Ile zarabia strażak?

ile zarabia strażak

Strażak jest jednym z najbardziej szanowanych przez społeczeństwo zawodem. Oprócz gaszenia pożarów strażacy mają także szereg innych obowiązków, z których muszą się wywiązywać. Wiele osób marzących o tym, aby podjąć ten zawód zastanawia się, ile zarabia strażak.

Średnie zarobki strażaka

Strażacy pomagają ludziom wszędzie tam, gdzie zagrożone jest życie. Nie tylko zajmują się gaszeniem pożarów, ale także uczestniczą w wypadkach drogowych, usuwają skutki wycieku toksycznych substancji itd. Są narażeni nie tylko na utratę zdrowia, ale także życia. Strażacy pełniący służbę w Państwowej Straży Pożarnej mają z góry ustaloną pensję, na którą składa się kilka elementów wpływających na jej wysokość. Przyjmuje się, że średnie wynagrodzenie wynosi 3175 zł brutto. Każdy strażak otrzymuje także dodatek za szkodliwe warunki pracy. Ten dodatek przysługuje wtedy, gdy czynności służbowe wykonywane są w uciążliwych i niebezpiecznych dla zdrowia warunkach. Liczą się one od momentu wyjazdu z jednostki ratowniczo-gaśniczej aż do zakończenia działań w terenie. Czas ten spędzony w ciężkich i uciążliwych warunkach liczy się w godzinach, a czas powyżej 30 minut zaokrągla się w górę. Dodatek tek wyliczany jest na podstawie godzinowej stawki przeciętnego wynagrodzenia. Przy pierwszy stopniu uciążliwości lub szkodliwości dla zdrowia wynosi on 5%, przy drugim- 10%. Trzeci stopień gwarantuje dodatek w wysokości 15%, a czwarty- 20%.

Strażacy otrzymują także dodatek motywacyjny. Zasady jego przyznawania szczegółowo opisane są w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Jeśli strażak przepracuje więcej niż 25 lat, ale mniej niż 28 lat i 6 miesięcy przysługuje mu kwota 1500 zł miesięcznie. Po przekroczeniu 28 lat i 6 miesięcy stażu pracy dodatek ten wynosi 2500 zł miesięcznie. 

Wpływa na miesięczne wynagrodzenie strażaka ma nie tylko staż pracy, ale również zajmowane przez niego stanowisko. Wraz ze wzrostem rangi oraz lat poświęconych służbie wzrasta również wynagrodzenie. Po dwóch pierwszych latach służby pensja wzrasta średnio o 2%, a z każdym kolejnym rokiem o 1%, aż do osiągnięcia 20 lat służby. Wtedy do wynagrodzenia przysługuje dodatek w wysokości 20% miesięcznej pensji. Oprócz wymienionych składowych wynagrodzenia strażacy mogą liczyć także na różnego rodzaju nagrody za szczególne osiągniecia lub jubileuszowe.

Przeczytaj również:  Ile zarabia żołnierz?

Na jakie dodatkowe benefity może liczyć strażak?

Oprócz miesięcznej pensji z dodatkami strażak może także otrzymać mieszkanie służbowe. Funkcjonariusze mianowania do zawodowego wykonywania służby mogą otrzymać przydział mieszkaniowy w miejscu jej odbywania lub w miejscowości oddalonej o maksymalnie dwie godziny jazdy od konkretnej jednostki. W przypadku uszczerbku na zdrowiu powstałego podczas służby przysługuje również prawo do odszkodowania. Miesięczna kwota uzależniona jest od zarobków oraz uszczerbku na zdrowiu. W przypadku śmierci strażaka prawo do odszkodowania przysługuje najbliższej rodzinie funkcjonariusza. 

Kto może zostać strażakiem?

Zawód strażaka wymaga przede wszystkim dobrej kondycji fizycznej i odpornej psychiki. Służby wiążą się także z nienormowanym czasem pracy, a najczęściej są to 12- lub 24- godzinne zmiany. Do tego, aby rozpocząć karierę strażaka konieczne jest także posiadanie minimum średniego wykształcenia. Pierwszym krokiem do kariery jest służba przygotowawcza. Można do niej przystąpić poprzez otwarte nabory organizowane przez lokalne Komendy Państwowej Straży Pożarnej. Kandydat musi przejść proces rekrutacji, który ma na celu określenie, czy dana osoba posiada niezbędne predyspozycje oraz umiejętności, które są niezbędne w zawodzie strażaka. Jeśli dana jednostka wymaga szczególnych zdolności może okazać się konieczne przejście dodatkowych etapów, takich jak np. test z pływania lub radzenia sobie z wysokością.

Inną drogą do pełnienia służby jest ukończenie jednej ze szkół strażackich. Po zakończonej edukacji absolwenci otrzymują przydziały do konkretnych jednostek w całym kraju. Z takiej drogi mogą skorzystać jedyni kandydaci, którzy nie ukończyli 25 lat.

ewa

ewa

Absolwentka wydziału dziennikarstwa. Uwielbia przekazywać swoją wiedzę innym. Prywatnie mama małej Irenki oraz dwóch kotów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

zarobki w polsce
Zarobki

Zarobki w Polsce 2022

Ile wynosi najniższa krajowa w 2022? – umowa o pracę To ile wynosi kwota najniższej krajowej jest uregulowane w sposób formalny – konkretna kwota jest przedstawiona w Rozporządzeniu Rady Ministrów (z dnia 15.09.2021 r. w sprawie wyskości minimalnego wynagrodzenia wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2022 r. Porównując kwotę najniższej krajowej 2022 do kwoty najniższej krajowe […]

Read More
Ile zarabia kierowca tira?
Zarobki

Ile zarabia kierowca tira?

Coraz więcej osób, decyduje się na zrobienie prawa jazdy na auta ciężarowe. Okazuje się, że na przestrzeni lat zawód kierowcy tira stał się niezwykle atrakcyjny. Jednak wielu przyszłych specjalistów w tej dziedzinie, zastanawia się jak wyglądają zarobki kierowcy tira.

Read More
Ile zarabia weterynarz?
Zarobki

Ile zarabia weterynarz?

Wyspecjalizowani weterynarze to osoby niezwykle pożądane. Można więc śmiało powiedzieć, że popyt na ten zawód praktycznie nigdy się nie kończy, a zwierzęta zawsze będą potrzebowały specjalistycznej opieki. Wielu adeptów tej sztuki zastanawia się więc ile zarabia weterynarz?

Read More