Jak wygląda praca jako tester oprogramowania?

Jak wygląda praca jako tester oprogramowania?

Jeśli myślisz o zostaniu testerem oprogramowania, musisz pamiętać o kilku rzeczach. Bariera wejścia do tej branży jest niewielka, a praca w tej branży nie jest zbyt dobrze płatna. Można jednak dzięki niej zdobyć cenne umiejętności. Będziesz pisać testy i zgłaszać problemy, a posiadanie jakiegokolwiek doświadczenia da Ci przewagę nad innymi kandydatami. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o ścieżce kariery testera oprogramowania.

Cechy dobrego testera oprogramowania

Istnieje kilka ważnych cech dobrego testera oprogramowania. Są to m.in. zdolności dyplomatyczne i umiejętność nawiązywania współpracy z programistami. Ważne jest także posiadanie wiedzy na temat procesu tworzenia oprogramowania, ponieważ tester bez takiej wiedzy nie będzie w stanie zidentyfikować rodzajów błędów występujących w danej aplikacji. Co więcej, tester oprogramowania bez takiej wiedzy będzie ograniczony do technik ad hoc i uproszczonych narzędzi.

Dobry tester oprogramowania np. dostępny na qModa.pl, oprócz tego, że jest zorientowany na szczegóły, musi także umieć oceniać różne opcje i być graczem zespołowym. Tych cech nie da się zmierzyć za pomocą testów czy egzaminów, więc organizacje muszą ich szukać podczas rozmów kwalifikacyjnych. Poniżej przedstawiamy kilka najważniejszych cech dobrego testera oprogramowania:

Umiejętności potrzebne do pracy w charakterze testera oprogramowania

Opis stanowiska pracy testera oprogramowania zawiera zazwyczaj szczegółowe informacje na temat wymaganego stopnia naukowego, lat odpowiedniego doświadczenia, znajomości konkretnych baz danych i innych umiejętności technicznych. Umiejętności te są zazwyczaj wymienione na końcu opisu. Umiejętności miękkie, takie jak komunikacja i krytyczne myślenie, są często wymienione w osobnej sekcji. Jako tester oprogramowania powinieneś czuć się komfortowo, prezentując swoje wyniki współpracownikom. Ten artykuł zawiera krótki przegląd umiejętności wymaganych, by zostać skutecznym testerem oprogramowania.

Przeczytaj również:  Instalator monitoringu - na jakie zarobki może liczyć w Warszawie?

Testerzy muszą posiadać silne umiejętności komunikacyjne, ponieważ muszą informować programistów o porażkach i sukcesach. Muszą być w stanie jasno wyrazić swoje spostrzeżenia i wyjaśnić, jak je rozwiązać. Powinni być w stanie jasno przedstawić swoje wnioski i udzielić szczegółowych wyjaśnień klientom. W razie potrzeby powinni być również w stanie zapewnić pomoc techniczną programistom. Testowanie jest świetną ścieżką kariery dla osób o dużych zdolnościach komunikacyjnych i doskonałych umiejętnościach technicznych. Poniżej wymieniono niektóre z najważniejszych umiejętności potrzebnych do pracy w zawodzie testera oprogramowania:

Ścieżka kariery, jak zostać testerem oprogramowania

Ścieżka kariery testera oprogramowania obejmuje wiele różnych obowiązków. Testowanie wymaga umiejętności komunikowania się ze wszystkimi szczeblami zarządzania, a bliska współpraca z zespołem programistów jest kluczowa dla osiągnięcia sukcesu. Od testerów oczekuje się, że będą efektywnie zarządzać czasem, będą w stanie skutecznie zarządzać swoim obciążeniem pracą i będą posiadać doskonałe umiejętności zarządzania czasem. Oczekuje się od nich utrzymania pozytywnego nastawienia podczas pracy w środowisku charakteryzującym się wysokim poziomem współpracy. Jako tester oprogramowania będziesz spotykał się ze złymi wymaganiami, jak również z wymaganiami niekompletnymi. Testerzy muszą być w stanie zrozumieć działanie oprogramowania, aby móc zidentyfikować błędy i zadawać właściwe pytania we właściwym czasie.

Ścieżka kariery testera oprogramowania jest różna, w zależności od jego zainteresowań i poziomu umiejętności technicznych. Niektórzy testerzy zagłębiają się w konkretny język kodowania. Inni chcą się uczyć o historyjkach użytkownika, a także o tym, jak skutecznie komunikować się z członkami zespołu. Tester może skupić się na konkretnym obszarze, na przykład na komendach systemu Unix, kontroli wersji lub technikach komunikacji. Jeszcze inni mogą zdecydować się na rozwijanie swoich umiejętności pracy z ludźmi, studiując różne metody komunikacji, przekazywania informacji zwrotnych i planowania ceremonii.

ewa

ewa

Absolwentka wydziału dziennikarstwa. Uwielbia przekazywać swoją wiedzę innym. Prywatnie mama małej Irenki oraz dwóch kotów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

ile zarabia kucharz
Zarobki

Ile zarabia kucharz? Czy warto być kucharzem?

Cenimy sobie dobrą kuchnię. Zastanawiamy się, co podać na elegancki obiad. Od czasu do czasu warto także udać się do przyzwoitej restauracji, gdzie będziemy obsłużeni przez profesjonalnego kucharza. Ile zarabia taki kucharz? Kim jest kucharz, czyli co podać na elegancki obiad? Kucharz to ten, który na zamówienie klienta przygotowuje wybrane dania. Pracuje przeważnie w restauracjach, […]

Read More
ile zarabia kierownik budowy
Zarobki

Ile zarabia kierownik budowy i jakie są jego zadania?

Osoba na takim stanowisku zajmuję się organizacją pracy na placu budowy, a także sprawdza, czy pracownicy stosują się do kwestii bezpieczeństwa. Wiele osób zastanawia się ile zarabia kierownik budowy, jakie są jego zadania i kompetencje, a także czy to trudna ścieżka kariery. Praca jako kierownik budowy Organizowanie pracy na stanowisku kierownika nie jest zadaniem prostym, […]

Read More
zarobki w polsce
Zarobki

Zarobki w Polsce 2022

Ile wynosi najniższa krajowa w 2022? – umowa o pracę To ile wynosi kwota najniższej krajowej jest uregulowane w sposób formalny – konkretna kwota jest przedstawiona w Rozporządzeniu Rady Ministrów (z dnia 15.09.2021 r. w sprawie wyskości minimalnego wynagrodzenia wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2022 r. Zgodnie z tym rozporządzeniem z dniem 01.01.2022 minimalne wynagrodzenie […]

Read More