Zawód florysty. Zadania i obowiązki

kwiaty doniczkowe do salonu

Florysta to niezwykle kreatywna osoba, pełna zdolności manualnych. Odnajduje się w tworzeniu kwiatowych jak i roślinnych kompozycji, pomoże też wybrać kwiaty doniczkowe do domu. Jakie są obowiązki florysty i jak wygląda droga przygotowująca do tego zawodu?

Jaką edukację należy odbyć, aby wybrać odpowiednie kwiaty doniczkowe do domu?

Zawód florysty jest idealny dla osób cierpliwych, kreatywnych oraz lubiących kontakt z naturą. Konieczne są także wysoko rozwinięte zdolności manualne oraz wyczucie, które przyda się do pracy z klientem. Florysta w swojej pracy spotykać się będzie z wieloma sytuacjami, gdzie zmysł empatii może ułatwić zrozumienie wizji klienta i realizację zamówienia. Do zadań florysty należy m.in. tworzenie kompozycji kwiatowych, roślinnych, dekoracji oraz podejmowanie dużych zleceń na przygotowanie wizualne sali z okazji różnych uroczystości. Może także realizować indywidualne zamówienia na kwiaty doniczkowe do salonu czy biura, lub jako wykończenie poczekalni w gabinecie medycznym. W Polsce osoby zainteresowane tym zawodem mają dostęp do dwóch ścieżek zdobycia potrzebnej wiedzy – poprzez prywatne kursy lub policealną szkołę. Kursy pozwalają na szybkie zdobycie konkretnej wiedzy czy poszerzenie własnych umiejętności, niestety są płatne i trzeba poświęcić na nie kilka dni w tygodniu roboczym. Dostępne szkoły policealne są najczęściej darmowe, a zajęcia odbywają się wieczorami bądź w weekendy. Trwa dłużej, bo co najmniej rok, a do jej ukończenia konieczne jest odbycie praktyk. Jest to jednak zdecydowanie najlepsza droga, która pozwoli poznać branżowe środowisko od środka. 

Bukiety, kwiaty doniczkowe do domu oraz aranżacje weselne

Jakie możliwości pracy ma florysta? Zawód jest niezwykle kreatywny, co umożliwia floryście pracę przy wielu różnych ciekawych projektach prywatnych oraz publicznych. Praca nie musi ograniczać się tylko do bieżącego przygotowywania w kwiaciarni bukietów czy sprzedaży dekoracji. Florysta może pracować w niewielkiej kwiaciarni, w dużej pracowni florystycznej jak i przy zamówieniach związanych z aranżacją czy dekoracją wnętrz oraz przygotowywaniem przyjęć okolicznościowych. Może także realizować się w mniejszych oraz większych zleceniach eventowych, gdzie wykorzysta swoje zdolności w celu przygotowania pasujących do imprezy żywych dekoracji. Florysta może także zajmować się zamówieniami na dostosowanie odpowiednich roślin do mieszkania prywatnego bądź pod inwestycje. Osoba ta może być odpowiedzialna za kwiaty doniczkowe do salonu, które będą odpowiadać nie tylko estetycznym wymaganiom klienta, ale będą także dostosowane do jego trybu życia czy problemów zdrowotnych. Ile zarabia florysta? W przeciętnej kwiaciarni florysta zarabia powyżej trzech tysięcy złotych brutto, natomiast z uwagi na elastyczność tego zawodu, zarobki te mogą zwiększyć się, w zależności od umiejętności i podjętych przez florystę zleceń.

Przeczytaj również:  Praca na Zanzibarze-zarobki rezydenta

Kwiaty doniczkowe do salonu – profesjonalne doradztwo i pielęgnacja roślin

Zadaniem florysty może być także postawienie się w roli prywatnego specjalisty od roślin domowych czy doniczkowych. Dzięki zdobytej wiedzy i zdolności do pielęgnacji roślin może pomóc w wyborze, czy nawet regularnie zajmować się roślinami osób prywatnych w mieszkaniach, domach czy gabinetach. Pomoc florysty może okazać się nieoceniona w ostatnim kroku aranżacji pomieszczenia gabinetu medycznego, restauracji czy sali konferencyjnej. Pomoże on wtedy na dobranie wyłącznie tych roślin, które są nietoksyczne i odporne na różne warunki atmosferyczne. Florysta po poznaniu oczekiwań klienta i przestrzeni, jaką dysponuje, pomoże wybrać odpowiednie kwiaty doniczkowe do salonu, które będą zdobić pomieszczenie i współgrać ze stylem panującym w pomieszczeniach. Jest to niezwykle ciekawa usługa, otwierająca dla florysty zupełnie nowe możliwości rozwoju oraz pozyskiwania klientów. Może zareklamować swoje usługi np. w biurach deweloperów, którzy podczas sprzedaży nowych mieszkań sugerują klientom profesjonalne doradztwo odnośnie roślin czy dekoracyjnych aranżacji. 

ewa

ewa

Absolwentka wydziału dziennikarstwa. Uwielbia przekazywać swoją wiedzę innym. Prywatnie mama małej Irenki oraz dwóch kotów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

odprawa pośmiertna
Porady

Jak uzyskać zasiłek pogrzebowy?

Zasiłek pogrzebowy jest uzyskiwany z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Każdy z nas wie, że zorganizowanie pogrzebu wiąże się z wieloma wydatkami. Warto pamiętać o tym, że możemy skorzystać z odprawy pośmiertnej. Dzięki temu uzyskamy dodatkową gotówkę na zorganizowanie pogrzebu i stypy. Kto może dostać taki zasiłek? Jak go uzyskać? Dla kogo odprawa pośmiertna? Istotne jest to, […]

Read More
impreza w pracy
Porady

Impreza w pracy – jak zadbać o wygląd, aby czuć się komfortowo i stylowo?

Wiele firm praktykuje regularne towarzyskie spotkania po pracy. To świetna okazja, aby nawiązać nowe znajomości i poznać współpracowników od innej strony. Jak się przygotować i zadbać o wygląd na imprezie w pracy? Już nie tylko międzynarodowe korporacje, ale także mniejsze placówki organizują regularnie imprezy dla swoich pracowników. Mogą odbywać się w siedzibie firmy lub na […]

Read More
ubiór do pracy
Porady

Jak się ubrać do pracy, czyli dress code

Dress code i strój do pracy to nie to samo pojęcie. Sam dress code w różnych firmach oznacza coś innego. Strój do pracy musi zostać do niego dostosowany, żeby pracownik spełniał w tej kwestii oczekiwania pracodawcy. Jaka jest różnica między strojem do pracy a firmowym dress code?  Twoja stylizacja do pracy powinna być dobrana w […]

Read More