Kim jest DevOps Engineer? Potrzebne umiejętności, perspektywy i zarobki

DevOps Engineer to interesujące stanowisko dla osób lubiących łączyć wiedzę z różnych obszarów IT. Praca ta wymaga przy tym wysokich umiejętności komunikacyjnych i precyzyjnego planowania własnej pracy. Nagrodą za ten niełatwy fach są bardzo atrakcyjne płace. Kim więc jest DevOps Engineer i ile może zarobić?

Czym zajmuje się DevOps Engineer?

DevOps Engineer to nazwa stanowiska wywodząca się z angielskich słów development (rozwój oprogramowania), operations (zarządzanie systemami) oraz engineer, czyli inżynier. Najprostszym wyjaśnieniem tego, kim jest DevOps, jest

określenie takiej osoby jako koordynatora prac dwóch zespołów programistów. Jeden z nich złożony jest z deweloperów, czyli pracowników tworzących oprogramowanie. Drugi team zajmuje się jego wdrożeniem do danej architektury, np. systemu lub chmury.

Przedsiębiorstwa z branży IT tworzą stanowisko DevOps Engineer w celu automatyzacji procesu tworzenia oprogramowania. Wszechstronna wiedza takiego pracownika pozwala zredukować do minimum ilość błędów w oprogramowaniu w trakcie implementowania go w danym środowisku serwerowym lub systemie operacyjnym. DevOps Engineer nadzoruje planowanie prac, pisanie aplikacji, jej testowanie, wdrożenie i monitorowanie działania finalnego produktu.

DevOps Engineer – wymagania

Praca jako DevOps Engineer wymaga wiedzy na temat całego procesu tworzenia software’u. Ważna jest przede wszystkim znajomość języków oprogramowania. Przykładami są Java, Docker i Python. Pracownik powinien także znać narzędzia do automatyzacji testów, takie jak Selenium, Cucumber i Test Runner. Niezbędna jest też bardzo dobra znajomość infrastruktury technicznej, na której pracują zespoły deweloperów i specjalistów od zarządzania systemami. Dzięki temu możliwa jest optymalizacja działań, czyli przyspieszenie pracy nad danym projektem.

Od osób na stanowisku DevOps Engineer wymaga się ponadto umiejętności pracy nad wieloma projektami naraz. Sam multitasking jednak nie wystarczy. Potrzebne są także zdolności komunikacyjne. Precyzyjne przekazywanie instrukcji to sposób na uniknięcie popełniania błędów przez pracowników jednego bądź drugiego zespołu. Tym samym cele można zrealizować szybciej.

Przeczytaj również:  Praca w górskim schronisku: co to znaczy?

Zarobki na stanowisku DevOps Engineer

Ze względu na ogromny zasób wiedzy, jakim powinien dysponować DevOps Engineer, kandydat może liczyć na atrakcyjne zarobki. Najniższe są oczywiście na pozycji juniora. W tym przypadku ubiegający się o pracę może liczyć na około 8000-9000 zł brutto. Takich ofert jest jednak mało. Firmy IT zwykle poszukują osób o znacznie większym doświadczeniu zawodowym. Na stanowisku senior DevOps Engineer pracownik zarabia średnio od 10 000 do 25 000 zł brutto.

Niezależnie od tego, czy kandydat ubiega się o pozycję juniora, czy seniora, wysokość wypłaty zależy od trzech czynników. Pierwszym jest tryb pracy. Częstym zjawiskiem jest oferowanie większych kwot dla pracowników zdalnych. Znaczenie ma także siedziba firmy. Innymi słowy, więcej zarabia się w największych miastach. Wypłata zależy ponadto od formy umowy. Na najatrakcyjniejszą liczyć mogą osoby decydujące się na umowę B2B, a nie etat.

Jak zostać DevOps Engineer?

DevOps Engineer to zawód wymagający dużego doświadczenia. Najpewniejszym sposobem, by dostać taką pracę, jest wieloletnia praca w branży. Praktyczna znajomość poszczególnych procesów tworzenia oprogramowania pozwala zrozumieć problemy, jakie pojawiają się podczas pracy nad produktem.

Co więcej, nawet kursy na stanowisko DevOps Engineer kierowane są do osób już pracujących w IT. Bez jakiejkolwiek wiedzy na temat procesu tworzenia oprogramowania nie sposób zrozumieć poruszanych na zajęciach zagadnień. W tym przypadku nie ma po prostu innej ścieżki kariery. Nie można zarządzać projektem, nie mając doświadczenia zawodowego zdobytego na innych stanowiskach.

ewa

ewa

Absolwentka wydziału dziennikarstwa. Uwielbia przekazywać swoją wiedzę innym. Prywatnie mama małej Irenki oraz dwóch kotów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Porady

Oferty pracy w Lubaczowie – na jaką pracę mogą liczyć mieszkańcy?

Lubaczów, malownicze miasteczko położone w południowo-wschodniej Polsce, oferuje nie tylko urokliwe krajobrazy, ale także szereg możliwości zatrudnienia dla swoich mieszkańców. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się różnorodnym ofertom pracy dostępnym w Lubaczowie, które pozwalają na rozwijanie kariery zawodowej i spełnianie zawodowych marzeń. Praca w rolnictwie Lubaczów i okoliczne obszary są znane z rolniczej tradycji. Dla osób […]

Read More
Porady

Jak wygląda kupno gotowej spółki w Polsce

Kupno gotowej spółki jawi się jako atrakcyjna alternatywa dla tradycyjnego procesu zakładania firmy od podstaw. Dlaczego? Przede wszystkim, jest to sposób na błyskawiczne wejście w świat biznesu, bez konieczności przechodzenia przez skomplikowane i czasochłonne procedury rejestracyjne. Gotowe spółki to także gwarancja przeszłości wolnej od zobowiązań, co stanowi solidny fundament dla bezpieczeństwa biznesowego i ogranicza formalności […]

Read More
Dieta do pracy za biurkiem - co warto jeść
Porady

Dieta do pracy za biurkiem – co warto jeść?

Współczesna praca biurowa często wymaga długich godzin spędzonych za biurkiem, co może prowadzić do siedzącego trybu życia oraz niezdrowych nawyków żywieniowych. Dieta do pracy za biurkiem jest istotnym elementem utrzymania zdrowia i dobrego samopoczucia w trakcie pracy. W tym artykule przedstawimy Ci kilka pomysłów na wartościowe produkty spożywcze, które mogą pomóc Ci utrzymać zdrową dietę […]

Read More