Lekarze okuliści oraz optycy zalecają, by osoby, które spędzają przed komputerem kilka godzin dziennie, zakładały na ten czas okulary. Dotyczy to również tych, u których nie zdiagnozowano do tej pory wady wzroku. Ważna jest bowiem prawidłowa ochrona oczu, którą zapewnia powłoka antyrefleksyjna. Jak dobrać wysokiej klasy okulary do komputera?
Okulary do komputera – czy rzeczywiście są potrzebne?
Wydaje się, że okulary potrzebne są wyłącznie osobom, u których zdiagnozowano wadę wzroku. Tymczasem na rynku dostępne są tak zwane zerówki, które szczególnie chętnie wybierają pracownicy biurowi, spędzający wiele godzin dziennie przed ekranem komputera. W ich przypadku bardzo często pojawiają się charakterystyczne objawy przemęczenia oczu, do których należą:
- pieczenie,
- swędzenie,
- widzenie „zza mgły”,
- bóle głowy,
- trudności w skoncentrowaniu uwagi.
Nie warto czekać, aż tego typu symptomy dadzą o siebie znać – jeśli spędzamy przy komputerze co najmniej kilka godzin dziennie, zainwestujmy w dobrej jakości okulary z powłoką antyrefleksyjną. Zapewniają one oczom odpowiednią ochronę, a nam większy komfort pracy.
Powłoka antyrefleksyjna, blue control czy żółte szkła?
Dobierając okulary do komputera, zwracamy uwagę na nieco inne parametry, niż wybierają okulary korekcyjne. Bardzo istotna jest tutaj przede wszystkim powłoka. Najpopularniejszą jest antyrefleksyjna, która eliminuje refleksy świetlne, odbijające się od ekranu. Jest to standardowe rozwiązanie, lecz coraz częściej zwracamy uwagę na szkła z powłoką blue control. Pomagają one eliminować niebieskie światło, przez co nasze oczy mniej się męczą w czasie pracy przy komputerze. Tego rodzaju soczewki są droższe, niż modele z powłoką antyrefleksyjną. Alternatywnym rozwiązaniem są żółte szkła, eliminujące uczucie zmęczenia, jakie wywołuje zimne światło, emitowane przez ekrany komputerów. Warto jednak pamiętać, że żółte szkła wpływają na widzenie kolorów, zatem nie będą dobrym rozwiązaniem w przypadku grafików czy fotografów, a także innych osób, dla których odróżnianie poszczególnych barw jest bardzo istotne.
Jak dobrze dobrać oprawki?
Na komfort użytkowania okularów wpływają nie tylko dobrze dobrane szkła, lecz również oprawki. Sklep z oprawkami do okularów oferuje wiele ciekawych modeli, które charakteryzuje najwyższa jakość wykonania oraz ciekawy design. Wybierając oprawki, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na to, aby okulary nie ześlizgiwały się z nosa. W przeciwnym razie będzie patrzeć znad nich, czyli tak, jak gdybyśmy w ogóle nie mieli ich na sobie. Zauszniki muszą być odpowiednio wyprofilowane, tak aby nie powodowały dyskomfortu. Materiał, z którego wykonane są oprawki, powinien być trwały – dzięki temu okulary są w stanie posłużyć nam przez dłuższy czas. Jednocześnie musimy pamiętać, że wybór nawet najlepszych oprawek czy szkieł do zerówek nie zwalnia nas z regularnych badań kontrolnych. Osoby pracujące przy komputerze są w większym stopniu narażone na rozwój wady wzroku, dlatego warto kontrolować jakość widzenia.