Ile zarabia pielęgniarka w Polsce?

Ile zarabia pielęgniarka w Polsce?

W związku z pandemią, rola pielęgniarki znacznie wzrosła. Nic więc dziwnego, że zainteresowanie pracą w tym zawodzie również znacznie zyskało popularności. Kariera pielęgniarki może być bardzo owocna jednak jak przedstawiają się zarobki w tym zawodzie?

Ile zarabia pielęgniarka i jak przedstawia się średnia zarobków w tym zawodzie w naszym kraju?

Nie da się ukryć, że każdy kto zdecydował się na kontynuacje nauki na pielęgniarskich kierunkach, liczy na dość pokaźne zarobki. Im wyższa pensja, tym większe zaangażowanie i skuteczność pracy pielęgniarki. Kariera w tym zawodzie wymaga również wielu poświęceń i zaangażowania, a także czasu na zdobycie określonej wiedzy i specjalizacji. W związku z tym, jak przedstawiają się średnie zarobki pielęgniarek w Polsce? Niestety, wielu może się rozczarować, gdyż w obliczu wykonywania tak odpowiedzialnej pracy, a także w obliczu tak wielkiego ryzyka, zarobki pielęgniarek nie należą do szczególnie wysokich. Jeśli chcemy wziąć pod uwagę medianę, możemy wówczas mówić o kwocie równej około 4300 złotych brutto. Oznacza to, że pielęgniarka netto czyli „na rękę” dostanie około 3100 złotych. Zważając więc na wspomniane już okoliczności pracy, a także ryzyko, które niesie ona za sobą zarobki nie należą do specjalnie adekwatnych. Jeśli zaś chcemy mówić o uśrednionych zarobkach pielęgniarki, wówczas możemy powiedzieć, że zawrą się one w przedziale od 3600 złotych do 5100 złotych, z tym że około 25% osób pracujących w tym zawodzie zarabia mnie, a z kolei taki sam odsetek pielęgniarek, zarabia nieco więcej.

Zarobki pielęgniarki- jaki wpływ ma na nie specjalizacja?

Każdy, kto zdecydował się na kształcenie w zawodzie pielęgniarki, z pewnością wie, że przychodzi okres na wybranie odpowiedniej specjalizacji. Oczywiście, w żadnym wypadku nie jest to podyktowane odgórną koniecznością i to czy dana osoba zdecyduje się na zrobienie specjalizacji czy też nie ściśle zależy od jej indywidualnych preferencji. Niemniej jednak śmiało można powiedzieć, że specjalizacja ma ogromny wpływ na wysokość finalnego wynagrodzenia, na jakie może liczyć pielęgniarka. Okazuje się bowiem, że pielęgniarka bez żadnej ukończonej specjalizacji może liczyć na zarobki wysokości około 4200 złotych, zaś osoba w tym zawodzie z ukończoną specjalizacją może liczyć na około 5200 złotych, czyli można powiedzieć, że różnica jest kolosalna i wynosi ona aż tysiąc złotych. Jeśli mowa o kwotach minimalnych, to pielęgniarki bez specjalizacji zwykle zarabiają miesięcznie około 3700 złotych, a pielęgniarki ze specjalizacją, nawet w przypadku średniego, minimalnego wynagrodzenia ponownie tysiąc złotych więcej. Kwoty te jednak nie są kwotami zamkniętymi, gdyż w większości pracodawcy mogą zastosować podwyżki względem swoich pracowników. Jednak większość placówek, w których zatrudniane są pielęgniarki nalezą do placówek publicznych, a w związku z tym osoby w tym zawodzie mogą co najwyżej oczekiwać pewnych premii i niewielkich dodatków do wypłaty.

Przeczytaj również:  Ile zarabia stewardessa w Polsce?

Dodatki do pensji- ile wówczas zarabia pielęgniarka?

Pensja podstawowa to na całe szczęście nie jedyne pieniądze, na jakie mogą liczyć pielęgniarki. Okazuje się, że w większości zawód ten oferuje również wiele dodatków, które skutecznie mogą podwyższyć kwotę finalnego wynagrodzenia. Jednak jak łatwo można się domyślić, pielęgniarki, które oczekują lepszych zarobków, powinny poszukać zatrudnienia w prywatnych ośrodkach medycznych, zamiast w placówkach publicznych. Wówczas o wiele częściej oferowane są pracownikom podwyżki, a także różnorodne premie. By więc osiągnąć satysfakcjonujący poziom zarobków, warto rozsądnie szukać pracy, a także zwracać szczególną uwagę na to, jakie możliwości awansu oferuje dane miejsce zatrudnienia. Warto zaznaczyć, że aby wykonywać zawód pielęgniarki w obecnych czasach, nie wystarczy już- jak niegdyś ukończyć studium. Dziś wymagane jest ukończenie pięcioletnich studiów kierunkowych. Pielęgniarki muszą także brać na swoje barki ogromną odpowiedzialność za pacjentów, a z tego też powodu, zarobki w tej branży mogą dla wielu absolwentów kierunku pielęgniarskiego okazać się mało satysfakcjonujące.

ewa

ewa

Absolwentka wydziału dziennikarstwa. Uwielbia przekazywać swoją wiedzę innym. Prywatnie mama małej Irenki oraz dwóch kotów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

zarobki w polsce
Zarobki

Zarobki w Polsce 2022

Ile wynosi najniższa krajowa w 2022? – umowa o pracę To ile wynosi kwota najniższej krajowej jest uregulowane w sposób formalny – konkretna kwota jest przedstawiona w Rozporządzeniu Rady Ministrów (z dnia 15.09.2021 r. w sprawie wyskości minimalnego wynagrodzenia wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2022 r. Porównując kwotę najniższej krajowej 2022 do kwoty najniższej krajowe […]

Read More
Ile zarabia kierowca tira?
Zarobki

Ile zarabia kierowca tira?

Coraz więcej osób, decyduje się na zrobienie prawa jazdy na auta ciężarowe. Okazuje się, że na przestrzeni lat zawód kierowcy tira stał się niezwykle atrakcyjny. Jednak wielu przyszłych specjalistów w tej dziedzinie, zastanawia się jak wyglądają zarobki kierowcy tira.

Read More
Ile zarabia weterynarz?
Zarobki

Ile zarabia weterynarz?

Wyspecjalizowani weterynarze to osoby niezwykle pożądane. Można więc śmiało powiedzieć, że popyt na ten zawód praktycznie nigdy się nie kończy, a zwierzęta zawsze będą potrzebowały specjalistycznej opieki. Wielu adeptów tej sztuki zastanawia się więc ile zarabia weterynarz?

Read More