Ile zarabia kierowca tira?

Ile zarabia kierowca tira?

Coraz więcej osób, decyduje się na zrobienie prawa jazdy na auta ciężarowe. Okazuje się, że na przestrzeni lat zawód kierowcy tira stał się niezwykle atrakcyjny. Jednak wielu przyszłych specjalistów w tej dziedzinie, zastanawia się jak wyglądają zarobki kierowcy tira. Pamiętać jednak należy, że to praca niezwykle wymagająca. Znaki drogowe, przepisy, szczegóły dotyczące tras – to wszystko kierowca tira musi mieć w małym paluszku.

Ile zarabia kierowca tira?

Popularność zawodu jakim jest kierowca tira w ostatnich lata niebotycznie wzrosła. Coraz więcej młodych mężczyzn, a co więcej, nawet kobiet decyduje się spróbować swoich sił w tym fachu. Zawód ten wymaga przede wszystkim zdobycia odpowiednich kwalifikacji i zdania niezwykle trudnego egzaminu na prawo jazdy. Jak łatwo można się więc domyślić, wiąże się to również z dość sporą początkową inwestycją. W związku z tym, adepci sztuki kierowania pojazdami wielkogabarytowymi coraz częściej zastanawiają się ile zarabia przeciętny kierowca tira. Cóż możemy tu mówić o pewniej medianie, czyli mocno uśrednionej wartości zarobków w tym zawodzie. Wynosi ona około 3990 złotych brutto. Kwota ta jest najbliższa przeciętej pensji jaką może otrzymać kierowca tego pojazdu w naszym kraju. Jednak jeśli chcemy mówić o pewnym przedziale takich zarobków, to można przyjąć, że mieszczą się one w granicach od 3 tysięcy do 5,2 tysięcy złotych miesięcznie. Jednocześnie warto wziąć pod uwagę to, że na całość zarobków kierowcy tira zwykle składa się wiele części składowych, a także sama polityka wynagrodzeniowa firmy, w której osoba znajdzie zatrudnienie.

Co wpływa na wysokość wynagrodzenia kierowcy tira?

Wspomniane już zostało, że wynagrodzenie kierowcy tira uzależnione jest od wielu czynników. Na większość z nich nie ma wpływu chociażby sam pracodawca, a nawet doświadczenie jakie może zaoferować kandydat na dane stanowisko. Okazuje się, że to ile zarabia kierowca tira, jest w dużej mierze ściśle skorelowane z tym, jaki rodzaj pracy jest wykonywany. Wcale nie jest to czynnik oczywisty, gdyż niekiedy zarówno trasy jak i transportowane towary bywają rozmaite. Tak więc, na finalną wysokość wynagrodzenia kierowcy tira może mieć wpływ:

  • rodzaj materiałów, jakie mają zostać przetransportowane- okazuje się, że osoby zajmujące się przewozem materiałów oznaczonych jako niebezpieczne, bądź wręcz przeciwnie, szczególnie kosztowne, mogą liczyć na wyższe zarobki na tym stanowisku.
  • sposób prowadzenia pojazdu- okazuje się, że większość pracodawców firmach logistycznych dużą uwagę zwraca na tak zwaną jazdę ekonomiczną. W ten sposób generowane są oszczędności paliwa, a owocuje to dodatkiem do pensji pracownika.
  • liczba przejechanych kilometrów- w zależności od umowy, pracownik może pozyskiwać wynagrodzenie z tytułu przejechanych kilometrów, więc jak łatwo można wywnioskować, dłuższe trasy będą o wiele lepiej płatne.
  • zaakceptowanie pracy w godzinach nocnych, a także w weekendy- jeśli kierowca zdecyduje się również na pracę w godzinach nocnych, a także w weekendy, może liczyć na odpowiedni dodatek do wynagrodzenia.
  • nadgodziny- jeśli kierowcy zdecydują się na pracę w godzinach nadliczbowych, automatycznie ich zarobki znacznie wzrosną.
Przeczytaj również:  Ile zarabia kosmetyczka?

Warto pamiętać, że to tylko niektóre z czynników, które w największym stopniu wpływają na wysokość wynagrodzenia kierowcy tira. Należy wziąć pod uwagę, że również uwarunkowania geograficzne, przyczyniają się do tego, że zarobki w tej branży mogą być bardzo zróżnicowane.

W ostatnich latach, obserwujemy istotne zmiany w kwestii zarobków kierowców tirów w Polsce. Wydaje się, że te zmiany są wynikiem kilku czynników, takich jak rosnące zapotrzebowanie na usługi transportowe, zmiany w przepisach dotyczących czasu pracy oraz brak odpowiedniej liczby wykwalifikowanych kierowców na rynku.

Ile zarabia kierowca tira? ogromna rola odpowiedniego prawa jazdy

Ostatnią istotną kwestią, która ma wpływ na to ile zarabia kierowca tira jest uzależnione od rodzaju prawa jazdy. Zwodowi kierowcy pojazdów wielkogabarytowych muszą posiadać co najmniej prawo jazdy na kategorię C. Niemniej jednak, większość pracodawców wymaga dokumentu potwierdzającego uzyskanie odpowiednich kwalifikacji w zakresie kategorii C+E. Co więcej, niektórzy kierowcy ze specjalnymi uprawnieniami ADR- na przewóz substancji niebezpiecznych, mogą również liczyć na wyższe wynagrodzenia. Finalnie nie bez znaczenia pozostają wykonane badania lekarskie, a także szkolenia oraz doświadczenie nie tylko w prowadzeniu tego typu pojazdów, ale również w transporcie międzynarodowym.

ewa

ewa

Absolwentka wydziału dziennikarstwa. Uwielbia przekazywać swoją wiedzę innym. Prywatnie mama małej Irenki oraz dwóch kotów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

zarobki w polsce
Zarobki

Zarobki w Polsce 2022

Ile wynosi najniższa krajowa w 2022? – umowa o pracę To ile wynosi kwota najniższej krajowej jest uregulowane w sposób formalny – konkretna kwota jest przedstawiona w Rozporządzeniu Rady Ministrów (z dnia 15.09.2021 r. w sprawie wyskości minimalnego wynagrodzenia wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2022 r. Porównując kwotę najniższej krajowej 2022 do kwoty najniższej krajowe […]

Read More
Ile zarabia weterynarz?
Zarobki

Ile zarabia weterynarz?

Wyspecjalizowani weterynarze to osoby niezwykle pożądane. Można więc śmiało powiedzieć, że popyt na ten zawód praktycznie nigdy się nie kończy, a zwierzęta zawsze będą potrzebowały specjalistycznej opieki. Wielu adeptów tej sztuki zastanawia się więc ile zarabia weterynarz?

Read More
Jak duże są zarobki piłkarzy
Zarobki

Jak duże są zarobki piłkarzy?

Zarabianie w futbolu wiele razy przewyższa zarobki zwykłych pracowników. Zarobki piłkarzy są bardzo wysokie ze względu na ich popularność i ogromne zainteresowanie kibiców. Na całym świecie piłkarze zarabiają miliony dolarów rocznie. Większość piłkarzy w Polsce zarabia naprawdę dobrze, zarówno w ekstraklasie, jak i w niższych ligach. Czynniki wpływające na zarobki piłkarzy W przypadku piłkarzy, jak […]

Read More