Ile zarabia monter oznakowania drogowego? Porównanie wynagrodzeń, przykładowe oferty pracy

monter oznakowania drogowego

Monter oznakowania drogowego wykonuje niezwykle odpowiedzialne zadanie. W pewnym stopniu od niego zależy poziom bezpieczeństwa na drodze – taką pracę podejmuje zdecydowanie więcej mężczyzn niż kobiet. Poznaj charakterystykę pracy oraz poziom wynagrodzeń w tym zawodzie!

Monter oznakowania drogowego musi być gotowy na wyjazdy po całej Polsce. Czasami zdarzają się delegacje za granicę. Zakres obowiązków koncentruje się wokół prac budowlano-montażowych, elektrycznych oraz prowadzenia pojazdów. Według deklaracji samych pracowników zarabiają brutto od ok. 3600 do 5500 zł miesięcznie. Nie wszystkie oferty pracy dla montera oznakowania drogowego mają podane widełki płac. Kandydaci mogą zatem negocjować swoje wynagrodzenie.

Co robi monter oznakowania drogowego?

Lista zadań w tym zawodzie może różnić się w zależności od pracodawcy. Jak sama nazwa wskazuje, podstawowym zdaniem montera oznakowania drogowego jest konserwacja i wymiana znaków pionowych. Wszelkiego rodzaju tablice oraz tarcze na konstrukcjach wsporczych informują kierowców o aktualnej sytuacji na drodze i regulują ruch.

Obowiązki monterów oznakowania drogowego zwykle na tym się nie kończą. Szczegóły zależą od zakresu działalności pracodawcy. Co jeszcze trzeba robić na tym stanowisku? Poniższa lista powstała na podstawie ofert firmy Tioman oraz innych przedstawicieli branży robót drogowych:

 • montaż i konserwacja sygnalizacji świetlnej;
 • prace porządkowe w magazynie;
 • prace ślusarskie i szlifierskie w warsztacie;
 • montaż i konserwacja przydrożnych nośników reklamowych i systemów identyfikacji wizualnej;
 • samodzielny dojazd na miejsce wykonywania zlecenia;
 • kierowanie ruchem drogowym;
 • dbanie o firmowe wyposażenie – pojazdy, narzędzia itp.;
 • nadzór i koordynacja prac zespołu montażowego.

Wymagania wobec monterów oznakowania drogowego

W tym zawodzie wykształcenie odgrywa zdecydowanie mniejszą rolę, niż faktycznie posiadane umiejętności oraz doświadczenie zawodowe. Monter oznakowania drogowego powinien cechować się podstawowymi zdolnościami technicznymi, dobrym stanem zdrowia oraz kondycją fizyczną. Dla pracodawców istotne są również cechy osobowościowe, takie jak:

 • punktualność;
 • odpowiedzialność;
 • umiejętność współpracy w zespole;
 • komunikatywność;
 • precyzja i rzetelność w realizacji powierzonych zadań;
 • gotowość do długich wyjazdów, pracy w delegacji oraz w niestandardowych dniach i godzinach.
Przeczytaj również:  Ile zarabia fotograf?

Monterzy oznakowania drogowego często pracują w weekendy i święta, a także o wczesnej bądź późnej porze. Znaki i światła muszą być widoczne dla uczestników ruchu drogowego przez 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu. Wyjazdy do rozmaitych awarii czy nocne przygotowywanie oznakowania przed remontem drogi to dla takich robotników norma.

Uprawnienia przydatne monterom znaków drogowych

Detale zawsze znajdują się w ogłoszeniu o pracę, czasami pewne kwestie poruszane są podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Niektórzy pracodawcy przyjmują osoby bez doświadczenia i uprawnień, oferując pełne przeszkolenie i przyuczenie stanowiskowe przyszłego montera oznakowania drogowego.

Nie da się jednak ukryć, że potwierdzenie pewnych umiejętności stanowi duży atut danego kandydata. Kogo poszukują firmy z branży? Wśród wymaganych lub „mile widzianych” uprawnień można znaleźć między innymi:

 • prawo jazdy kategorii B, czasami C i C+E;
 • uprawnienia elektryka;
 • znajomość materiałów i urządzeń z branży oznakowania dróg lub montażu konstrukcji;
 • uprawnienia do kierowania ruchem drogowym;
 • wiedza z zakresu rysunku technicznego;
 • uprawnienia do pracy na wysokościach;
 • dla kierowników brygad montażowych:
  • uprawnienia do kierowania robotami budowlanymi;
  • wykształcenie wyższe o specjalności drogowej.

Monter oznakowania drogowego – oferowane zarobki

Stawki w umowach o pracę są mocno zróżnicowane. Wiele zależy zakresu obowiązków, a także ocenianych dość uznaniowo „doświadczenia, umiejętności i ambicji”. Bezpośrednio po wejściu do zawodu ciężko monterowi oznakowania drogowego o więcej, niż ustawowa pensja minimalna. Niektóre firmy osobom z rocznym stażem w branży oferują 4500 zł brutto, dla doświadczonych pracowników z dodatkowymi uprawnieniami zdarzają się stawki w granicach 6000 zł lub więcej.Monter oznakowania drogowego nie będzie się nudzić w swojej pracy. Jednocześnie nietypowy czas pracy może mocno wpłynąć na życie prywatne. Często do podstawowej pensji dochodzą różne bonusy – dodatki za delegacje, służbowy telefon, opłacenie noclegu, karty sportowe itd. Czy wobec powyższych informacji praca montera znaków drogowych byłaby dla ciebie atrakcyjna? Odpowiedz w komentarzu!

Przeczytaj również:  Ile zarabia kierowca tira?

ewa

ewa

Absolwentka wydziału dziennikarstwa. Uwielbia przekazywać swoją wiedzę innym. Prywatnie mama małej Irenki oraz dwóch kotów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

ile zarabia kucharz
Zarobki

Ile zarabia kucharz? Czy warto być kucharzem?

Cenimy sobie dobrą kuchnię. Zastanawiamy się, co podać na elegancki obiad. Od czasu do czasu warto także udać się do przyzwoitej restauracji, gdzie będziemy obsłużeni przez profesjonalnego kucharza. Ile zarabia taki kucharz? Kim jest kucharz, czyli co podać na elegancki obiad? Kucharz to ten, który na zamówienie klienta przygotowuje wybrane dania. Pracuje przeważnie w restauracjach, […]

Read More
ile zarabia kierownik budowy
Zarobki

Ile zarabia kierownik budowy i jakie są jego zadania?

Osoba na takim stanowisku zajmuję się organizacją pracy na placu budowy, a także sprawdza, czy pracownicy stosują się do kwestii bezpieczeństwa. Wiele osób zastanawia się ile zarabia kierownik budowy, jakie są jego zadania i kompetencje, a także czy to trudna ścieżka kariery. Praca jako kierownik budowy Organizowanie pracy na stanowisku kierownika nie jest zadaniem prostym, […]

Read More
zarobki w polsce
Zarobki

Zarobki w Polsce 2022

Ile wynosi najniższa krajowa w 2022? – umowa o pracę To ile wynosi kwota najniższej krajowej jest uregulowane w sposób formalny – konkretna kwota jest przedstawiona w Rozporządzeniu Rady Ministrów (z dnia 15.09.2021 r. w sprawie wyskości minimalnego wynagrodzenia wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2022 r. Zgodnie z tym rozporządzeniem z dniem 01.01.2022 minimalne wynagrodzenie […]

Read More