Zarobki w Polsce 2022

zarobki w polsce


Ile wynosi najniższa krajowa w 2022? – umowa o pracę

To ile wynosi kwota najniższej krajowej jest uregulowane w sposób formalny – konkretna kwota jest przedstawiona w Rozporządzeniu Rady Ministrów (z dnia 15.09.2021 r. w sprawie wyskości minimalnego wynagrodzenia wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2022 r.

  • Zgodnie z tym rozporządzeniem z dniem 01.01.2022 minimalne wynagrodzenie za pracę w pełnym wymiarze godzinowym wynosi 3010 zł brutto.
  • Jednocześnie od dnia 01.01.2022 ustala się kwotę minimalnej wysokości stawki godzinowej na poziomie 19,70 brutto.

Porównując kwotę najniższej krajowej 2022 do kwoty najniższej krajowe 2021 to nastąpił wzrost aż o 210 zł brutto. Przy stawce godzinowej wzrost wynosił 1,40 zł brutto.

No dobrze, ale o jakich kwotach właściwie mówimy?
Dla osób zatrudnionych na 3/4 etatu najniższa krajowa to 2257,59 zł brutto, zaś na 1/2 etatu 1505 zł brutto.

Najniższa krajowa 2022 – kwota brutto / kwota netto

Zazwyczaj najbardziej interesującą informacją dla pracownika jest kwota netto, czyli tak zwana kwota na rękę.

Aktualnie najniższa krajowa 2022 wynosi 2363,56 zł netto. Jeśli chodzi o stawkę godzinową to jest to kwota 13,91 zł.

Dodatkowo wspomnieć należy o szczególnej grupie osób, a mianowicie o pracownikach poniżej 26 roku życia. W ich przypadku najniższa krajowa 2022 wyniesie 2363,56 zł.

Najniższa krajowa 2022 — umowa zlecenie

Najniższa krajowa 2022 r. Na umowę zlecenie wynosi 19,70 zł brutto za godzinę. Stawka godzinowa netto (na rękę) wynosi 13,91 zł.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Państwową Inspekcję Pracy przepisy dotyczące kwoty najniższej krajowej nie dotyczą umowy o dzieło – na umowie o dzieło nie ma wobed tego określonej minimalnej kwoty zarobków.

Przeczytaj również:  Ile zarabia weterynarz?

Mówiąc o poziomie zarobków Polaków w 2022 roku pominąć nie można średniej krajowej.


Co to jest średnia krajowa i ile wynosi? Już wyjaśniamy

Średnią krajową oblicza się dzieląc sumę wynagrodzeń (brutto) przez ilość pracowników. Z tych obliczeń wyklucza się osoby przebywające na urlopie macierzyńskim.

Omawiając średnią krajową należy jednak pamiętać, że GUS podczas swoich wyliczeń uwzględnia wynagrodzenia zarówno „zwykłych obywateli”, jak również wysokie pensje kadry kierowniczej firm. Stąd warto podkreślić, że kwota średniej krajowej jest zawyżona i nie jest realistyczna w odniesieniu do większości obywateli. Według raportu SpotData przedstawionego przez Puls Biznesu w 2019 roku wynika, że ponad 80% obywateli zarabia poniżej średniej krajowej.


Pomówmy zatem o konkretnych liczbach

Z danych opublikowanych przez GUS średnia krajowa (w gospodarce narodowej) wynosiła w 2021 roku 5662,53 zł brutto, czyli 4083,33 netto (do ręki). Wskaźnik ten dotyczy jedynie osób zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę.


Istnieje również dodatkowy wskaźnik średniej krajowej, który cyklicznie przedstawia GUS. Mowa o przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniu w sektorze przedsiębiorstw. W okresie od początku października do grudnia 2021 r. Średnia krajowa w tym sektorze wynosiła 6220,80 zł brutto co daje 4474,82 zł netto.ewa

ewa

Absolwentka wydziału dziennikarstwa. Uwielbia przekazywać swoją wiedzę innym. Prywatnie mama małej Irenki oraz dwóch kotów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jak duże są zarobki piłkarzy
Zarobki

Jak duże są zarobki piłkarzy?

Zarabianie w futbolu wiele razy przewyższa zarobki zwykłych pracowników. Zarobki piłkarzy są bardzo wysokie ze względu na ich popularność i ogromne zainteresowanie kibiców. Na całym świecie piłkarze zarabiają miliony dolarów rocznie. Większość piłkarzy w Polsce zarabia naprawdę dobrze, zarówno w ekstraklasie, jak i w niższych ligach. Czynniki wpływające na zarobki piłkarzy W przypadku piłkarzy, jak […]

Read More
ile zarabia kucharz
Zarobki

Ile zarabia kucharz? Czy warto być kucharzem?

Cenimy sobie dobrą kuchnię. Zastanawiamy się, co podać na elegancki obiad. Od czasu do czasu warto także udać się do przyzwoitej restauracji, gdzie będziemy obsłużeni przez profesjonalnego kucharza. Ile zarabia taki kucharz? Kim jest kucharz, czyli co podać na elegancki obiad? Kucharz to ten, który na zamówienie klienta przygotowuje wybrane dania. Pracuje przeważnie w restauracjach, […]

Read More
ile zarabia kierownik budowy
Zarobki

Ile zarabia kierownik budowy i jakie są jego zadania?

Osoba na takim stanowisku zajmuję się organizacją pracy na placu budowy, a także sprawdza, czy pracownicy stosują się do kwestii bezpieczeństwa. Wiele osób zastanawia się ile zarabia kierownik budowy, jakie są jego zadania i kompetencje, a także czy to trudna ścieżka kariery. Praca jako kierownik budowy Organizowanie pracy na stanowisku kierownika nie jest zadaniem prostym, […]

Read More