Ile zarabia sędzia?

Ile zarabia sędzia?

Zawód sędziego niezmiennie kojarzy się nam przede wszystkim z wysokimi zarobkami. Droga do uzyskania odpowiednich kwalifikacji jest jednak trudniejsza, niż wielu z nas może to sobie wyobrazić. Jednak jak tak naprawdę przedstawiają się zarobki sędziego w naszym kraju?

Ile zarabia sędzia sądu rejonowego?

Droga do najwyższych możliwych zarobków jest niezwykle długa i kręta. Niemniej jednak pod uzyskaniu odpowiednich kwalifikacji, a także wykazania się odpowiednim doświadczeniem i umiejętnościami, pracę sędziowie rozpoczynają zwykle w sądzie rejonowym. Można powiedzieć, że jest to najniższa rangą instytucja, od której dobrze będzie zacząć przytaczanie zarobków sędziego. Tak więc ile zarabia sędzia sądu rejonowego w Polsce? Na wstępie można śmiało powiedzieć, że może on liczyć na o wiele wyższe zarobki niż przeciętny obywatel. Tak więc, średnia wartość wynagrodzenia, sędziego sadu rejonowego w naszym kraju wynosi od 10300 do 12561 złotych brutto w skali miesiąca. Jedna to ile w rzeczywistości zarabia sędzia jest również ściśle powiązane z pewnymi czynnikami zmiennymi. Pamiętajmy, że każdemu pracownikowi przysługują różnego rodzaju dodatki, a także zwolnienia z pewnych opłaty. Jest to jednoznaczne z tym, że po wyliczeniu premii pensja sędziego sądu rejonowego może być znacznie wyższa.

Ile zarabia sędzia sądu okręgowego?

Kolejnym krokiem na drodze w karierze sędziego, jest uzyskanie tytułu sędziego sądu okręgowego. Znów jasno można powiedzieć, że zarobki na tym szczeblu są znacznie wyższe niż zarobki przeciętnego obywatela naszego kraju. Sędzia sądu okręgowego może również liczyć na nieco wyższe stawki. Zwykle średnie miesięczne wynagrodzenie osoby w zawodzie sędziego sądu rejonowego mieści się w przedziale od 11 857 do 14671 złotych brutto. Oczywiście, można powiedzieć, że jest to prawie o 40% więcej, niż w przypadku sędziego sadu rejonowego. W tym przypadku, podobnie jak w poprzednim, do pensji dochodzą również dodatki i wynagrodzenia, co może przełożyć się na to, że będzie ona jeszcze wyższa. Więcej o przepisach sądowych dowiesz się z serwisu Prawoteka!

Przeczytaj również:  Ile zarabia agent nieruchomości?

Ile zarabia sędzia w sądzie apelacyjnym?

Kolejnym etapem na drodze awansu sędziego, jest sprawowanie swoich obowiązków w sądzie apelacyjnym. Sąd apelacyjny jest bowiem oprócz Sądu Najwyższego i Trybunału Konstytucyjnego jednostką, w której sędziowie będą mogli cieszyć się jednymi, z najwyższych rangą zarobków, jakie mogą oni uzyskać w naszym kraju. Tak więc jak przedstawiają się zarobki sędziego w sądzie apelacyjnym? Otóż możemy tu mówić o pensji rzędu od 13 817 złotych brutto do nawet 16229 złotych brutto. Oczywiście, warto wspomnieć o dodatkach i premiach, które jak w dwóch wyżej przytoczonych przypadkach, mogą mieć znaczący wpływ na wysokość miesięcznego wynagrodzenia.

Ile zarabia sędzia w Sądzie Najwyższym?

Sąd Najwyższy jest bez wątpienia jednostką na drodze sędziego, w której może on spodziewać się możliwie najwyższych zarobków. Niemniej jednak w odróżnieniu od poprzednich przypadków, w Sądzie Najwyższym na wysokość miesięcznego wynagrodzenia wpływa przede wszystkim sam staż pracy, a także izba zatrudniająca sędziego. Można jednak śmiało w przybliżeniu określić wartość zarobków sędziego w Sądzie Najwyższym, która wynosi około 20751 złotych brutto w skali miesiąca. Wspomniane jednak zostało, że na finalną wysokość wynagrodzenia, wpływa również staż danego sędziego. Można jednak określić, że po siedmiu latach ciągłej pracy w zawodzie, pensja sędziego Sądu Najwyższego wzrośnie aż o 115% od jego podstawowej pensji, która została mu zaoferowana w dniu przyjęcia.

Ile zarabia sędzia Trybunału Konstytucyjnego?

Poziom zarobków na jaki mogą liczyć sędziowie Trybunału Konstytucyjnego jest bezsprzecznie nie osiągalny dla sędziów innej instancji, nawet w przypadku tych, którzy pracują i orzekają dla Sądu Najwyższego. Nie wszyscy sędziowie mogą dostąpić zaszczytu pracy w Trybunale Konstytucyjnym, jeśli jednak będą mieli oni taką okazję, mogą liczyć na zarobki rzędu 25112 złotych brutto w skali miesiąca. W tym przypadku, ponownie- tak samo jak w poprzednich nie można mówić o kwocie zamkniętej. Do pensji zwykle dochodzą różnorodne dodatki i profity zarezerwowane wyłącznie dla sędziów.

Przeczytaj również:  Ile zarabia stewardessa w Polsce?
ewa

ewa

Absolwentka wydziału dziennikarstwa. Uwielbia przekazywać swoją wiedzę innym. Prywatnie mama małej Irenki oraz dwóch kotów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

zarobki w polsce
Zarobki

Zarobki w Polsce 2022

Ile wynosi najniższa krajowa w 2022? – umowa o pracę To ile wynosi kwota najniższej krajowej jest uregulowane w sposób formalny – konkretna kwota jest przedstawiona w Rozporządzeniu Rady Ministrów (z dnia 15.09.2021 r. w sprawie wyskości minimalnego wynagrodzenia wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2022 r. Porównując kwotę najniższej krajowej 2022 do kwoty najniższej krajowe […]

Read More
Ile zarabia kierowca tira?
Zarobki

Ile zarabia kierowca tira?

Coraz więcej osób, decyduje się na zrobienie prawa jazdy na auta ciężarowe. Okazuje się, że na przestrzeni lat zawód kierowcy tira stał się niezwykle atrakcyjny. Jednak wielu przyszłych specjalistów w tej dziedzinie, zastanawia się jak wyglądają zarobki kierowcy tira.

Read More
Ile zarabia weterynarz?
Zarobki

Ile zarabia weterynarz?

Wyspecjalizowani weterynarze to osoby niezwykle pożądane. Można więc śmiało powiedzieć, że popyt na ten zawód praktycznie nigdy się nie kończy, a zwierzęta zawsze będą potrzebowały specjalistycznej opieki. Wielu adeptów tej sztuki zastanawia się więc ile zarabia weterynarz?

Read More