Jaki jest  koszt pracownika?

koszt pracownika

Całkowity koszt pracownika, jaki musi ponieść pracodawca, to nie tylko pensja i podatek. Trzeba tutaj doliczyć różnego typu świadczenia, jak składka chorobowa. Z tego powodu sprawdźmy, co dokładnie wpływa na koszty.

Jaki jest koszt pracownika – umowa o pracę

Na początek przyjrzyjmy się umowie o pracę. Trzeba przyznać, że jest najbardziej wymagająca pod względem finansowym współpraca. Jednak jest najlepsza zarówno dla pracodawcy, jak i pracownika, gdyż uniemożliwia rozwiązanie z dnia na dzień.

Na koszt pracownika składa się tutaj:

 • Elementy stałe – wynagrodzenie miesięczne
 • Elementy zmienne – premie i prowizje

Wlicza się tutaj także składki: zdrowotna (9%), emerytalna (9,76%), rentowa (1,5%) i chorobowa (2,45%).

Jednak nie są to wszystkie koszty pracownika, które należy wziąć pod uwagę. Dodatkowo pracodawca jest zobowiązany do:

 • Zapewnienia dostępu do regularnych szkoleń BHP
 • Wysyłania pracowników na badania
 • Opłacania chorobowego przez pierwsze 14 lub 33 dni
 • Gwarantowanie płatnego urlopu
 • Rekompensowania nadgodzin

Jaki jest koszt pracownika – umowa zlecenie

Umowa zlecenie jest łagodniejszą wersją umowy. Wiele czynników wpływa tutaj na to, jakie jest całkowity koszt pracownika. Najważniejsze jest to, czy pracownik gdzieś indziej pracuje, jest studentem, prowadzi działalność, ma zasiłek macierzyński itp.

Rozpatrzmy więc poszczególne przypadki:

 • Osoba bez innej pracy – w takim przypadku pracodawca jest zobowiązany do odprowadzania wszystkich składek, czyli ubezpieczenia społecznego, FGŚP, FP. Zatem koszt pracownika jest podobny jak w przypadku umowy o pracę.
 • Student do 26. roku życia – w jego przypadku wystarczy płacić kwotę brutto. Nie ma tutaj dodatkowych kosztów związanych ze składkami.
 • Osoba, która gdzieś jeszcze pracuje – nie ma znaczenia czy jest to umowa o pracę czy zlecenie. Jeśli jej wynagrodzenie jest wyższe od minimalnego to nie trzeba odprowadzać składek.
Przeczytaj również:  Kawa w pracy pomaga czy przeszkadza

Na rok 2022 minimalne wynagrodzenie miesięczne wynosi 3010 zł brutto, a godzinowo 19,70 zł

Jaki jest koszt pracownika – umowa o dzieło

W przypadku umowy o dzieło koszt pracownika to jedynie kwota brutto, jaką otrzymuje pracownik. Nie odprowadza się w jego przypadku składek ZUS.

Jednak w sytuacji, gdy zawieramy umowę o dzieło z własnym pracownikiem lub ten pracownik zawiera ją z kimś innym, choć wykonuje dane dzieło na nasz interes – to musimy odprowadzić składki społeczne.

Jaki jest koszt pracownika – umowa B2B

Jest to forma business to business, jaką zawiera się między dwiema firmami. Nie ma znaczenia czy są to spółki czy działalności gospodarcze jednoosobowe. Trzeba jedynie dobrać odpowiednie warunki zgodne z prawem i zasadami współżycia społecznego.

Jest to tzw. samozatrudnienie w ramach którego świadczy się usługi na rzecz innego podmiotu. Jaki jest zatem koszt pracownika?

Po naszej stronie stoi zapłacenie kosztów brutto wynagrodzenia. Za to podatek, wszelkie składki i inne koszty leża już po stronie firmy zajmującej się usługami. Ich zadaniem jest także wystawienie odpowiedniej faktury.

Jednak B2B może mieć dodatkowo koszty, jak choćby benefity, usługi medyczne i prywatne ubezpieczenie.

Czy można odliczać koszt pracownika?

Tak, są to bowiem koszty, które zaliczamy do kosztów uzyskania przychodu. Dodatkowo można odliczyć:

 • Wszelkie badania lekarskie
 • Obowiązkowe szkolenia BHP
 • Dokształcanie i szkolenie swoich pracowników
 • Podróże służbowe (także koszty eksploatacji samochodu)
 • Imprezy okolicznościowe i integracyjne
 • Wszystkie części wynagrodzenia pracownika.

Podsumowanie – koszt pracownika

Wiele czynników wpływa na to, jakie koszty musi ponieść pracodawca, gdy zatrudnia pracownika. Największe znaczenie ma jednak umowa, jaką podpisuje. W przypadku umowy o pracę lub zlecenie, gdy pracownik nie pracuje nigdzie indziej koszt pracownika jest największy. O wiele bardziej opłacalne dla pracodawcy może wydawać się umowa o dzieło lub na zasadach B2B.

Przeczytaj również:  Produkcja kontraktowa - na czym polega ten model pracy?

Jeśli zatem potrzebujemy zatrudnić pracownika, warto przemyśleć, która z tych opcji będzie dla nas najbardziej odpowiednia w danej sytuacji.

ewa

ewa

Absolwentka wydziału dziennikarstwa. Uwielbia przekazywać swoją wiedzę innym. Prywatnie mama małej Irenki oraz dwóch kotów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

relaks po pracy kino
Porady

Relaks po pracy – kino – najlepsze sposoby na odprężenie

Po całym dniu spędzonym w pracy każdy potrzebuje odrobiny relaksu. Jednym z najlepszych sposobów na oderwanie się od codzienności i wyciszenie jest wyjście na film do kina. W tym artykule dowiesz się, dlaczego kino jest takie relaksujące i jak wybrać najlepszy film. Dlaczego kino jest idealnym sposobem na relaks? Kino to miejsce, w którym można […]

Read More
młoda studentka w drodze na zajęcia
Porady

Jak zdobyć naklejkę na legitymację studencką?

Studia to czas zdobywania wiedzy, jednak posiadanie zielonej legitymacji, daje możliwość korzystania z wielu zniżek. Pozwalają one na zaoszczędzenie na kosztach utrzymania, ale także dzięki nim można brać udział w wielu wydarzeniach kulturalnych, bez dodatkowych opłat. Dlatego już w momencie otrzymania pozytywnej decyzji o otrzymaniu statusu studenta, warto złożyć wniosek o legitymację studencką. Dlaczego warto […]

Read More
mężczyzna pracuje na budowie
Porady

Czy praca na budowie jest ciężka?

Praca na budowie to jedna z najbardziej wymagających i trudnych fizycznie prac. Budownictwo wymaga od pracowników dużej wytrzymałości fizycznej, umiejętności manualnych, a także skupienia i precyzji. W zależności od rodzaju wykonywanej pracy, praca na budowie może być także niebezpieczna i wymagać od pracowników znajomości odpowiednich norm i zasad bezpieczeństwa. W dzisiejszym artykule przedstawimy główne aspekty […]

Read More