Ile zarabia księgowy?

Ile zarabia księgowy?

Zawód księgowego w naszym kraju cieszy się wielkim powodzeniem i popularnością. Jednak droga do uzyskania odpowiednich kwalifikacji poprzedzona jest wieloletnią edukacją, a także praktykami zawodowymi. W związku z tym, wielu adeptów księgowości, zastanawia się ile zarabia księgowy.

Ile zarabia księgowy?- wszystko zależy od kwalifikacji

Nie da się ukryć, że zawód księgowego wymaga ogromnej wiedzy i umiejętności, niektórzy z nich nadal muszą się zastanawiać nad tym, jak żyć oszczędnie. To jednak nie oznacza, że nie ma przed nimi drogi rozwoju i wzrostu zarobków. Przede wszystkim jest to poprzedzone ogromną inwestycją we własny rozwój i podniesienie kwalifikacji. Na wysokość zarobków, niezwykle ogromny wpływ wywiera stopień certyfikacji jaki uzyskują przyszli księgowi. W związku z tym, Stowarzyszenie Księgowych w Polsce ustaliło czterostopniową skale certyfikacji, wedle której można uzyskać następujące tytuły:

  • księgowy
  • specjalista do spraw rachunkowości
  • główny księgowy
  • dyplomowany księgowy

To samo stowarzyszenie prowadzi odpowiednie kursy przygotowujące adeptów do uzyskania kwalifikacji i przeprowadza egzaminy. Nie da się jednak ukryć, że księgowym może zostać nawet osoba z wykształceniem średnim, która zdobędzie odpowiednie kwalifikacje. Łatwo można także wywnioskować, że to właśnie na tym pułapie zarobki będą najniższe. Drugim stopniem, czyli specjalistą do spraw rachunkowości, może zostać osoba, która co najmniej ma wykształcenie średnie, a co więcej zdała pomyślnie egzamin w zawodzie księgowego. Oczywiście musi również okazać odpowiednie certyfikaty i inne dokumenty, które potwierdzają uzyskanie tego tytułu, wówczas może ona liczyć na wyższe zarobki. Kolejnym stopniem jaki można uzyskać jest tytuł głównego księgowego. Zgodnie z przepisami, osoba starająca się o zostanie głównym księgowym powinna posiadać wykształcenie wyższe lub minimalnym wymogiem jest wykształcenie średnie, które jednocześnie uprawnia do podjęcia studiów wyższych, a także niezbędne jest zaświadczenie potwierdzające ukończenie kursu na kierunku specjalisty do spraw rachunkowości. Taka osoba proporcjonalnie może liczyć na jeszcze wyższe wynagrodzenie. Najwyższe zarobki zaś przysługują osobie, która może pochwalić się tytułem dyplomowanego księgowego. Wówczas ma ona wykształcenie wyższe i kwalifikacje zawodowe III stopnia, co więcej musi ona przedstawić zaświadczenie o pomyślnym ukończeniu kursu na kierunku głównego księgowego. Co najważniejsze, niezbędne jest również doświadczenie zawodowe, czyli minimum dwa lata w przypadku osób z wykształceniem wyższym, a minimum pięć lat przy wykształceniu średnim.

Przeczytaj również:  Ile zarabia strażak?

Ile zarabia księgowy i jak wyglądają zarobki księgowego w Polsce?

Zacznijmy od tego, że ogromny wpływ na zarobki księgowego mają uwarunkowania geograficzne. Jednak jeśli chcemy przedstawić uśrednione zarobki księgowego w naszym kraju, możemy śmiało powiedzieć, że około 25% osób pracujących w tej branży, może liczyć na najniższe wynagrodzenie, które oscyluje w granicach 2851 złotych netto. Co więcej, najwięcej księgowych otrzymuje wynagrodzenie o uśrednionej kwocie około 3487 złotych netto. Można jednak wskazać również na kolejne 25% księgowych, którzy mogą pochwalić się zarobkami wyższymi niż przeciętne, które wynoszą około 4312 złotych netto. Niemniej wspomniane już zostało, że oprócz doświadczenia i zdobytego stopnia kwalifikacji, w dużej mierze zależą również od regionu kraju w którym księgowy będzie pracował. Pod względem województw sytuacja z zarobkami księgowego jest niezwykle zróżnicowania. Otóż najwyższymi wynagrodzeniami mogą bez wątpienia pochwalić się księgowi z województw:

  • mazowieckiego- gdzie średnio księgowi zarabiają 5260 złotych brutto.
  • małopolskiego- gdzie średnie wynagrodzenie księgowego sięga 4810 złotych brutto.
  • dolnośląskiego- gdzie wynagrodzenie księgowego oscyluje w granicach 4740 złotych.

Oczywiście oprócz tych regionów, można również wyróżnić województwa, w których księgowi niestety, nie mogą liczyć na pokaźne wynagrodzenie. Najmniej księgowi zarabiają w województwie:

  • świętokrzyskim- gdzie ich średnie miesięczne wynagrodzenie wynosi około 3630 złotych.
  • podkarpackim- gdzie miesięczna pensja księgowego oscyluje w granicach 3550 złotych.
  • warmińsko-mazurskim- gdzie wynagrodzenie w księgowości to około 3420 złotych.
ewa

ewa

Absolwentka wydziału dziennikarstwa. Uwielbia przekazywać swoją wiedzę innym. Prywatnie mama małej Irenki oraz dwóch kotów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

zarobki w polsce
Zarobki

Zarobki w Polsce 2022

Ile wynosi najniższa krajowa w 2022? – umowa o pracę To ile wynosi kwota najniższej krajowej jest uregulowane w sposób formalny – konkretna kwota jest przedstawiona w Rozporządzeniu Rady Ministrów (z dnia 15.09.2021 r. w sprawie wyskości minimalnego wynagrodzenia wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2022 r. Porównując kwotę najniższej krajowej 2022 do kwoty najniższej krajowe […]

Read More
Ile zarabia kierowca tira?
Zarobki

Ile zarabia kierowca tira?

Coraz więcej osób, decyduje się na zrobienie prawa jazdy na auta ciężarowe. Okazuje się, że na przestrzeni lat zawód kierowcy tira stał się niezwykle atrakcyjny. Jednak wielu przyszłych specjalistów w tej dziedzinie, zastanawia się jak wyglądają zarobki kierowcy tira.

Read More
Ile zarabia weterynarz?
Zarobki

Ile zarabia weterynarz?

Wyspecjalizowani weterynarze to osoby niezwykle pożądane. Można więc śmiało powiedzieć, że popyt na ten zawód praktycznie nigdy się nie kończy, a zwierzęta zawsze będą potrzebowały specjalistycznej opieki. Wielu adeptów tej sztuki zastanawia się więc ile zarabia weterynarz?

Read More