Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną? O czym pamiętać?

jak sie ubrać na rozmowę kwalifikacyjną

Rozmowa kwalifikacyjna to ważny etap twoich starań o pracę. Pamiętaj jednak, że liczy się nie tylko twoja wiedza i umiejętności, ale to, jak zaprezentujesz się podczas spotkania. Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną? Podpowiadamy!

Swoją postawą, strojem, zachowaniem udowadniasz, że zależy ci na stanowisku, pracy w danej firmie. Pamiętaj, że prawdziwe jest powiedzenie, iż jak cię widzą, tak cię piszą. Ubierz się stosownie, wyrażając tym samym szacunek do rekruterów i pokazując twoje zaangażowanie w proces pozyskania pracy. Już przy pierwszym kontakcie pokaż, że można ci ufać, bo poważnie podchodzisz do swoich obowiązków zawodowych. Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną? To nic trudnego, zobacz!

Odpowiedni strój na rozmowę kwalifikacyjną

Zostałeś zaproszony na rozmowę o pracę. Dobrze! Na pewno bardzo się cieszysz, a jednocześnie martwisz. Zapewne pojawia się mnóstwo pytań o to, jak się zachować, jak odpowiadać i oczywiście, jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną? Co zrobić, aby wypaść naprawdę dobrze i zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie? 

Oczywiście to banały, ale warto je powtórzyć – na rozmowie musisz prezentować się schludnie, czysto i skromnie. Zrezygnuj z krzykliwych kolorów, zbyt krótkich spódnic, nadmiaru biżuterii, czy głębokich dekoltów. Postaw na prostą elegancję, klasyczne buty. Dopasuj swój strój do stanowiska, o które się starasz, a także do pory roku. 

Strój na rozmowę kwalifikacyjną dla pań

Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną? Najlepiej wybrać strój formalny, sprawdzą się garnitury, garsonki, sukienki. Panie muszą pamiętać o rajstopach, nawet jeśli rozmowa wypada latem, nie należy zjawiać się u przyszłego pracodawcy z gołymi nogami. Dobrym rozwiązaniem są również spodnie z przewiewnej tkaniny. Gdy na dworze jest gorąco, będą idealnym rozwiązaniem.

Przeczytaj również:  Jak zostać instalatorem fotowoltaiki?

Niedopuszczalne są bluzki na cienkich ramiączkach, dlatego najlepiej wybrać krótki lub długi rękaw, ewentualnie marynarkę lub żakiet. Buty powinny być pełne, panie mogą wystąpić w balerinach czy butach na obcasie. Sandały i buty z odkrytymi palcami nie będą dobrze widziane. Zimą warto zmienić buty jeszcze przed wejściem na rozmowę –  ubłocone kozaki nie będą najlepszą wizytówką.

Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną  – strój dla mężczyzny

A jaki strój powinni wybierać panowie? Tu przede wszystkim sprawdzą się garnitury – lekkie i przewiewne w okresie letnim. Do nich pasują koszule z krótkim i długim rękawem. Warto pamiętać, że krawat nie jest konieczny, chyba że rozmowa dotyczy naprawdę wysokiego stanowiska. Panowie muszą zwrócić uwagę na skarpety – odpadają modele we wzorki, kolorowe i śmieszne. Na takie okazje koniecznie wybierz te o jednolitym kolorze, pasujące do stroju.

Buty również należy dobrać starannie, najlepiej sprawdzi się klasyczne, eleganckie obuwie. Pamiętaj również, że to twoja wizytówka, dlatego powinny być czyste i lśniące. 

Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną  – dodatki

Oprócz tego, że wybierzesz odpowiedni strój, musisz dobrze się prezentować. Zadbaj o fryzurę, delikatny makijaż i nierzucającą się w oczy biżuterię. Wybierz delikatne kolczyki, skromny łańcuszek, a zrezygnuj z dużych i ciężkich elementów. Zabierz ze sobą niewielką torebkę, w której zmieścisz niezbędne drobiazgi. 

Panowie również powinni zrezygnować z wygodnego plecaka na rzecz eleganckiej aktówki lub teczki. Warto też, by zadbali o zarost. Jeśli nosisz bródkę, czy wąsy, dobrze jest je przyciąć, wypielęgnować, by prezentować się schludnie i zadbanie. 

Dress code w firmie

Zanim skompletujesz strój na rozmowę kwalifikacyjną, spróbuj dowiedzieć się, jaki dress code obowiązuje w firmie, w której starasz się o stanowisko. Dobrze będzie widziane dostosowanie się do przyjętych w przedsiębiorstwie zasad. 

Przeczytaj również:  Słuchanie audiobooków w drodze do pracy

Rozmowa kwalifikacyjna to szansa na zaprezentowanie się od jak najlepszej strony, dlatego do spotkania warto się dobrze przygotować – nie tylko merytorycznie, ale również praktycznie, wybierając odpowiedni strój i dodatki. To sytuacja, w której najwięcej zyska osoba stawiająca na minimalizm i prostą elegancję.

ewa

ewa

Absolwentka wydziału dziennikarstwa. Uwielbia przekazywać swoją wiedzę innym. Prywatnie mama małej Irenki oraz dwóch kotów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

odprawa pośmiertna
Porady

Jak uzyskać zasiłek pogrzebowy?

Zasiłek pogrzebowy jest uzyskiwany z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Każdy z nas wie, że zorganizowanie pogrzebu wiąże się z wieloma wydatkami. Warto pamiętać o tym, że możemy skorzystać z odprawy pośmiertnej. Dzięki temu uzyskamy dodatkową gotówkę na zorganizowanie pogrzebu i stypy. Kto może dostać taki zasiłek? Jak go uzyskać? Dla kogo odprawa pośmiertna? Istotne jest to, […]

Read More
impreza w pracy
Porady

Impreza w pracy – jak zadbać o wygląd, aby czuć się komfortowo i stylowo?

Wiele firm praktykuje regularne towarzyskie spotkania po pracy. To świetna okazja, aby nawiązać nowe znajomości i poznać współpracowników od innej strony. Jak się przygotować i zadbać o wygląd na imprezie w pracy? Już nie tylko międzynarodowe korporacje, ale także mniejsze placówki organizują regularnie imprezy dla swoich pracowników. Mogą odbywać się w siedzibie firmy lub na […]

Read More
ubiór do pracy
Porady

Jak się ubrać do pracy, czyli dress code

Dress code i strój do pracy to nie to samo pojęcie. Sam dress code w różnych firmach oznacza coś innego. Strój do pracy musi zostać do niego dostosowany, żeby pracownik spełniał w tej kwestii oczekiwania pracodawcy. Jaka jest różnica między strojem do pracy a firmowym dress code?  Twoja stylizacja do pracy powinna być dobrana w […]

Read More