Ile zarabia higienistka stomatologiczna i czy ten zawód jest opłacalny?

Ile zarabia higienistka stomatologiczna i czy ten zawód jest opłacalny

Młodzi adepci stomatologii mają bardzo wiele możliwości. Mogą zdecydować się na wykonywanie kolejnych specjalizacji, a tym samym podnoszenie swoich kwalifikacji, ale mogą też zdecydować się na rozpoczęcie pracy jako higienistka w gabinecie dentystycznym. Wobec tego ile zarabia higienistka stomatologiczna?

Kim jest higienistka stomatologiczna?

Z pewnością każdy z nas, kto kiedykolwiek składał wizytę w gabinecie stomatologicznym, zauważył, że oprócz dentysty krzątają się w nim także i higienistki stomatologiczne. Zwykle mało kto zwraca na nie uwagę, gdyż wszyscy jesteśmy zainteresowani tym, co powie stomatolog i jaka będzie jego ostateczna diagnoza. Niemniej jednak wiele zależy właśnie od higienistki stomatologicznej. Jest ona osobą odpowiedzialną za przygotowanie wszystkich niezbędnych sprzętów do badania jamy ustnej pacjenta, a także za ich odpowiednią dezynfekcję. Co ciekawe, to od niej należy również samo przygotowanie pacjenta do zabiegu dentystycznego. Okazuje się więc, że higienistka stomatologiczna spełnia niezwykle ważną rolę w gabinecie, jednak najczęściej zawód ten jest kojarzony z asystentką lub pomocą lekarza głównego. Nic bardziej mylnego, to właśnie higienistka stomatologiczna dba o to, by w gabinecie wszystko było czyste i schludne, a pacjenci mogli cieszyć się komfortem i wygodą.

Warto wspomnieć, że higienistka stomatologiczna to osoba po studiach medycznych z podstawowym wykształceniem stomatologicznym lub osoba, która ukończyła wymagane kursy i praktyki, uprawniające ją do wykonywania tego zawodu.

– przypomina jeden z autorów serwisu https://dentinfo.pl/

Higienistką stomatologiczną nie może zostać bowiem pierwsza lepsza osoba, która nie ma żadnej wiedzy z zakresu sprzętów dentystycznych, Bezpieczeństwa i Higieny Pracy lub doświadczenia w opiece nad pacjentami. Wbrew pozorom zawód ten jest niezwykle wymagający i wiąże się z dość dużą odpowiedzialnością, która na higienistce spoczywa. Można śmiało zaryzykować stwierdzenie, że z pewnością nie jest to zawód dosłownie dla wszystkich.

Przeczytaj również:  Ile zarabia kosmetyczka?

Jakie zadania ma higienistka stomatologiczna?

Wspomniane już zostało, że higienistka dentystyczna ma niezwykle ważną rolę w gabinecie dentystycznym. Okazuje się, że spoczywa na jej barkach wiele zadań i obowiązków, którym musi ona podołać. Zanim więc dowiemy się, ile zarabia higienistka stomatologiczna, warto dowiedzieć się, jakie są jej główne obowiązki. Zalicza się do nich:

  • organizowanie, a także rzetelne nadzorowanie na ścisłe zlecenie lekarza stomatologia profilaktyki fluorowej i próchnicy zębów w placówkach, w którym będzie ona pracować
  • uczestniczenie w pełnej profilaktyce ortodontycznej
  • uczestniczenie czynne w badaniach profilaktyczny prowadzonych przez zespół stomatologiczny
  • wykonywanie, oczywiście na ścisłe zlecenie lekarza stomatologa szeregu zabiegów higienicznych i profilaktycznych w jamie ustnej pacjenta.
  • wykańczanie wypełnień amalgamatowych zarówno u dzieci i młodzieży, a także pędzlowanie zębów małych pacjentów przy pomocy roztworów fluorowych i innych. 
  • płukanie jamy ustnej pacjentów na specjalne zlecenie stomatologa, przy wykorzystaniu specjalnej aparatury
  • prowadzenie i wykonywanie ortodontycznych ćwiczeń i praktyk.

Ile zarabia higienistka stomatologiczna w skali miesiąca?

Ile zarabia higienistka stomatologiczna? To pytanie z pewnością zadaje sobie wiele osób, które marzą o tym, by spróbować swoich sił w tym zawodzie. Wobec tego czy można powiedzieć, że zawód higienistki stomatologicznej jest opłacalny? Czy może jednak miesięczne wynagrodzenie okaże się dość rozczarowujące? Ile zarabia więc higienistka stomatologiczna? Cóż śmiało można powiedzieć, że średnia miesięczna pensja na tym stanowisku wynosi około 3800 złotych brutto. Niemniej jednak wiele zależy od doświadczenia higienistki stomatologicznej i jej zaangażowania. Najlepiej zarabiające higienistki stomatologiczne mogą pochwalić się pensją rzędu nawet 4570 złotych brutto. Zaś grupa najgorzej zarabiających higienistek stomatologicznych, niestety będzie musiała zadowolić się pensją na poziomie około 3290 złotych brutto w skali miesiąca.

ewa

ewa

Absolwentka wydziału dziennikarstwa. Uwielbia przekazywać swoją wiedzę innym. Prywatnie mama małej Irenki oraz dwóch kotów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

zarobki w polsce
Zarobki

Zarobki w Polsce 2022

Ile wynosi najniższa krajowa w 2022? – umowa o pracę To ile wynosi kwota najniższej krajowej jest uregulowane w sposób formalny – konkretna kwota jest przedstawiona w Rozporządzeniu Rady Ministrów (z dnia 15.09.2021 r. w sprawie wyskości minimalnego wynagrodzenia wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2022 r. Porównując kwotę najniższej krajowej 2022 do kwoty najniższej krajowe […]

Read More
Ile zarabia kierowca tira?
Zarobki

Ile zarabia kierowca tira?

Coraz więcej osób, decyduje się na zrobienie prawa jazdy na auta ciężarowe. Okazuje się, że na przestrzeni lat zawód kierowcy tira stał się niezwykle atrakcyjny. Jednak wielu przyszłych specjalistów w tej dziedzinie, zastanawia się jak wyglądają zarobki kierowcy tira.

Read More
Ile zarabia weterynarz?
Zarobki

Ile zarabia weterynarz?

Wyspecjalizowani weterynarze to osoby niezwykle pożądane. Można więc śmiało powiedzieć, że popyt na ten zawód praktycznie nigdy się nie kończy, a zwierzęta zawsze będą potrzebowały specjalistycznej opieki. Wielu adeptów tej sztuki zastanawia się więc ile zarabia weterynarz?

Read More