Ile zarabia prawnik?

ile zarabia prawnik

Prawo jest obecnie jednym z chętniej wybieranych kierunków studiów. Młodzi ludzie są przekonani, że zdobycie wykształcenia prawniczego gwarantuje bardzo dobre zarobki i warunki bytu. Jak jednak stan rzeczy kształtuje się naprawdę?

Od czego zależą zarobki prawnika?

Tak, jak w przypadku innych zawodów – podstawowe powody różnic w zarobkach prawników są dosyć prozaiczne. Miejsce działalności (większe lub mniejsze miasto), renoma, rodzaj prowadzonej działalności (na własną rękę lub w dużej kancelarii), i tak dalej. Warto jednak zwrócić uwagę na rzecz, która w przypadku wielu innych zawodów nie występuje – mianowicie “prawnik” to nie jest jednolity zawód.

 Prawnikami są przecież między innymi adwokat, radca prawny, notariusz, a nawet sędzia. Jak nietrudno się domyśleć, zarobki w każdej z tych profesji kształtują się nieco inaczej. Odpowiedź na pytanie “ile zarabia prawnik” nie jest zatem jednoznaczna – a zatem poniżej opiszemy pokrótce, jak przedstawia się sytuacja zależnie od wybranej specjalizacji. 

Jeżeli szukasz pracy w zawodzie prawnika to może pomocny przydać się ten artykuł.

Ile zarabia adwokat?

Adwokaci udzielają pomocy prawnej tak osobom prywatnym, jak i przedsiębiorcom – udzielają porad i opinii prawnych, reprezentują swoich klientów przed różnego rodzaju urzędami, a także przed sądem. Pracują jako obrońcy, przede wszystkim w sprawach karnych, często również w sprawach karno-skarbowych. Nie ma co ukrywać zatem, że adwokat posiada dość zróżnicowany rozkład obowiązków. Na jakie zarobki może w zamian liczyć?

Mediana zarobków na tym stanowisku wynosi nieco powyżej 5.800 złotych. Warto jednak pamiętać, że wraz z doświadczeniem i wysoką jakością usług adwokat zyskuje stałych klientów – często osoby i instytucje bardzo ważne i rozpoznawalne. Najlepsi adwokaci w Polsce zarabiać mogą nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie.

Przeczytaj również:  Ile zarabia strażak?

Ile zarabia radca prawny?

Kim jest radca prawny? Jego praca w dużej mierze pokrywa się z tą wymaganą od mecenasa – może on więc reprezentować klienta w różnego rodzaju sprawach urzędowych i skarbowych. W dużej mierze skupia się on jednak przede wszystkim na udzielaniu porad prawnych, wypełnianiu wniosków, pisaniu odwołań i zażaleń – i tak dalej, i tak dalej. Radca prawny często zatrudniany jest przez firmy, jako specjalista zajmujący się analizą umów.

Jak kształtują się jego zarobki? Być może dla niektórych okaże się to zaskakujące, jednak mediana zarobków radcy prawnego jest sporo wyższa, niż adwokata. Wynosi bowiem 8670 złotych miesięcznie – czyli o blisko 3.000 złotych więcej! Podobnie jak adwokat, radca prawny ma potencjał, by zarabiać jeszcze więcej – wszystko zależy od doświadczenia, renomy i jakości oferowanych przez niego usług.

Ile zarabia notariusz?

Notariusz to prawnik nieco innego “rodzaju”, niż adwokat i radca prawny. Osoba zatrudniona na tym stanowisku zajmuje się bowiem w pierwszej kolejności przygotowywaniem wpisów, odpisów i przechowywaniem dokumentów, takich jak np. akt dziedziczenia. Obowiązuje go pełna tajemnica zawodowa, a oferowanych przez siebie usług nie może świadczyć członkom rodziny do trzeciego stopnia spokrewnienia.

Ile zarabia? Mediana zarobków notariusza kształtuje się w okolicach 5.500 złotych miesięcznie – porównywalnie więc z zarobkami adwokata. Niektórzy notariusze zarabiają nawet powyżej 12.000 złotych, jednak – po raz kolejny – wszystko zależy od doświadczenia, a także, co oczywiste tego, jaki popyt na usługi notarialne jest w danym mieście.

Ile zarabia sędzia?

Ostatnim zawodem, jaki przeanalizujemy na naszej liście, jest sędzia. Można by rozdrabniać się jeszcze bardziej i wyliczać, ile zarabia sędzia orzekający w sprawach karnych, ile w gospodarczych, a ile w cywilnych, ale naszym zdaniem nie ma to już sensu ponieważ dużo istotniejszą kwestią jest to, w jakim sądzie orzeka sędzia. Wprowadzenie kolejnego podziału niepotrzebnie skomplikowałoby ten artykuł.

Przeczytaj również:  Ile w Polsce zarabia ksiądz?

Co zaś tyczy się zarobków sędziów – pensja podstawowa zależy od rodzaju sądu. I tak, w przypadku sądu rejonowego wynosi ona nieco powyżej 9.000 złotych miesięcznie, w przypadku sądu okręgowego ok. 10.500 złotych miesięcznie, a w przypadku sądu apelacyjnego – blisko 12.000 złotych miesięcznie. Sędziowie mogą liczyć na zróżnicowane dodatki – między innymi funkcyjne oraz za staż pracy.

ewa

ewa

Absolwentka wydziału dziennikarstwa. Uwielbia przekazywać swoją wiedzę innym. Prywatnie mama małej Irenki oraz dwóch kotów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

zarobki w polsce
Zarobki

Zarobki w Polsce 2022

Ile wynosi najniższa krajowa w 2022? – umowa o pracę To ile wynosi kwota najniższej krajowej jest uregulowane w sposób formalny – konkretna kwota jest przedstawiona w Rozporządzeniu Rady Ministrów (z dnia 15.09.2021 r. w sprawie wyskości minimalnego wynagrodzenia wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2022 r. Porównując kwotę najniższej krajowej 2022 do kwoty najniższej krajowe […]

Read More
Ile zarabia kierowca tira?
Zarobki

Ile zarabia kierowca tira?

Coraz więcej osób, decyduje się na zrobienie prawa jazdy na auta ciężarowe. Okazuje się, że na przestrzeni lat zawód kierowcy tira stał się niezwykle atrakcyjny. Jednak wielu przyszłych specjalistów w tej dziedzinie, zastanawia się jak wyglądają zarobki kierowcy tira.

Read More
Ile zarabia weterynarz?
Zarobki

Ile zarabia weterynarz?

Wyspecjalizowani weterynarze to osoby niezwykle pożądane. Można więc śmiało powiedzieć, że popyt na ten zawód praktycznie nigdy się nie kończy, a zwierzęta zawsze będą potrzebowały specjalistycznej opieki. Wielu adeptów tej sztuki zastanawia się więc ile zarabia weterynarz?

Read More