Ile zarabia weterynarz?

Ile zarabia weterynarz?

Wyspecjalizowani weterynarze to osoby niezwykle pożądane. Można więc śmiało powiedzieć, że popyt na ten zawód praktycznie nigdy się nie kończy, a zwierzęta zawsze będą potrzebowały specjalistycznej opieki. Wielu adeptów tej sztuki zastanawia się więc ile zarabia weterynarz?

Ile miesięcznie może zarobić weterynarz?

Weterynarz jest zawodem, który zawsze będzie potrzebny. Zwierzęta bowiem od zawsze wymagały i dalej wymagać będą opieki i doraźnej pomocy. Weterynarz jest również zawodem niezwykle wymagającym, nie tylko wymaga ponadprzeciętnej wiedzy z zakresu anatomii zwierząt, ale również ogromnej cierpliwości i odpowiedniego podejścia. Jest to również profesja związana z wysoką odpowiedzialnością za czworonożnych pacjentów. Jednak na jakie miesięczne wynagrodzenie może liczyć weterynarz? Otóż rozczarowujący może być fakt, że jego zarobki nie będą przekraczać przeciętnej, miesięcznej kwoty wynagrodzenia. Jest to dość zaskakujące, z uwagi na to jak wielkim ryzykiem jest obarczony ten zawód, a także jak wielu poświęceń wymaga on ze strony weterynarza. Nie da się pominąć odpowiedniego, wieloletniego wykształcenia, a także praktyk zawodowych.

Dowiedz się więcej o zwierzętach na portalu Zwierzaki.pl

Niemniej jednak przeciętne zarobki weterynarza, który podjął się pracy w zawodzie zaraz po studiach wynoszą około 4400 złotych brutto, co daje miesięczną kwotę netto- czyli „na rękę” około 3100 złotych. Jednak 50% osób trudniących się zawodem weterynarza zarabia w przedziale od 3600 do 5300 złotych brutto. Około 25% lekarzy weterynarii może jednak pochwalić się zarobkami wyższymi niż wspomniane kwoty. Podsumowując, zarobki weterynarza nie są zbyt wysokie, jednak jest to profesja, która bez problemu zapewni odpowiednie środki na utrzymanie się i życie. Warto jednak wiedzieć, że praca ta nie wiąże się z ogromnymi możliwościami awansu, a co za tym idzie, nie ma wielu szans na to, że zarobki weterynarza wzrosną.

Przeczytaj również:  Ile zarabia architekt?

Jaki wpływ na zarobki weterynarza ma specjalizacja?

W przypadku studiów weterynaryjnych, podobnie jak w przypadku pielęgniarstwa, można zrobić specjalizację. Niemniej jednak, jej wyrobienie odbywa się na nieco innych zasadach, a co więcej nie jest to odgórnie narzuconym obowiązkiem. Warto jednak podkreślić, że specjalizacja ma znaczny wpływ na wysokość zarobków. Przykładowo, weterynarz, który rozpoczął pracę zaraz po studiach nie może liczyć na pokaźne wynagrodzenie, będzie ono natomiast zbliżone do najniższej krajowej. Co więcej, na miesięczne wynagrodzenie będzie miało również ogromny wpływ doświadczenie weterynarza. Warto wiedzieć, że bez specjalizacji, a także bez odpowiednio długiego doświadczenia, początkujący weterynarz znajdzie się w gronie około 25% osób, których wypłaty mieszczą się w przedziale najniższych w tej dziedzinie. Warto w tym momencie wspomnieć, że w przypadku lekarzy weterynarii wyrobienie specjalizacji nie jest wcale takie proste. Można się na nią zapisać dopiero 4 lata po ukończeniu studiów, gdyż dopiero wtedy nabywa się odpowiednią wiedzę praktyczną. Wówczas zarobki weterynarza mogą wynosić więcej niż przeciętna pensja i mogą być naprawdę wysokie. Weterynarz po studiach może spokojnie wybrać jedną z czterech możliwych specjalizacji:

  • choroby wśród psów i kotów
  • choroby trzody chlewnej
  • choroby ptaków ozdobnych, a także drobiu
  • użytkowanie i patologie zwierząt laboratoryjnych

Jak łatwo można się domyślić, zarobki weterynarza są również uzależnione od tego, jaka specjalizacja zostanie wybrana. Można powiedzieć, że najpopularniejszą z nich są choroby psów i kotów, a w związku z tym specjalizacja ta cieszy się również największym gronem klientów. Niemniej jednak, specjaliści od zwierząt egzotycznych, mogą z kolei cieszyć się najwyższymi stawkami za pojedynczą wizytę. Pozostaje jeszcze kwestia technika weterynarii, którą może zostać osoba po ukończeniu szkoły średniej, a także zdobyciu uprawnień na asystowanie w klinice. Oczywiście zakres obowiązków technika weterynarii jest niewielki i może on wykonywać:

  • szczepienia i zastrzyki
  • doglądać czworonożnych pacjentów
  • zmieniać opatrunki
Przeczytaj również:  Ile zarabia budowlaniec? Zobacz, ile zarabia glazurnik, murarz, tynkarz i inni!

Technik weterynarii nie może więc liczyć na wysokie zarobki, gdyż nie będzie on prowadził leczenia. Jego miesięczna pensja będzie zawierała się w przedziale od 2500 do 3500 złotych brutto.

ewa

ewa

Absolwentka wydziału dziennikarstwa. Uwielbia przekazywać swoją wiedzę innym. Prywatnie mama małej Irenki oraz dwóch kotów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

ile zarabia kucharz
Zarobki

Ile zarabia kucharz? Czy warto być kucharzem?

Cenimy sobie dobrą kuchnię. Zastanawiamy się, co podać na elegancki obiad. Od czasu do czasu warto także udać się do przyzwoitej restauracji, gdzie będziemy obsłużeni przez profesjonalnego kucharza. Ile zarabia taki kucharz? Kim jest kucharz, czyli co podać na elegancki obiad? Kucharz to ten, który na zamówienie klienta przygotowuje wybrane dania. Pracuje przeważnie w restauracjach, […]

Read More
ile zarabia kierownik budowy
Zarobki

Ile zarabia kierownik budowy i jakie są jego zadania?

Osoba na takim stanowisku zajmuję się organizacją pracy na placu budowy, a także sprawdza, czy pracownicy stosują się do kwestii bezpieczeństwa. Wiele osób zastanawia się ile zarabia kierownik budowy, jakie są jego zadania i kompetencje, a także czy to trudna ścieżka kariery. Praca jako kierownik budowy Organizowanie pracy na stanowisku kierownika nie jest zadaniem prostym, […]

Read More
zarobki w polsce
Zarobki

Zarobki w Polsce 2022

Ile wynosi najniższa krajowa w 2022? – umowa o pracę To ile wynosi kwota najniższej krajowej jest uregulowane w sposób formalny – konkretna kwota jest przedstawiona w Rozporządzeniu Rady Ministrów (z dnia 15.09.2021 r. w sprawie wyskości minimalnego wynagrodzenia wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2022 r. Zgodnie z tym rozporządzeniem z dniem 01.01.2022 minimalne wynagrodzenie […]

Read More