Przy wyborze kariery wielu z nas kieruje się zarobkami. Idąc na studia psychologiczne, możemy być zafascynowani możliwościami, jakie ten zawód jest w stanie zaoferować. Jednak ile, tak naprawdę, zarabia psycholog, czym się zajmuje i jak nim zostać?
Czym zajmuje się psycholog?
Psycholog to osoba, która otacza opieką psychologiczną osoby, które tego potrzebują. Stawia diagnozę psychologiczną, a następnie pracuje z pacjentem nad poprawą jego samopoczucia. Wbrew pozorom nie jest to osoba pracująca wyłącznie z osobami chorymi. Psycholog może zajmować się wzbogaceniem posiadanych przez klienta zasobów i kompetencji, a także towarzyszyć podczas trudnych sytuacji życiowych takich jak żałoba, czy rozwód.
Jak zostać psychologiem?
Obecnie w Polsce psychologiem może być każda osoba, jednak bez odpowiedniego wykształcenia oraz doświadczenia jest to wysoce nieodpowiedzialne i szkodliwe. Takie zachowanie może doprowadzić do spowodowania nieodwracalnych szkód na ludzkiej psychice. Warto zatem, jeżeli interesujemy się psychologią, zacząć od profesjonalnego przygotowania do zawodu. Aby zostać psychologiem, należy ukończyć jednolite studia magisterskie na kierunku psychologii. Jednak to nie wszystko. Studia oferują przygotowanie teoretyczne, jednak rzadko kiedy wyposażają w umiejętności praktyczne. W tym celu należy kontynuować naukę na kilku letnich studiach podyplomowych, kursach oraz szkoleniach. Brać udział w praktykach, stażach, a także obserwować profesjonalistów. Wiąże się to z bardzo wysokimi kosztami, na które przyszły psycholog powinien być przygotowany.
Od czego zależą zarobki?
Psycholog znajdzie pracę w szkole, szpitalu, policji, sądzie czy korporacji. Wysokość jego zarobków zależy od miejsca, w którym pracuje, posiadanego doświadczenia, a także ukończonej specjalizacji. Psycholog biznesu ma szansę na zarobienie większych pieniędzy niż klinicysta. Osoby pracujące w dużych miastach takich jak Warszawa czy Łódź, mogą mieć nawet o połowę większy przychód, niż osoby pracujące w mniejszych miejscowościach. Wysokość wynagrodzenia zależy także, od tego ile osoba pracująca w tym zawodzie jest w stanie udźwignąć. Zawód psychologa łączy się z wysoką odpornością psychiczną, pacjenci bardzo często przychodzą z problemami, które mogą przerastać. Dlatego możliwości psychiczne samego psychologa oraz jego zasoby, mają ogromny wpływ na uzyskane rezultaty finansowe.
Ile zarabia psycholog?
W Polsce średnie, miesięczne zarobki psychologa to mniej więcej od 3000 do 4000 PLN brutto miesięcznie. Zdarza się jednak, że wysokość miesięcznej wypłaty nie przekracza 3000 złotych brutto. Czy w rzeczywistości wygląda to tak pesymistycznie? Wielu psychologów pracuje na kilku umowach jednocześnie. To znaczy, że ich całkowity miesięczny przychód może być nawet dwa razy większy. Na zdecydowanie większe zarobki można liczyć, gdy posiada się swój gabinet. Jedna, godzinna wizyta w profesjonalnej, warszawskiej poradni psychologicznej to koszt mniej więcej od 100 do 250 złotych, ale zdarzają się i droższe. W zależności od możliwości psychologa i opłaty za czynsz wynajmowanego miejsca można zarobić od 5000 do nawet 10 000 złotych miesięcznie. Jednak trzeba mieć na uwadze, że w tej sytuacji zarabiamy tyle, ile pracujemy, co oznacza, że każdy urlop wiąże się ze spadkiem miesięcznego przychodu. Inaczej jest, pracując w czyimś gabinecie, wtedy miesięczne wynagrodzenie znacząco spada. W zależności od umowy możemy jednak liczyć na stały przychód i płatny urlop.
W jakiej branży psycholog zarobi najwięcej?
Pomijając wyjątki, największe możliwość zarobkowe mają psychologowie z długoletnim stażem pracy. Psychologowie biznesu pracujący w korporacjach są w stanie zarabiać nawet kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie, a neuropsycholodzy 10 000 złotych brutto. Jednak najwięcej, niezależnie od specjalizacji zarabiają psychologowie wyjeżdżający za granicę. W Stanach Zjednoczonych psycholog zarabia średnio 28 000 złotych, w Wielkiej Brytanii 20 000 złotych, a w Niemczech 22 000 złotych brutto. Do pokonania zostaje już tylko bariera językowa, która w tym zawodzie, jest szczególnie istotna.
Praca psychologa wymaga wielu poświęceń, nauka do zawodu jest długa, kręta i kosztowna. Wybierając ten zawód, pieniądze mogą okazać się niewystarczającą motywacją. Szczególnie gdy spojrzymy na odpowiedzialność i wymagania związane z tym zawodem. Są jednak osoby, które pracując w tym zawodzie, czerpią satysfakcję zarówno zawodową, jak i finansową. Wszystko zależy od posiadanej motywacji.