Jak wygląda praca przy montażu drzwi zewnętrznych?

montażysta

Montaż drzwi zewnętrznych wydaje się prostą czynnością, w związku z czym część klientów wykonuje ją samodzielnie. Wielu z nich oczekuje jednak, że wszystkim zajmą się kompetentni fachowcy delegowani przez sprzedawcę czy producenta. Zobacz, jak wygląda praca przy montażu drzwi zewnętrznych!

Dobór metod oraz przebieg kolejnych czynności uzależnione są od wielu czynników. Przede wszystkim miejsca ich wykonywania oraz zaleceń producenta zakładanych drzwi. Te są niezwykle różnorodne, często unikalne dla danej firmy. Twoja praca przy montażu drzwi zewnętrznych ma zapewnić klientowi komfort użytkowania, trwałość głównego wejścia do domu oraz zachowanie parametrów technicznych skrzydła i ościeżnic. Chodzi tutaj m.in. o poziom izolacji cieplnej oraz izolacji akustycznej. Oczywiście wygląd również się liczy, w końcu główne wejście to reprezentacyjna wizytówka całego domu!

Praca przy montażu drzwi zewnętrznych za każdym razem wygląda inaczej

Wymiana skrzydła i futryny w już stojącym obiekcie mocno różni się od wstawiania drzwi we właśnie wznoszonym budynku. Remont i budowa mają praktycznie tylko jedną rzecz wspólną – prace przy montażu drzwi zewnętrznych można rozpocząć dopiero po otynkowaniu ścian, położeniu posadzek i ich osuszeniu. Jak wskazuje producent drzwi Barański, dalsze czynności zależą od:

 • budulca murów;
 • sposobu otwierania drzwi zewnętrznych;
 • rozmiarów i stanu otworu drzwiowego;
 • wymiarów i budowy skrzydła;
 • rodzaju ościeżnicy;
 • zaleceń montażowych producenta drzwi zewnętrznych.

Jakie narzędzia są potrzebne do pracy przy montażu drzwi zewnętrznych?

Nawet najlepszy fachowiec niewiele zdziała, jeśli nie będzie dysponował odpowiednimi przyrządami. Do założenia ościeżnic i drzwi zewnętrznych niezbędne ci będą następujące narzędzia pracy:

 • drewniane kliny;
 • kotwy/dyble montażowe;
 • młotek;
 • pianka montażowa;
 • poziomnica;
 • rozpórki;
 • śrubokręt lub wkrętarka;
 • taśma zabezpieczająca futrynę;
 • wkładki dystansowe.
Przeczytaj również:  Pracoholizm - przyczyny, objawy, leczenie uzależnienia od pracy

5 kluczowych etapów montażu drzwi zewnętrznych

To one w największym stopniu kształtują efekt końcowy. Według większości fachowców z branży budowlano-remontowej podczas montowania drzwi wejściowych najważniejsze są poniższe kroki:

 1. Sprawdzenie otworu montażowego. Dokładnie go wymierz i zadbaj o jego jakość. Nie zapomnij o oczyszczeniu muru i zabezpieczeniu drzwi przed zabrudzeniem.
 2. Poziomy test drzwi. Przed osadzeniem futryny ze skrzydłem w ścianie połóż je na równej powierzchni, a potem kilkukrotnie otwórz i zamknij. Jeśli zawiasy działają prawidłowo, zdejmij drzwi i przytwierdź samą ościeżnicę. Kliny dystansowe pomogą ci w idealnym poziomowaniu i pionowaniu.
 3. Instalacja listew rozporowych w futrynie. Tak zabezpiecz ramę przed ściśnięciem do wewnątrz.
 4. Zawieszenie drzwi zewnętrznych. Skrzydło musi pracować lekko, bez najmniejszych otarć. Kiedy drzwi wejściowe utrzymują stabilną pozycję (skrzydło nie otwiera się ani nie domyka samoczynnie), możesz przystąpić do uszczelniania.
 5. Wykończenie. Usuń resztki pianki montażowej. Załóż wkładki, zamki, klamkę i pozostałe dodatki oraz ozdobniki. Wyreguluj zawiasy.

Producenci drzwi zewnętrznych organizują szkolenia dla ekip montażowych

Wiele firm stosuje niepowtarzalne rozwiązania i materiały, czasami nawet opatentowane. Zależy im na tym, by w ten sposób budować reputację marki. Trudno to osiągnąć, jeśli powierza się prace przy montażu drzwi zewnętrznych przypadkowym ludziom. Dlatego producenci z branży od czasu do czasu zapraszają ekipy montażowe na specjalne szkolenia. Część z nich kończy się przyznaniem certyfikatu oraz możliwością nawiązania stałej współpracy przy przyszłych zleceniach. Nie zdziw się, jeżeli przed zapoznaniem się z materiałami szkoleniowymi zostaniesz poproszony o podpisanie klauzuli poufności.

Powyższe informacje to dopiero początek. Masz już podstawową wiedzę na temat tego, jak wygląda praca przy montażu drzwi zewnętrznych. Istotne szczegóły oraz wytyczne techniczne poznasz już podczas wykonywania kolejnych projektów, pod czujnym okiem majstra. Ucz się i doskonal umiejętności zawodowe, by stać się w pełni samodzielnym fachowcem.

Przeczytaj również:  Czym zajmuje się inspektor NDT? Praca kontrolera jakości oraz jego obowiązki
ewa

ewa

Absolwentka wydziału dziennikarstwa. Uwielbia przekazywać swoją wiedzę innym. Prywatnie mama małej Irenki oraz dwóch kotów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

odprawa pośmiertna
Porady

Jak uzyskać zasiłek pogrzebowy?

Zasiłek pogrzebowy jest uzyskiwany z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Każdy z nas wie, że zorganizowanie pogrzebu wiąże się z wieloma wydatkami. Warto pamiętać o tym, że możemy skorzystać z odprawy pośmiertnej. Dzięki temu uzyskamy dodatkową gotówkę na zorganizowanie pogrzebu i stypy. Kto może dostać taki zasiłek? Jak go uzyskać? Dla kogo odprawa pośmiertna? Istotne jest to, […]

Read More
impreza w pracy
Porady

Impreza w pracy – jak zadbać o wygląd, aby czuć się komfortowo i stylowo?

Wiele firm praktykuje regularne towarzyskie spotkania po pracy. To świetna okazja, aby nawiązać nowe znajomości i poznać współpracowników od innej strony. Jak się przygotować i zadbać o wygląd na imprezie w pracy? Już nie tylko międzynarodowe korporacje, ale także mniejsze placówki organizują regularnie imprezy dla swoich pracowników. Mogą odbywać się w siedzibie firmy lub na […]

Read More
ubiór do pracy
Porady

Jak się ubrać do pracy, czyli dress code

Dress code i strój do pracy to nie to samo pojęcie. Sam dress code w różnych firmach oznacza coś innego. Strój do pracy musi zostać do niego dostosowany, żeby pracownik spełniał w tej kwestii oczekiwania pracodawcy. Jaka jest różnica między strojem do pracy a firmowym dress code?  Twoja stylizacja do pracy powinna być dobrana w […]

Read More