Ile zarabia kierownik budowy i jakie są jego zadania?

ile zarabia kierownik budowy

Osoba na takim stanowisku zajmuję się organizacją pracy na placu budowy, a także sprawdza, czy pracownicy stosują się do kwestii bezpieczeństwa. Wiele osób zastanawia się ile zarabia kierownik budowy, jakie są jego zadania i kompetencje, a także czy to trudna ścieżka kariery.

Praca jako kierownik budowy

Organizowanie pracy na stanowisku kierownika nie jest zadaniem prostym, bo praktycznie niemożliwe są dwa takie same dni na placu budowy. Ponadto nie zawsze wszystko idzie zgodnie z planem i często trzeba użyć odrobiny kreatywności lub wykazać się umiejętnością szybkiego dostosowania do obowiązujących realiów. Kierownik budowy musi współpracować z wieloma osobami, a więc w tej pracy cenione są umiejętności interpersonalne. Przede wszystkim należy wzorowo porozumiewać się ze zleceniodawcą, aby w ostatecznym rozrachunku obydwie strony były maksymalnie zadowolone. Dodatkowo na tym stanowisku trzeba kooperować z architektami, rzeczoznawcami, a także budowniczymi. Wszystko po to, aby praca była zorganizowana w sposób optymalny. Kierownikowi budowy z pewnością przyda się także zmysł analityczny, bo musi on zwracać uwagę na terminy i budżet przeznaczony na dany projekt. Ważna jest także umiejętności oszacowania jak wielu pracowników, ile materiału i jakich maszyn będziesz potrzebował, aby wykonać zadanie w ustalonym wcześniej czasie. Oprócz tego konieczne jest stałe przeszkolenie, bo przepisy budowlane nieustannie się zmieniają. Znajomość protokołów bezpieczeństwa i zasad higieny pracy także jest obowiązkowe. Jednakże absolutnie kluczowym czynnikiem do pracy na tego typu stanowisku są silne umiejętności w zakresie zarządzania ludźmi i projektami. Nie da się być dobrym kierownikiem budowy bez posiadania umiejętności związanych z przywództwem. 

Ile zarabia kierownik budowy?

Na przestrzeni lat pensje pracowników budowlanych znacznie wzrosły, a podwyżki nie ominęły także kierownika budowy, jako jednej z najważniejszych osób na całym placu. Średnia zarobków na tym stanowisku wynosi nieco ponad 8000 zł brutto, czyli około 6000 zł netto. Oczywiście jest to dość duże uproszczenie, bo wynagrodzenie może być także wyższe, w niektórych przypadkach nawet pięciocyfrowe. Wpływ na zarobki ma bowiem doświadczenie na tym stanowisku, wiedza i kompetencje, a także stopień złożoności wykonywanych projektów i wielkość przedsiębiorstwa. Nie bez znaczenia pozostaje także lokalizacja budowy. Według danych, na najwyższe zarobki mogą liczyć kierownicy pracujący na terenie miasta stołecznego – Warszawy. Tak więc, to ile zarabia kierownik budowy zależy również od miasta i województwa. Osoby, które nie mają jeszcze zbyt dużego doświadczenia oczywiście będą musiały zadowolić się pensją poniżej średniej, ale za to będąc już bardziej doświadczonym fachowcem, pracującym w dużym mieście dla dużej firmy, można liczyć na zarobki rzędu 15000 zł. Kierownik budowy często zajmuję się kilkoma projektami na raz i to pozwala mu na osiągnięcie bardziej atrakcyjnego wynagrodzenia. Jednakże biorąc pod uwagę specyfikę branży, nawet na samym starcie kariery nie ma większych powodów do narzekań. 

Przeczytaj również:  Ile zarabia pielęgniarka w Polsce?

Więcej informacji o pracy kierownika budowy tutaj: https://magazynremont.pl/kierownik-budowy-czym-sie-zajmuje-i-jaka-ma-odpowiedzialnosc

Ścieżka kariery i kompetencje na tym stanowisku

Kierownik budowy powinien mieć wyższe wykształcenie techniczne, najlepiej bezpośrednio związanie z budownictwem, ale wbrew pozorom, same ukończenie studiów to jeszcze zbyt mało, aby myśleć o zdobyciu zawodu. Niezbędna jest do tego jeszcze praktyka zawodowa i posiadanie certyfikatu potwierdzającego zdanie egzaminu przed Głównym Urzędem Nadzoru Budowlanego. Warto pamiętać, że tego typu sprawdzian składa się części pisemnej, a także części ustnej. Posiadając takie kwalifikacje zostajemy wpisani do odpowiedniego rejestru, a to umożliwia nam pracę na stanowisku i samodzielne podejmowanie decyzji, ale to dopiero po zapisaniu się do odpowiedniego samorządu zawodowego, opłaceniu składek i wykupieniu dla siebie ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej (OC). Po przebyciu tej, dość skomplikowanej ścieżki kariery, możemy zacząć pracę w upragnionym zawodzie kierownika budowy.

ewa

ewa

Absolwentka wydziału dziennikarstwa. Uwielbia przekazywać swoją wiedzę innym. Prywatnie mama małej Irenki oraz dwóch kotów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

zarobki w polsce
Zarobki

Zarobki w Polsce 2022

Ile wynosi najniższa krajowa w 2022? – umowa o pracę To ile wynosi kwota najniższej krajowej jest uregulowane w sposób formalny – konkretna kwota jest przedstawiona w Rozporządzeniu Rady Ministrów (z dnia 15.09.2021 r. w sprawie wyskości minimalnego wynagrodzenia wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2022 r. Porównując kwotę najniższej krajowej 2022 do kwoty najniższej krajowe […]

Read More
Ile zarabia kierowca tira?
Zarobki

Ile zarabia kierowca tira?

Coraz więcej osób, decyduje się na zrobienie prawa jazdy na auta ciężarowe. Okazuje się, że na przestrzeni lat zawód kierowcy tira stał się niezwykle atrakcyjny. Jednak wielu przyszłych specjalistów w tej dziedzinie, zastanawia się jak wyglądają zarobki kierowcy tira.

Read More
Ile zarabia weterynarz?
Zarobki

Ile zarabia weterynarz?

Wyspecjalizowani weterynarze to osoby niezwykle pożądane. Można więc śmiało powiedzieć, że popyt na ten zawód praktycznie nigdy się nie kończy, a zwierzęta zawsze będą potrzebowały specjalistycznej opieki. Wielu adeptów tej sztuki zastanawia się więc ile zarabia weterynarz?

Read More