Jaki jest  koszt pracownika?

koszt pracownika

Całkowity koszt pracownika, jaki musi ponieść pracodawca, to nie tylko pensja i podatek. Trzeba tutaj doliczyć różnego typu świadczenia, jak składka chorobowa. Z tego powodu sprawdźmy, co dokładnie wpływa na koszty.

Jaki jest koszt pracownika – umowa o pracę

Na początek przyjrzyjmy się umowie o pracę. Trzeba przyznać, że jest najbardziej wymagająca pod względem finansowym współpraca. Jednak jest najlepsza zarówno dla pracodawcy, jak i pracownika, gdyż uniemożliwia rozwiązanie z dnia na dzień.

Na koszt pracownika składa się tutaj:

  • Elementy stałe – wynagrodzenie miesięczne
  • Elementy zmienne – premie i prowizje

Wlicza się tutaj także składki: zdrowotna (9%), emerytalna (9,76%), rentowa (1,5%) i chorobowa (2,45%).

Jednak nie są to wszystkie koszty pracownika, które należy wziąć pod uwagę. Dodatkowo pracodawca jest zobowiązany do:

  • Zapewnienia dostępu do regularnych szkoleń BHP
  • Wysyłania pracowników na badania
  • Opłacania chorobowego przez pierwsze 14 lub 33 dni
  • Gwarantowanie płatnego urlopu
  • Rekompensowania nadgodzin

Jaki jest koszt pracownika – umowa zlecenie

Umowa zlecenie jest łagodniejszą wersją umowy. Wiele czynników wpływa tutaj na to, jakie jest całkowity koszt pracownika. Najważniejsze jest to, czy pracownik gdzieś indziej pracuje, jest studentem, prowadzi działalność, ma zasiłek macierzyński itp.

Rozpatrzmy więc poszczególne przypadki:

  • Osoba bez innej pracy – w takim przypadku pracodawca jest zobowiązany do odprowadzania wszystkich składek, czyli ubezpieczenia społecznego, FGŚP, FP. Zatem koszt pracownika jest podobny jak w przypadku umowy o pracę.
  • Student do 26. roku życia – w jego przypadku wystarczy płacić kwotę brutto. Nie ma tutaj dodatkowych kosztów związanych ze składkami.
  • Osoba, która gdzieś jeszcze pracuje – nie ma znaczenia czy jest to umowa o pracę czy zlecenie. Jeśli jej wynagrodzenie jest wyższe od minimalnego to nie trzeba odprowadzać składek.
Przeczytaj również:  Kawa w pracy pomaga czy przeszkadza

Na rok 2022 minimalne wynagrodzenie miesięczne wynosi 3010 zł brutto, a godzinowo 19,70 zł

Jaki jest koszt pracownika – umowa o dzieło

W przypadku umowy o dzieło koszt pracownika to jedynie kwota brutto, jaką otrzymuje pracownik. Nie odprowadza się w jego przypadku składek ZUS.

Jednak w sytuacji, gdy zawieramy umowę o dzieło z własnym pracownikiem lub ten pracownik zawiera ją z kimś innym, choć wykonuje dane dzieło na nasz interes – to musimy odprowadzić składki społeczne.

Jaki jest koszt pracownika – umowa B2B

Jest to forma business to business, jaką zawiera się między dwiema firmami. Nie ma znaczenia czy są to spółki czy działalności gospodarcze jednoosobowe. Trzeba jedynie dobrać odpowiednie warunki zgodne z prawem i zasadami współżycia społecznego.

Jest to tzw. samozatrudnienie w ramach którego świadczy się usługi na rzecz innego podmiotu. Jaki jest zatem koszt pracownika?

Po naszej stronie stoi zapłacenie kosztów brutto wynagrodzenia. Za to podatek, wszelkie składki i inne koszty leża już po stronie firmy zajmującej się usługami. Ich zadaniem jest także wystawienie odpowiedniej faktury.

Jednak B2B może mieć dodatkowo koszty, jak choćby benefity, usługi medyczne i prywatne ubezpieczenie.

Czy można odliczać koszt pracownika?

Tak, są to bowiem koszty, które zaliczamy do kosztów uzyskania przychodu. Dodatkowo można odliczyć:

  • Wszelkie badania lekarskie
  • Obowiązkowe szkolenia BHP
  • Dokształcanie i szkolenie swoich pracowników
  • Podróże służbowe (także koszty eksploatacji samochodu)
  • Imprezy okolicznościowe i integracyjne
  • Wszystkie części wynagrodzenia pracownika.

Podsumowanie – koszt pracownika

Wiele czynników wpływa na to, jakie koszty musi ponieść pracodawca, gdy zatrudnia pracownika. Największe znaczenie ma jednak umowa, jaką podpisuje. W przypadku umowy o pracę lub zlecenie, gdy pracownik nie pracuje nigdzie indziej koszt pracownika jest największy. O wiele bardziej opłacalne dla pracodawcy może wydawać się umowa o dzieło lub na zasadach B2B.

Przeczytaj również:  Jak przygotować się na pierwszy dzień pracy? Zasady pielęgnacji i makijażu twarzy 

Jeśli zatem potrzebujemy zatrudnić pracownika, warto przemyśleć, która z tych opcji będzie dla nas najbardziej odpowiednia w danej sytuacji.

ewa

ewa

Absolwentka wydziału dziennikarstwa. Uwielbia przekazywać swoją wiedzę innym. Prywatnie mama małej Irenki oraz dwóch kotów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Porady

Skróty na pasku wypłaty – zrozumieć własne zarobki

Otrzymanie paska wypłaty może być dla wielu z nas momentem pełnym zagadek. Skróty, liczby, różne pozycje – wszystko to może wydawać się skomplikowane. Warto jednak zrozumieć, co kryje się za tymi informacjami, aby mieć pełną kontrolę nad swoimi zarobkami. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak odczytywać skróty na pasku wypłaty i co one oznaczają. Co […]

Read More
Porady

Oferty pracy w Lubaczowie – na jaką pracę mogą liczyć mieszkańcy?

Lubaczów, malownicze miasteczko położone w południowo-wschodniej Polsce, oferuje nie tylko urokliwe krajobrazy, ale także szereg możliwości zatrudnienia dla swoich mieszkańców. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się różnorodnym ofertom pracy dostępnym w Lubaczowie, które pozwalają na rozwijanie kariery zawodowej i spełnianie zawodowych marzeń. Praca w rolnictwie Lubaczów i okoliczne obszary są znane z rolniczej tradycji. Dla osób […]

Read More
Porady

Jak wygląda kupno gotowej spółki w Polsce

Kupno gotowej spółki jawi się jako atrakcyjna alternatywa dla tradycyjnego procesu zakładania firmy od podstaw. Dlaczego? Przede wszystkim, jest to sposób na błyskawiczne wejście w świat biznesu, bez konieczności przechodzenia przez skomplikowane i czasochłonne procedury rejestracyjne. Gotowe spółki to także gwarancja przeszłości wolnej od zobowiązań, co stanowi solidny fundament dla bezpieczeństwa biznesowego i ogranicza formalności […]

Read More