Zawód florysty. Zadania i obowiązki

kwiaty doniczkowe do salonu

Florysta to niezwykle kreatywna osoba, pełna zdolności manualnych. Odnajduje się w tworzeniu kwiatowych jak i roślinnych kompozycji, pomoże też wybrać kwiaty doniczkowe do domu. Jakie są obowiązki florysty i jak wygląda droga przygotowująca do tego zawodu?

Jaką edukację należy odbyć, aby wybrać odpowiednie kwiaty doniczkowe do domu?

Zawód florysty jest idealny dla osób cierpliwych, kreatywnych oraz lubiących kontakt z naturą. Konieczne są także wysoko rozwinięte zdolności manualne oraz wyczucie, które przyda się do pracy z klientem. Florysta w swojej pracy spotykać się będzie z wieloma sytuacjami, gdzie zmysł empatii może ułatwić zrozumienie wizji klienta i realizację zamówienia. Do zadań florysty należy m.in. tworzenie kompozycji kwiatowych, roślinnych, dekoracji oraz podejmowanie dużych zleceń na przygotowanie wizualne sali z okazji różnych uroczystości.

Może także realizować indywidualne zamówienia na kwiaty doniczkowe do salonu czy biura, lub jako wykończenie poczekalni w gabinecie medycznym. W Polsce osoby zainteresowane tym zawodem mają dostęp do dwóch ścieżek zdobycia potrzebnej wiedzy – poprzez prywatne kursy lub policealną szkołę. Kursy pozwalają na szybkie zdobycie konkretnej wiedzy czy poszerzenie własnych umiejętności, niestety są płatne i trzeba poświęcić na nie kilka dni w tygodniu roboczym. Dostępne szkoły policealne są najczęściej darmowe, a zajęcia odbywają się wieczorami bądź w weekendy. Trwa dłużej, bo co najmniej rok, a do jej ukończenia konieczne jest odbycie praktyk. Jest to jednak zdecydowanie najlepsza droga, która pozwoli poznać branżowe środowisko od środka. 

Bukiety, kwiaty doniczkowe do domu oraz aranżacje weselne

Jakie możliwości pracy ma florysta? Zawód jest niezwykle kreatywny, co umożliwia floryście pracę przy wielu różnych ciekawych projektach prywatnych oraz publicznych. Praca nie musi ograniczać się tylko do bieżącego przygotowywania w kwiaciarni bukietów czy sprzedaży dekoracji. Florysta może pracować w niewielkiej kwiaciarni, w dużej pracowni florystycznej jak i przy zamówieniach związanych z aranżacją czy dekoracją wnętrz oraz przygotowywaniem przyjęć okolicznościowych.

Przeczytaj również:  Praca na Zanzibarze -zarobki rezydenta

Może także realizować się w mniejszych oraz większych zleceniach eventowych, gdzie wykorzysta swoje zdolności w celu przygotowania pasujących do imprezy żywych dekoracji. Florysta może także zajmować się zamówieniami na dostosowanie odpowiednich roślin do mieszkania prywatnego bądź pod inwestycje. Osoba ta może być odpowiedzialna za kwiaty doniczkowe do salonu, które będą odpowiadać nie tylko estetycznym wymaganiom klienta, ale będą także dostosowane do jego trybu życia czy problemów zdrowotnych. Ile zarabia florysta? W przeciętnej kwiaciarni florysta zarabia powyżej trzech tysięcy złotych brutto, natomiast z uwagi na elastyczność tego zawodu, zarobki te mogą zwiększyć się, w zależności od umiejętności i podjętych przez florystę zleceń.

Kwiaty doniczkowe do salonu – profesjonalne doradztwo i pielęgnacja roślin

Zadaniem florysty może być także postawienie się w roli prywatnego specjalisty od roślin domowych czy doniczkowych. Dzięki zdobytej wiedzy i zdolności do pielęgnacji roślin może pomóc w wyborze, czy nawet regularnie zajmować się roślinami osób prywatnych w mieszkaniach, domach czy gabinetach. Pomoc florysty może okazać się nieoceniona w ostatnim kroku aranżacji pomieszczenia gabinetu medycznego, restauracji czy sali konferencyjnej.

Pomoże on wtedy na dobranie wyłącznie tych roślin, które są nietoksyczne i odporne na różne warunki atmosferyczne. Florysta po poznaniu oczekiwań klienta i przestrzeni, jaką dysponuje, pomoże wybrać odpowiednie kwiaty doniczkowe do salonu, które będą zdobić pomieszczenie i współgrać ze stylem panującym w pomieszczeniach. Jest to niezwykle ciekawa usługa, otwierająca dla florysty zupełnie nowe możliwości rozwoju oraz pozyskiwania klientów. Może zareklamować swoje usługi np. w biurach deweloperów, którzy podczas sprzedaży nowych mieszkań sugerują klientom profesjonalne doradztwo odnośnie roślin czy dekoracyjnych aranżacji. 

ewa

ewa

Absolwentka wydziału dziennikarstwa. Uwielbia przekazywać swoją wiedzę innym. Prywatnie mama małej Irenki oraz dwóch kotów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Porady

Oferty pracy w Lubaczowie – na jaką pracę mogą liczyć mieszkańcy?

Lubaczów, malownicze miasteczko położone w południowo-wschodniej Polsce, oferuje nie tylko urokliwe krajobrazy, ale także szereg możliwości zatrudnienia dla swoich mieszkańców. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się różnorodnym ofertom pracy dostępnym w Lubaczowie, które pozwalają na rozwijanie kariery zawodowej i spełnianie zawodowych marzeń. Praca w rolnictwie Lubaczów i okoliczne obszary są znane z rolniczej tradycji. Dla osób […]

Read More
Porady

Jak wygląda kupno gotowej spółki w Polsce

Kupno gotowej spółki jawi się jako atrakcyjna alternatywa dla tradycyjnego procesu zakładania firmy od podstaw. Dlaczego? Przede wszystkim, jest to sposób na błyskawiczne wejście w świat biznesu, bez konieczności przechodzenia przez skomplikowane i czasochłonne procedury rejestracyjne. Gotowe spółki to także gwarancja przeszłości wolnej od zobowiązań, co stanowi solidny fundament dla bezpieczeństwa biznesowego i ogranicza formalności […]

Read More
Dieta do pracy za biurkiem - co warto jeść
Porady

Dieta do pracy za biurkiem – co warto jeść?

Współczesna praca biurowa często wymaga długich godzin spędzonych za biurkiem, co może prowadzić do siedzącego trybu życia oraz niezdrowych nawyków żywieniowych. Dieta do pracy za biurkiem jest istotnym elementem utrzymania zdrowia i dobrego samopoczucia w trakcie pracy. W tym artykule przedstawimy Ci kilka pomysłów na wartościowe produkty spożywcze, które mogą pomóc Ci utrzymać zdrową dietę […]

Read More