Ile zarabia architekt?

Ile zarabia architekt

Do pracy architekta z pewnością przydaje się kreatywność oraz wyobraźnia przestrzenna. Jest to zawód łączący nauki ścisłe z artystycznymi. Ile można zarobić pracując jako architekt?

Wymagania 

Praca architekta kojarzy się z przede wszystkim kreatywnością i dużymi zarobkami. Dużym atutem jest też znajomość materiałów budowlanych oraz zasady pracy konstrukcji metalowych, betonowych i drewnianych. Aby pracować w tym zawodzie, trzeba ukończyć studia na kierunku architektura ze stopniem inżyniera lub magistra inżyniera. Następnym krokiem w karierze jest odbycie praktyki zawodowej a następnie przystąpienie do egzaminu i uzyskanie uprawnień nadanych przez Okręgową Izbą Architektów. 

Wysokość zarobków będzie między innymi zależna od specjalności ukończonych studiów, przykładowo:

 • architektura,
 • architektura i urbanistyka,
 • architektura i ochrona zabytków,
 • projektowanie przestrzeni miejskich,
 • architektura informacyjna,
 • dziedzictwo architektoniczne,
 • architektura technologii struktury.

Od architekta najczęściej wymaga się znajomości oprogramowań do projektowania komputerowego typu AutoCad, ArchiCad oraz CAD Decor PRO. Niezbędna jest też znajomość pakietu MS Office.

Zarobki – od czego zależą?

Wysokość wynagrodzenia architekta jest to dość szerokie zagadnienie, które zależy między innymi od stażu pracy, specjalizacji czy też wielkości firmy. Zaraz po ukończeniu studiów, na stanowisku asystenta architekta średnia wielkość wynagrodzenia wynosi 3 000 zł brutto. Natomiast po zdobyciu uprawnień oraz kilkuletniego doświadczenia zarobki mogą wzrosnąć do kwoty 7 000 zł brutto i więcej. 

Lepiej zarabiają architekci pracujący w dużych firmach, zwłaszcza w tych z kapitałem zagranicznym. Mniejsze wynagrodzenie otrzymują osoby na stanowiskach w małych, kilkuosobowych firmach. Wielkość zarobków architekta zależy również od rodzaju zatrudnienia:

 • umowa o pracę – 4 600 zł netto,
 • umowa zlecenie – 4 700 zł netto,
 • umowa o dzieło – 5 400 zł netto.

Znaczący wpływ na wynagrodzenie ma również lokalizacja wykonywania pracy. Na największe zarobki mogą liczyć architekci pracujący w województwie mazowieckim czy pomorskich. Natomiast najmniejsze wynagrodzenie otrzymują osoby pracujące w województwie podlaskim czy kujawsko-pomorskim. 

Przeczytaj również:  Ile zarabia dermatolog? Poznaj wynagrodzenia najlepiej zarabiających lekarzy

Istotnym faktem jest, że posiadając już uprawnienia i doświadczenia można zainwestować i otworzyć własne biuro architektoniczne. Po zdobyciu dofinansowań ze strony UE oraz zebraniu klientów wynagrodzenie architekta może sięgać nawet 10 000 tysięcy złotych.

Gdzie szukać pracy?

Najczęściej jako pierwsze miejsce pracy studenci i absolwenci wybierają biuro architektoniczne lub własną działalność. Jednakże rynek do poszukiwania pracy przez architekta jest bardzo szeroki. Zatrudnienie możemy zdobyć w takich miejscach jak:

 • urząd miasta,
 • starostwo, 
 • gmina,
 • firma deweloperska,
 • biuro architektoniczne,
 • biuro urbanistyczne,
 • biuro architektury terenu,
 • biuro architektury wnętrz.

Do obowiązków architekta należy kontakt z klientami, pozyskiwanie informacji oraz decyzji administracyjnych na potrzeby przyszłych przedsięwzięć. Osoba na tym stanowisku jest odpowiedzialna między innymi za koncepcje, projekty budowlane i wykonawcze a także wizualizacje obiektów. Do zadań architekta należy również nadzór robót budowlanych oraz współpraca z wykonawcą i inwestorem. 

Praca za granicą

Architekci pracujący za granicą mogą pochwalić się zarobkami sięgającymi nawet do 20 000 złotych. Jednakże taka wysokość wynagrodzenia wiąże się ze znajomością języka obcego oraz często ze zdobyciem dodatkowych kwalifikacji wymaganych w kraju zatrudnienia. Najczęstszym kierunkiem obieranym przez architektów przy zmianie pracy jest Norwegia, Niemcy oraz Wielka Brytania. 

Praca architekta wady i zalety

Do zalet pracy w zawodzie jako architekt można zaliczyć przede wszystkim wysokie zarobki, możliwość rozwoju oraz elastyczność zatrudnienia. Dodatkowym atutem pracy na tym stanowisku jest możliwość realizowania ciekawych projektów oraz zadań i tym samym zwiększania kompetencji. 

Jednakże główną wadą w zawodzie architekta jest stres związany często z krótkim czasem na realizację projektów oraz urzędowością na każdym kroku.

ewa

ewa

Absolwentka wydziału dziennikarstwa. Uwielbia przekazywać swoją wiedzę innym. Prywatnie mama małej Irenki oraz dwóch kotów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

ile zarabia kucharz
Zarobki

Ile zarabia kucharz? Czy warto być kucharzem?

Cenimy sobie dobrą kuchnię. Zastanawiamy się, co podać na elegancki obiad. Od czasu do czasu warto także udać się do przyzwoitej restauracji, gdzie będziemy obsłużeni przez profesjonalnego kucharza. Ile zarabia taki kucharz? Kim jest kucharz, czyli co podać na elegancki obiad? Kucharz to ten, który na zamówienie klienta przygotowuje wybrane dania. Pracuje przeważnie w restauracjach, […]

Read More
ile zarabia kierownik budowy
Zarobki

Ile zarabia kierownik budowy i jakie są jego zadania?

Osoba na takim stanowisku zajmuję się organizacją pracy na placu budowy, a także sprawdza, czy pracownicy stosują się do kwestii bezpieczeństwa. Wiele osób zastanawia się ile zarabia kierownik budowy, jakie są jego zadania i kompetencje, a także czy to trudna ścieżka kariery. Praca jako kierownik budowy Organizowanie pracy na stanowisku kierownika nie jest zadaniem prostym, […]

Read More
zarobki w polsce
Zarobki

Zarobki w Polsce 2022

Ile wynosi najniższa krajowa w 2022? – umowa o pracę To ile wynosi kwota najniższej krajowej jest uregulowane w sposób formalny – konkretna kwota jest przedstawiona w Rozporządzeniu Rady Ministrów (z dnia 15.09.2021 r. w sprawie wyskości minimalnego wynagrodzenia wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2022 r. Zgodnie z tym rozporządzeniem z dniem 01.01.2022 minimalne wynagrodzenie […]

Read More