Ile zarabia policjant?

ile zarabia policjant

Mówi się, że policjantem jest się cały czas, nie tylko w mundurze i nie tylko na służbie. Policjant zawsze czuwa nad bezpieczeństwem obywateli, wspiera potrzebujących, reaguje na istniejące zagrożenia. Praca policjanta to odpowiedzialna, pełna nowych wyzwań, zaskoczeń służba. Policjant nigdy nie wie, czego może spodziewać się na danej interwencji ani z jakim rodzajem zgłoszenia będzie musiał się zmierzyć. Zwykła bójka w sklepie może przecież zakończyć się atakiem z udziałem noża. Pojawia się zatem wiele pytań. Ile zarabia policjant? Czy to adekwatna kwota do wykonywanych obowiązków? Zatem rozwiejmy jakie wynagrodzenie przysługuje policjantom.

Na początku warto odpowiedzieć sobie na pytanie, kto może zostać policjantem?

– obywatel polski, który ma dobrą opinie
– osoba, która nie była skazana prawomocnym wyrokiem sądu
– osoba z wykształceniem conajmniej średnim, korzystająca z pełni praw publicznych
– obywatel posiadający zdolności psychiczne i fizyczne do podjęcia służby

Jak wygląda proces przyjęcia do policji?

Przetarcie szlaków na początku kariery, mundurowemu na pewno daje ukończenie szkoły policji – taka jest m.in. w Szczytnie. Jednak bez studiów na uczelni wyższej również można aplikować do służb mundurowych. Po otrzymaniu pozytywnej opinii aplikujący przede wszystkim musi przejść odpowiedni test sprawnościowy, psychologiczny, ale także rozmowę kwalifikacyjną. Jeśli pokona te trzy etapy, prawdopodobnie rozpocznie szkolenie, w specjalnej szkole policji. Po tym trwającym kilka miesięcy szkoleniu kursant może przyjść do przydzielonej mu jednostki. Tam pozna tajniki służby, po czym zostanie oddelegowany na kilka miesięcy do innych jednostek (głównie kursanci zasilają jednostki w Warszawie). Dopiero po tym etapie policjant rozpoczyna swoją służbę.

Przeczytaj również:  Ile zarabia agent nieruchomości?

Taki etap szkolenia, a więc ile może zarabiać policjant?

Warto rozpocząć od informacji, że wynagrodzenie jest zależne od stażu pracy, doświadczenia i stopnia, jaki posiada mundurowy.
Średnia stawka netto dla kursanta, który przechodzi szkolenie przed wstąpieniem do służb mundurowych, wynosi 2 806 zł. Natomiast policjant, który ukończył dane szkolenie i rozpoczął służbę, może liczyć na wynagrodzenie w wysokości 3 875 zł.

Jak wygląda zarobek, kiedy już pracujemy na swoim stanowisku?

– Przeciętnie policjant zarabia 3 875 zł
– dzielnicowy czy policjant drogówki może liczyć na wypłatę rzędu 4 500 zł
– kierownik referatu – 5 489 zł
– Komendant powiatowy policji – 8 418 zł
– Komendant wojewódzki policji – 10 910 zł
– zastępca komendanta głównego policji 14 650 zł
– komendant główny policji 16764 zł

Warto do zarobków doliczyć także stopień mundurowego (posterunkowy, st. posterunkowy, sierżant, st. sierżant, aspirant,
podkomisarz, komisarz, nadkomisarz, podinspektor, inspektor, nadinspektor, generalny inspektor), wykonywanych godzin dodatkowych, do których zmusza często służba, ale także od delegacji. Ostatnie sytuacje na granicy i natłok wydarzeń, które nakładają się na siebie, często zmuszają do wyjazdu stróżów praca poza obszar, który na co dzień obejmują swoją służbą. Ponadto do wynagrodzenia można zaliczyć także osiągnięte wyniki – czyli m.in. złapanie na gorącym uczynku przestępcy, odnalezienie poszukiwanego listem gończym czy też znalezienie sporej ilości środków odurzających.
Warto podkreślić, że wynagrodzenie nie różni się znacząco, jeżeli chodzi kwestię płci. Kobiety zarabiają tak samo, jak mężczyźni. Choć obecność płci żeńskiej jest znikoma w szeregach mundurowych (bo tylko 8% garnizonu zajmują kobiety) to ich funkcje są również znaczące w każdej jednostce. Dodatkowo wynagrodzenie warto pamiętać, że wynagrodzenie jest także zależne od wieku mundurowego (dotyczy to tych stróżów prawa, których wiek nie przekracza 26 roku życia – do tej granicy wieku wynagrodzenie jest wyższe, może sięgać nawet 4220 złotych).

Przeczytaj również:  Zarobki w Polsce 2022

Wynagrodzenie w pracy policjanta jest kuszące, jednak należy pamiętać, że jest to praca wymagająca i bardzo ryzykowna. Dlatego, zanim skusi nad zarobek, warto przemyśleć czy jesteśmy w stanie oddać swoje życie, ratując kogoś, czy mimo ciężkich dni i długich godzin w służbie – będziemy realizować powierzone nam obowiązki w sposób dokładny i rzetelny.

Źródła:

https://urodamemo.pl
https://fit-uroda.pl
https://urodatopasja.pl

ewa

ewa

Absolwentka wydziału dziennikarstwa. Uwielbia przekazywać swoją wiedzę innym. Prywatnie mama małej Irenki oraz dwóch kotów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

zarobki w polsce
Zarobki

Zarobki w Polsce 2022

Ile wynosi najniższa krajowa w 2022? – umowa o pracę To ile wynosi kwota najniższej krajowej jest uregulowane w sposób formalny – konkretna kwota jest przedstawiona w Rozporządzeniu Rady Ministrów (z dnia 15.09.2021 r. w sprawie wyskości minimalnego wynagrodzenia wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2022 r. Porównując kwotę najniższej krajowej 2022 do kwoty najniższej krajowe […]

Read More
Ile zarabia kierowca tira?
Zarobki

Ile zarabia kierowca tira?

Coraz więcej osób, decyduje się na zrobienie prawa jazdy na auta ciężarowe. Okazuje się, że na przestrzeni lat zawód kierowcy tira stał się niezwykle atrakcyjny. Jednak wielu przyszłych specjalistów w tej dziedzinie, zastanawia się jak wyglądają zarobki kierowcy tira.

Read More
Ile zarabia weterynarz?
Zarobki

Ile zarabia weterynarz?

Wyspecjalizowani weterynarze to osoby niezwykle pożądane. Można więc śmiało powiedzieć, że popyt na ten zawód praktycznie nigdy się nie kończy, a zwierzęta zawsze będą potrzebowały specjalistycznej opieki. Wielu adeptów tej sztuki zastanawia się więc ile zarabia weterynarz?

Read More