Ile zarabia lekarz?

Ile zarabia lekarz?

Większość studentów medycyny zastanawia się i zadaje sobie pytanie ile tak naprawdę zarabia lekarz. Jest to bardzo wymagający zawód. Czy to ile zarabiają lekarze jest adekwatne do ciężkiej pracy i przede wszystkim odpowiedzialności jaką podejmują? Przedstawię Ci zarobki lekarzy w Polsce.

Ile zarabiają lekarze?

Zarobki lekarzy nie są wartością stałą i mieszczą się w przedziale od 4200 złotych do 8400 złotych. Jest to, więc duża rozpiętość. Duża część lekarzy dostaje, więc właśnie taką wypłatę. Nie jest to szczególnie duża kwota, ponieważ oznacza to, że na rękę taka osoba otrzyma niespełna 4000 zł. Każdy lekarz przez kilka lat wkłada ogrom pracy w naukę oraz bierze na swoje barki dużą odpowiedzialność za zdrowie swoich pacjentów. To, ile zarabia lekarz, ma wpływ na jakość jego pracy co z kolei oddziałuje na bezpieczeństwo pacjentów.

Ile zarabia lekarz zaraz po studiach?

Niestety zawód lekarza nie gwarantuje olbrzymich dochodów na samym starcie zaraz po zakończeniu studiów. Pensja lekarza rezydenta w pierwszych dwóch latach pracy to 4 793 zł brutto. Po dwóch latach wzrasta ona do 5300 zł. Zazwyczaj po zakończeniu tego pierwszego okresu dochody rosną, a sam lekarz może się starać o podwyższenie pensji.

ile zarabia chirurg?

Twierdzi się, że chirurdzy zarabiają najwięcej. Na to wpływ ma jednak konkretna specjalizacja. Wpływa ona nie tylko na wysokość wypłaty, ale także odpowiedzialność podejmowaną przez danego medyka. Ile zarabia lekarz skupiający się na operowaniu ludzi? Według specjalizacji:

 • chirurg ogólny – 6000 zł;
 • chirurg stomatologiczny – 4500 zł;
 • chirurg plastyczny – 5500 zł.
Przeczytaj również:  Ile zarabia strażak?

Jakie są zarobki lekarzy specjalistów z innych dziedzin?

Choć to chirurgia jest kojarzona przez wielu z najlepiej płatną dziedziną medycyny, to inni specjaliści także mogą posiadać duże dochody. Przeciętne zarobki lekarzy specjalistów bardzo się wahają, zależnie od tego jak popularna i pożądana jest  konkretna dziedzina. Dużo zależy także od trudności i poziomu zaawansowania danej dziedziny. Pytanie brzmi ile zarabia lekarz specjalista? Zależy to od tego co konkretnie robi:

 • lekarz rodzinny – 8800 zł;
 • anestezjolog – 6300 zł;
 • lekarz chorób wewnętrznych – 7100 zł;
 • ortopeda – 6100 zł;
 • ginekolog – 5500 zł.

Ile zarabiają lekarze za granicą?

Nie do ukrycia jest to, że większy dochód posiadają lekarze prowadzący swoje działalności w krajach zachodnich.Z tego powodu mnóstwo specjalistów decyduje się na emigrację. jakiej kwoty można się spodziewać, jeśli podjęlibyśmy decyzję zamieszkania poza granicami naszego kraju? Jest to zależne od następujących krajów:

 • USA – 17000$/mies. (ok. 65 tys. zł);
 • Norwegia – 13400 euro/mies. (ok. 61 tys. zł.);
 • Chile – 5000 euro/mies. (ok. 22 tys. zł);
 • Portugalia – 6500 euro/mies. (ok. 28 tys. zł.).

Zarobki lekarzy zza granicy często bywają kolosalnie większe. 

Czy rodzaj zatrudnienia też ma znaczenie?

Normalnym jest to, że lekarz państwowy będzie zarabiać zdecydowanie więcej niż ten zatrudniony w placówce prywatnej. Zupełnie inne kwoty będą również otrzymywane przez osobę pracującą w szpitalu, a inne przez pracującą w przychodni prywatnej. 

Zarobki lekarza po studiach

Pensja lekarz zdecydowanie należy do tej z wyższych granic, jednakże pojawia się ona dopiero po ukończeniu studiów. Studia pojawią się dopiero po bardzo dobrym zdaniu matury i potrwają 6 lat. Nie do ukrycia jest to ile trudu należy włożyć w naukę i ciągłe dokształcanie się, aby móc potem pomagać ludziom i cieszyć się dobrą renomą w ich oczach.

Przeczytaj również:  Ile zarabia kucharz? Czy warto być kucharzem?

Wynagrodzenie lekarzy to nie wszystko

Jeśli zarobki lekarzy wywołują u niektórych bardzo negatywny tok myślenia oraz krytykę, warto wziąć pod uwagę to jak bardzo wymagająca jest ta praca. Mowa tu przede wszystkim o olbrzymiej odpowiedzialności podjętej przez lekarza oraz o narażeniu własnego zdrowia na co niewiele osób byłoby w stanie się zdecydować. Czasem bardzo wiele może zależeć od najmniejszego szczegółu dlatego osoba wykonująca ten zawód powinna być wypoczęta i w pełni gotowa do pracy. Zależy to między innymi od wystarczająco wysokiej stawki godzinowej.

ewa

ewa

Absolwentka wydziału dziennikarstwa. Uwielbia przekazywać swoją wiedzę innym. Prywatnie mama małej Irenki oraz dwóch kotów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

zarobki w polsce
Zarobki

Zarobki w Polsce 2022

Ile wynosi najniższa krajowa w 2022? – umowa o pracę To ile wynosi kwota najniższej krajowej jest uregulowane w sposób formalny – konkretna kwota jest przedstawiona w Rozporządzeniu Rady Ministrów (z dnia 15.09.2021 r. w sprawie wyskości minimalnego wynagrodzenia wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2022 r. Porównując kwotę najniższej krajowej 2022 do kwoty najniższej krajowe […]

Read More
Ile zarabia kierowca tira?
Zarobki

Ile zarabia kierowca tira?

Coraz więcej osób, decyduje się na zrobienie prawa jazdy na auta ciężarowe. Okazuje się, że na przestrzeni lat zawód kierowcy tira stał się niezwykle atrakcyjny. Jednak wielu przyszłych specjalistów w tej dziedzinie, zastanawia się jak wyglądają zarobki kierowcy tira.

Read More
Ile zarabia weterynarz?
Zarobki

Ile zarabia weterynarz?

Wyspecjalizowani weterynarze to osoby niezwykle pożądane. Można więc śmiało powiedzieć, że popyt na ten zawód praktycznie nigdy się nie kończy, a zwierzęta zawsze będą potrzebowały specjalistycznej opieki. Wielu adeptów tej sztuki zastanawia się więc ile zarabia weterynarz?

Read More