Kim jest DevOps Engineer? Potrzebne umiejętności, perspektywy i zarobki

DevOps Engineer to interesujące stanowisko dla osób lubiących łączyć wiedzę z różnych obszarów IT. Praca ta wymaga przy tym wysokich umiejętności komunikacyjnych i precyzyjnego planowania własnej pracy. Nagrodą za ten niełatwy fach są bardzo atrakcyjne płace. Kim więc jest DevOps Engineer i ile może zarobić?

Czym zajmuje się DevOps Engineer?

DevOps Engineer to nazwa stanowiska wywodząca się z angielskich słów development (rozwój oprogramowania), operations (zarządzanie systemami) oraz engineer, czyli inżynier. Najprostszym wyjaśnieniem tego, kim jest DevOps, jest

określenie takiej osoby jako koordynatora prac dwóch zespołów programistów. Jeden z nich złożony jest z deweloperów, czyli pracowników tworzących oprogramowanie. Drugi team zajmuje się jego wdrożeniem do danej architektury, np. systemu lub chmury.

Przedsiębiorstwa z branży IT tworzą stanowisko DevOps Engineer w celu automatyzacji procesu tworzenia oprogramowania. Wszechstronna wiedza takiego pracownika pozwala zredukować do minimum ilość błędów w oprogramowaniu w trakcie implementowania go w danym środowisku serwerowym lub systemie operacyjnym. DevOps Engineer nadzoruje planowanie prac, pisanie aplikacji, jej testowanie, wdrożenie i monitorowanie działania finalnego produktu.

DevOps Engineer – wymagania

Praca jako DevOps Engineer wymaga wiedzy na temat całego procesu tworzenia software’u. Ważna jest przede wszystkim znajomość języków oprogramowania. Przykładami są Java, Docker i Python. Pracownik powinien także znać narzędzia do automatyzacji testów, takie jak Selenium, Cucumber i Test Runner. Niezbędna jest też bardzo dobra znajomość infrastruktury technicznej, na której pracują zespoły deweloperów i specjalistów od zarządzania systemami. Dzięki temu możliwa jest optymalizacja działań, czyli przyspieszenie pracy nad danym projektem.

Od osób na stanowisku DevOps Engineer wymaga się ponadto umiejętności pracy nad wieloma projektami naraz. Sam multitasking jednak nie wystarczy. Potrzebne są także zdolności komunikacyjne. Precyzyjne przekazywanie instrukcji to sposób na uniknięcie popełniania błędów przez pracowników jednego bądź drugiego zespołu. Tym samym cele można zrealizować szybciej.

Przeczytaj również:  Jak wygląda praca przy odlewaniu medali okolicznościowych?

Zarobki na stanowisku DevOps Engineer

Ze względu na ogromny zasób wiedzy, jakim powinien dysponować DevOps Engineer, kandydat może liczyć na atrakcyjne zarobki. Najniższe są oczywiście na pozycji juniora. W tym przypadku ubiegający się o pracę może liczyć na około 8000-9000 zł brutto. Takich ofert jest jednak mało. Firmy IT zwykle poszukują osób o znacznie większym doświadczeniu zawodowym. Na stanowisku senior DevOps Engineer pracownik zarabia średnio od 10 000 do 25 000 zł brutto.

Niezależnie od tego, czy kandydat ubiega się o pozycję juniora, czy seniora, wysokość wypłaty zależy od trzech czynników. Pierwszym jest tryb pracy. Częstym zjawiskiem jest oferowanie większych kwot dla pracowników zdalnych. Znaczenie ma także siedziba firmy. Innymi słowy, więcej zarabia się w największych miastach. Wypłata zależy ponadto od formy umowy. Na najatrakcyjniejszą liczyć mogą osoby decydujące się na umowę B2B, a nie etat.

Jak zostać DevOps Engineer?

DevOps Engineer to zawód wymagający dużego doświadczenia. Najpewniejszym sposobem, by dostać taką pracę, jest wieloletnia praca w branży. Praktyczna znajomość poszczególnych procesów tworzenia oprogramowania pozwala zrozumieć problemy, jakie pojawiają się podczas pracy nad produktem.

Co więcej, nawet kursy na stanowisko DevOps Engineer kierowane są do osób już pracujących w IT. Bez jakiejkolwiek wiedzy na temat procesu tworzenia oprogramowania nie sposób zrozumieć poruszanych na zajęciach zagadnień. W tym przypadku nie ma po prostu innej ścieżki kariery. Nie można zarządzać projektem, nie mając doświadczenia zawodowego zdobytego na innych stanowiskach.

ewa

ewa

Absolwentka wydziału dziennikarstwa. Uwielbia przekazywać swoją wiedzę innym. Prywatnie mama małej Irenki oraz dwóch kotów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

relaks po pracy kino
Porady

Relaks po pracy – kino – najlepsze sposoby na odprężenie

Po całym dniu spędzonym w pracy każdy potrzebuje odrobiny relaksu. Jednym z najlepszych sposobów na oderwanie się od codzienności i wyciszenie jest wyjście na film do kina. W tym artykule dowiesz się, dlaczego kino jest takie relaksujące i jak wybrać najlepszy film. Dlaczego kino jest idealnym sposobem na relaks? Kino to miejsce, w którym można […]

Read More
młoda studentka w drodze na zajęcia
Porady

Jak zdobyć naklejkę na legitymację studencką?

Studia to czas zdobywania wiedzy, jednak posiadanie zielonej legitymacji, daje możliwość korzystania z wielu zniżek. Pozwalają one na zaoszczędzenie na kosztach utrzymania, ale także dzięki nim można brać udział w wielu wydarzeniach kulturalnych, bez dodatkowych opłat. Dlatego już w momencie otrzymania pozytywnej decyzji o otrzymaniu statusu studenta, warto złożyć wniosek o legitymację studencką. Dlaczego warto […]

Read More
mężczyzna pracuje na budowie
Porady

Czy praca na budowie jest ciężka?

Praca na budowie to jedna z najbardziej wymagających i trudnych fizycznie prac. Budownictwo wymaga od pracowników dużej wytrzymałości fizycznej, umiejętności manualnych, a także skupienia i precyzji. W zależności od rodzaju wykonywanej pracy, praca na budowie może być także niebezpieczna i wymagać od pracowników znajomości odpowiednich norm i zasad bezpieczeństwa. W dzisiejszym artykule przedstawimy główne aspekty […]

Read More