Ile zarabia kosmetyczka?

ile zarabia kosmetyczka

Wiele pań zastanawia się, ile zarabia kosmetyczka. Wejście do zawodu nie wymaga wieloletniego kształcenia – wystarczające uprawnienia daje już 10-miesięczny kurs. Czy wybór tej branży się opłaca? Zobacz, ile zarabiają kosmetyczki w Polsce!

Źródłem informacji na temat wysokości wynagrodzeń kosmetyczek są przede wszystkim ankiety przeprowadzane przez media zajmujące się rynkiem pracy. Co deklarują pracownice salonów piękności? Przeciętnie kosmetyczka zarabia 2747 zł miesięcznie netto. Połowa kobiet wykonujących ten zawód dostaje na rękę od 2379 do 3335 złotych.

Ile zarabia kosmetyczka? Od czego to zależy?

Podane wyżej sumy dotyczą podstawowego wynagrodzenia. Niektóre kosmetyczki i kosmetolodzy mogą liczyć na regularne premie. Comiesięczny dodatek do pensji otrzymuje co czwarta osoba wykonująca ten zawód. Łączna wysokość zarobków kosmetyczki zależy również od:

 • stażu pracy w branży;
 • poziomu i kierunku wykształcenia;
 • ukończonych kursów rozwijających kompetencje;
 • pozycji pracodawcy na rynku;
 • rodzaju umowy;
 • miejsca wykonywania pracy (województwa, miasta).

Jak zostać kosmetyczką/kosmetologiem? Najważniejsze wymagania

Kosmetyczka to zawód rzemieślniczy, w którym kwalifikacje potwierdza egzamin. Kształcenie kierunkowe w szkołach zawodowych i technikach trwa 2 lata, zaś przyspieszone kursy 2 semestry. Przystąpienie do egzaminu wymaga spełnienia pewnych warunków:

 • egzamin czeladniczy – 3 lata pracy lub bezpośrednio po zakończeniu kształcenia;
 • egzamin mistrzowski – 6 lat pracy i zawodowe wykształcenie.

Ile zarabia kosmetyczka – dane ze stycznia 2022 r.

Według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń ok. 25% osób pracujących w zawodzie otrzymuje równowartość ustawowej pensji minimalnej. Jak wyglądają płace najlepiej wynagradzanych kosmetyczek? Pensje wynoszą ok. 4500 zł netto miesięcznie. W badaniu swoje deklaracje złożyło 168 kobiet zatrudnionych w gabinecie kosmetycznym.

Przeczytaj również:  Ile zarabia strażak?

Związanie się umową z salonem piękności to jeden z kilku podstawowych sposobów funkcjonowania w tym zawodzie. Specjalistki od urody potrzebne są również:

 • w teatrze;
 • na planie zdjęciowym;
 • w firmach prowadzących szkolenia zawodowe kosmetyczek;
 • w firmach produkujących kosmetyki do makijażu i pielęgnacji.

Co poza pensją? Benefity dla kosmetyczek

Dla większości osób najważniejsze jest to, ile zarabia kosmetyczka za swoją pracę. Czasami jednak do pieniędzy dochodzą dodatkowe korzyści. Wśród benefitów zapewnianych kosmetyczkom przez pracodawców znajdują się między innymi:

 • kursy doskonalące;
 • rabaty na firmowe produkty i usługi;
 • prywatne ubezpieczenie medyczne;
 • telefon służbowy, z możliwością używania sprzętu do celów prywatnych;
 • polisa na życie.

Ponadto kosmetyczki coraz częściej mogą liczyć na elastyczny czas pracy. Z takiej możliwości korzysta 26% ankietowanych w OBW.

Jak kosmetyczka zwiększyć swoje zarobki?

Do podstawowych sposobów prowadzących do zwiększenia przychodów w tym zawodzie należy:

 • otwarcie własnego salonu piękności;
 • przejście na tryb freelancerski i samodzielne umawiania wizyt z klientkami;
 • aktywność w blogosferze i mediach społecznościowych, pozwalająca nawiązać współpracę z firmami z branży kosmetycznej przy promocji ich produktów.

Marka osobista i polecenia zadowolonych klientek mają ogromny wpływ na to, ile zarabia kosmetyczka. Jeśli chcesz odnieść sukces w branży beauty, sama musisz wyglądać olśniewająco! Stosowanie kosmetyków zawierających retinol pomoże ci utrzymać cerę w doskonałej kondycji. W pielęgnacji skóry twarzy przydadzą się też serum z witaminą C i kremy nawilżające.

Zarobki kosmetyczek – perspektywy na przyszłość

Poziom zapotrzebowania na fachowe usługi pielęgnacyjne wydaje się stały i niezależny od czynników zewnętrznych. Pierwsze miesiące pandemii COVID-19 i tzw. podziemie kosmetyczne pokazały, że nawet w lockdownie kobiety chcą być jak najpiękniejsze. Kursy i szkoły zawodowe także nie tracą na popularności, więc w tym zawodzie panuje spora konkurencja.

Masz już podstawowe pojęcie o tym, ile zarabia kosmetyczka i jakie są główne ścieżki rozwoju kariery w tej branży. Czy to zawód w sam raz dla ciebie, gwarantujący przychody odpowiednie do realizacji życiowych planów? Starannie rozważ wszystkie za i przeciw, a potem podejmij optymalną dla ciebie decyzję.

Przeczytaj również:  Ile zarabia makler giełdowy? - poznaj zarobki na rok 2022
ewa

ewa

Absolwentka wydziału dziennikarstwa. Uwielbia przekazywać swoją wiedzę innym. Prywatnie mama małej Irenki oraz dwóch kotów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

ile zarabia kucharz
Zarobki

Ile zarabia kucharz? Czy warto być kucharzem?

Cenimy sobie dobrą kuchnię. Zastanawiamy się, co podać na elegancki obiad. Od czasu do czasu warto także udać się do przyzwoitej restauracji, gdzie będziemy obsłużeni przez profesjonalnego kucharza. Ile zarabia taki kucharz? Kim jest kucharz, czyli co podać na elegancki obiad? Kucharz to ten, który na zamówienie klienta przygotowuje wybrane dania. Pracuje przeważnie w restauracjach, […]

Read More
ile zarabia kierownik budowy
Zarobki

Ile zarabia kierownik budowy i jakie są jego zadania?

Osoba na takim stanowisku zajmuję się organizacją pracy na placu budowy, a także sprawdza, czy pracownicy stosują się do kwestii bezpieczeństwa. Wiele osób zastanawia się ile zarabia kierownik budowy, jakie są jego zadania i kompetencje, a także czy to trudna ścieżka kariery. Praca jako kierownik budowy Organizowanie pracy na stanowisku kierownika nie jest zadaniem prostym, […]

Read More
zarobki w polsce
Zarobki

Zarobki w Polsce 2022

Ile wynosi najniższa krajowa w 2022? – umowa o pracę To ile wynosi kwota najniższej krajowej jest uregulowane w sposób formalny – konkretna kwota jest przedstawiona w Rozporządzeniu Rady Ministrów (z dnia 15.09.2021 r. w sprawie wyskości minimalnego wynagrodzenia wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2022 r. Zgodnie z tym rozporządzeniem z dniem 01.01.2022 minimalne wynagrodzenie […]

Read More