Jakie okulary do komputera bez wady wzroku?

kobieta trzyma w ręku okulary do pracy

Lekarze okuliści oraz optycy zalecają, by osoby, które spędzają przed komputerem kilka godzin dziennie, zakładały na ten czas okulary. Dotyczy to również tych, u których nie zdiagnozowano do tej pory wady wzroku. Ważna jest bowiem prawidłowa ochrona oczu, którą zapewnia powłoka antyrefleksyjna. Jak dobrać wysokiej klasy okulary do komputera?

Okulary do komputera – czy rzeczywiście są potrzebne?

Wydaje się, że okulary potrzebne są wyłącznie osobom, u których zdiagnozowano wadę wzroku. Tymczasem na rynku dostępne są tak zwane zerówki, które szczególnie chętnie wybierają pracownicy biurowi, spędzający wiele godzin dziennie przed ekranem komputera. W ich przypadku bardzo często pojawiają się charakterystyczne objawy przemęczenia oczu, do których należą:

  • pieczenie,
  • swędzenie,
  • widzenie „zza mgły”,
  • bóle głowy,
  • trudności w skoncentrowaniu uwagi.

Nie warto czekać, aż tego typu symptomy dadzą o siebie znać – jeśli spędzamy przy komputerze co najmniej kilka godzin dziennie, zainwestujmy w dobrej jakości okulary z powłoką antyrefleksyjną. Zapewniają one oczom odpowiednią ochronę, a nam większy komfort pracy.

Powłoka antyrefleksyjna, blue control czy żółte szkła?

Dobierając okulary do komputera, zwracamy uwagę na nieco inne parametry, niż wybierają okulary korekcyjne. Bardzo istotna jest tutaj przede wszystkim powłoka. Najpopularniejszą jest antyrefleksyjna, która eliminuje refleksy świetlne, odbijające się od ekranu. Jest to standardowe rozwiązanie, lecz coraz częściej zwracamy uwagę na szkła z powłoką blue control. Pomagają one eliminować niebieskie światło, przez co nasze oczy mniej się męczą w czasie pracy przy komputerze. Tego rodzaju soczewki są droższe, niż modele z powłoką antyrefleksyjną. Alternatywnym rozwiązaniem są żółte szkła, eliminujące uczucie zmęczenia, jakie wywołuje zimne światło, emitowane przez ekrany komputerów. Warto jednak pamiętać, że żółte szkła wpływają na widzenie kolorów, zatem nie będą dobrym rozwiązaniem w przypadku grafików czy fotografów, a także innych osób, dla których odróżnianie poszczególnych barw jest bardzo istotne. 

Przeczytaj również:  Czym zajmuje się inspektor NDT? Praca kontrolera jakości oraz jego obowiązki

Jak dobrze dobrać oprawki?

Na komfort użytkowania okularów wpływają nie tylko dobrze dobrane szkła, lecz również oprawki. Sklep z oprawkami do okularów oferuje wiele ciekawych modeli, które charakteryzuje najwyższa jakość wykonania oraz ciekawy design. Wybierając oprawki, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na to, aby okulary nie ześlizgiwały się z nosa. W przeciwnym razie będzie patrzeć znad nich, czyli tak, jak gdybyśmy w ogóle nie mieli ich na sobie. Zauszniki muszą być odpowiednio wyprofilowane, tak aby nie powodowały dyskomfortu. Materiał, z którego wykonane są oprawki, powinien być trwały – dzięki temu okulary są w stanie posłużyć nam przez dłuższy czas. Jednocześnie musimy pamiętać, że wybór nawet najlepszych oprawek czy szkieł do zerówek nie zwalnia nas z regularnych badań kontrolnych. Osoby pracujące przy komputerze są w większym stopniu narażone na rozwój wady wzroku, dlatego warto kontrolować jakość widzenia. 

ewa

ewa

Absolwentka wydziału dziennikarstwa. Uwielbia przekazywać swoją wiedzę innym. Prywatnie mama małej Irenki oraz dwóch kotów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nadzór spawalniczy
Porady

Nadzór spawalniczy – Ochrona bezpieczeństwa i jakości w procesach spawalniczych

Nadzór spawalniczy to jedna z najważniejszych czynności w procesach spawalniczych, ponieważ zapewnia bezpieczeństwo i jakość produktu. Jest to złożona procedura, która obejmuje szereg badań technicznych, laboratoryjnych i próbek. Wszystkie te czynności muszą być wykonywane przez wykwalifikowany personel i muszą być wykonywane zgodnie z przepisami prawnymi, które regulują spawanie. Nadzór spawalniczy zapewnia, że proces spawania jest […]

Read More
Porady

Najlepsze laptopy do pracy zdalnej – najtańsze opcje

Wydajny, lekki i wygodny w transporcie – taki właśnie powinien być laptop do pracy zdalnej. Najlepiej, jeżeli miałby jeszcze podświetlaną klawiaturę, wytrzymałą baterię a jego zakup nie puścił firmy z torbami. Postanowiliśmy więc przygotować dla Was mini przegląd najciekawszych laptopów poleasingowych. Ile kosztuje laptop do pracy zdalnej? Sprawdzamy! Laptop do pracy zdalnej – parametry Jakie […]

Read More
kobieta płaci kartą kredytową za zakupy
Porady

Pozabankowa karta kredytowa – co to takiego?

Pozabankowa karta kredytowa jest świetną alternatywą dla zwykłej karty bankomatowej. Służy ona do wykorzystywania środków z przyznanego limitu kredytowego, który został do niej przypisany. Jest to świetne rozwiązanie dla osób, które nie uzyskały karty kredytowej od banku. Pozwala ona na realizację transakcji gotówkowych i bezgotówkowych. Limit dostępny na karcie zależy od zdolności kredytowej klienta. Wykorzystane […]

Read More