Ile w Polsce zarabia ksiądz?

ile zarabia ksiądz

Zarobki księży od dawna wzbudzają duże poruszenie. Tak naprawdę, wpływ na ich wysokość ma wiele czynników, z których nie do końca zdajemy sobie sprawę. Niemniej jednak, śmiało można powiedzieć, że zarobki duchownych przewyższają pensję przeciętnego obywatela. Ile zarabia ksiądz?

Ile zarabia ksiądz?

Nie da się ukryć, że wokół zarobków księży narosło wiele mitów i spekulacji. Co więcej, jest to temat, który sam w sobie wzbudza niezwykle wiele kontrowersji. Można śmiało powiedzieć, że większość z nas podejrzewa iż księża zarabiają znacznie więcej, niż przeciętny obywatel pracujący na etacie. W gruncie rzeczy takie przekonanie jest jak najbardziej słuszne, gdyż jasno można powiedzieć, że na zarobki księży nie składa się jedynie suma, jaką wierni dają na tacę. Niemniej jednak, jest to jeden z elementów składowych, który wraz z innymi buduje wynagrodzenie dla księży. Przyjęło się, że średnio po niedzielnej mszy na tacy wierni dla kościoła zostawiają około 2 tysiące złotych, co w skali roku daje praktycznie 100 tysięcy złotych. Jednak całość tej kwoty nie zasila jedynie konta księdza. Okazuje się, że 25 tysięcy złotych trafia prosto do kurii. Jednak nie da się zapomnieć, że na wynagrodzenie księdza składa się również to, ile wierni dają podczas wizyt duszpasterskich, a także kwoty jakie muszą oni zapłacić np. za udzielenie ślubu czy w przypadku pogrzebu. Zgodnie z danymi statystycznymi, tego typu datki w skali roku mogą wynieść nawet 6 miliardów złotych. Nie od dziś wiadomo, że nie tylko drobne datki dawane na tacę podczas niedzielnej mszy to jedyne wynagrodzenie jakie oferuje ksiądz. Warto przyjrzeć się bliżej datkom, które są wymagane za odprawienie przez nich konkretnych obrzędów jak np. śluby, chrzciny czy pogrzeb. Księża zwykli mówić, że przyjmują od wiernych datki tak zwane „co łaska”, czyli tyle na ile pozwalają możliwości wiernych. Niemnie jednak, w wielu parafiach da się zauważyć konkretne stawki za tego typu usługi. Jak przedstawiają się ceny za poszczególne sakramenty? Otóż:

  • za obrzęd chrztu świętego księża zarabiają od 200 do nawet 300 złotych.
  • za udzielenie ślubu kościelnego, należy im się około 700 złotych.
  • za udzielenie ostatniego namaszczenia i pogrzeb inkasują zaś od 600 do 800 złotych.
Przeczytaj również:  Ile zarabia policjant?

Kwoty te są jednak mocno uśrednione i to ile zarabia ksiądz w dużej mierze zależy od danej parafii, która też we własnym zakresie ustala odpowiednie stawki za poszczególne sakramenty święte.

Ile zarabia ksiądz?- zyski z kolęd i intencji mszalnych

Istotnym czynnikiem, który odgrywa niebagatelną rolę w zarobkach księdza są również intencje mszalne, a także popularne kolędy, czyli wizyty duszpasterskie. Nie jest tajemnicą, że powszechnie praktykowane jest zamawianie odprawiania mszy poświęconej czyjejś intencji. Wówczas statystycznie można przyjąć, że za takie intencje mszalne, księża inkasują około 70 tysięcy złotych zysku w skali roku. Nie zapominajmy również o kolędzie, czyli wizycie duszpasterskiej, gdzie wierni również przekazują księżom datki. Średnio zarobki z takiej wizyty wahają się w granicach około 35 tysięcy złotych, z czego 10 tysięcy złotych trafia wprost do kurii, a pozostałe 25 tysięcy rozdzielane jest pomiędzy księży.

Czy księża w Polsce oprócz wyższych zarobków, mogą liczyć także na wyższe emerytury?

Nie tylko to ile zarabia ksiądz jest dość kontrowersyjną kwestią, ale także to, ile będzie wynosiła ich emerytura. Okazuje się, że tutaj duchowni również nie mają żadnych powodów do narzekań, a ich emerytura będzie w dalszym ciągu wyższa niż emerytura przeciętnego obywatela. Poza podstawowymi świadczeniami z ZUS-u, księża którzy skończyli 75 rok życia, mogą starać się również o pieniądze z funduszu kościelnego, co stanowi około 4,08% świadczenia. Co więcej sama waloryzacja emerytur księży jest o wiele wyższa, niż w przypadku pozostałych obywateli, a dodatkowo otrzymują oni waloryzację ze wspomnianego już funduszu kościelnego. Praktycznie rzecz biorąc, księża mogą liczyć nawet na dwukrotnie wyższe emerytury niż inni obywatele naszego kraju.

Źródła:

https://pielegnacja25plus.pl
https://urodaexpert.pl

ewa

ewa

Absolwentka wydziału dziennikarstwa. Uwielbia przekazywać swoją wiedzę innym. Prywatnie mama małej Irenki oraz dwóch kotów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

zarobki w polsce
Zarobki

Zarobki w Polsce 2022

Ile wynosi najniższa krajowa w 2022? – umowa o pracę To ile wynosi kwota najniższej krajowej jest uregulowane w sposób formalny – konkretna kwota jest przedstawiona w Rozporządzeniu Rady Ministrów (z dnia 15.09.2021 r. w sprawie wyskości minimalnego wynagrodzenia wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2022 r. Porównując kwotę najniższej krajowej 2022 do kwoty najniższej krajowe […]

Read More
Ile zarabia kierowca tira?
Zarobki

Ile zarabia kierowca tira?

Coraz więcej osób, decyduje się na zrobienie prawa jazdy na auta ciężarowe. Okazuje się, że na przestrzeni lat zawód kierowcy tira stał się niezwykle atrakcyjny. Jednak wielu przyszłych specjalistów w tej dziedzinie, zastanawia się jak wyglądają zarobki kierowcy tira.

Read More
Ile zarabia weterynarz?
Zarobki

Ile zarabia weterynarz?

Wyspecjalizowani weterynarze to osoby niezwykle pożądane. Można więc śmiało powiedzieć, że popyt na ten zawód praktycznie nigdy się nie kończy, a zwierzęta zawsze będą potrzebowały specjalistycznej opieki. Wielu adeptów tej sztuki zastanawia się więc ile zarabia weterynarz?

Read More