ile zarabia finansista? Czy warto zainteresować się tym zawodem?

finansista podczas negocjacji

Wiele osób uważa, że praca w sektorze finansowym daje nie tylko duże szanse na rozwój zawodowy, ale pozwala także osiągać wysokie zarobki. Na jakim poziomie w rzeczywistości kształtują się wynagrodzenia finansistów? Czy warto pomyśleć o pracy w tym zawodzie?

Gdzie najczęściej pracują finansiści?

Praca w sektorze finansowym nie wymaga, w większości przypadków, posiadania szczególnych uprawień. Pracodawcy preferują jednak osoby, które ukończyły studia na kierunku ekonomia bądź finanse i rachunkowość oraz posiadają pewne doświadczenie w branży. Finansiści mogą pracować w:

  • bankach,
  • publicznych instytucjach finansowych,
  • działach finansowych w firmach prywatnych.

Osoba, która posiada odpowiednie kompetencje, może zajmować stanowisko:

  • specjalisty do spraw finansów,
  • księgowego,
  • bankowca,
  • dyrektora finansowego,
  • eksperta inwestycyjnego.

Jak widać, możliwości jest całkiem sporo, jednak należy mieć na uwadze, że osoba, która na co dzień zajmuje się finansami, musi posiadać pewne predyspozycje. Mowa przede wszystkim o skrupulatności, sumienności czy umiejętności analizowania danych. 

Ile zarabiają finansiści?

Przekrój zarobków w sektorze finansowym jest niezwykle szeroki, bowiem pracownicy niższego szczebla zwykle zarabiają niewiele ponad najniższą krajową, podczas gdy dyrektor finansowy może liczyć na wynagrodzenie rzędu kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie. Księgowy zwykle zarabia od 3500 zł do nawet 6000 zł brutto, zaś pracownik banku od 3500 zł do nawet 10 000 zł brutto. W tej branży wiele zależy od doświadczenia zawodowego oraz umiejętności. Najwięcej zarabiają osoby, których w wykonywaniu obowiązków nie są w stanie wyręczyć systemy komputerowe. Wysokie zarobki pociągają za sobą także dużą odpowiedzialność – przykładowo, dyrektor finansowy, w wyniku błędnie podejmowanych decyzji, może ponieść większe konsekwencje, niż zwykły księgowy. Warto dodać, że osoby, które poza wiedzą z zakresu finansów posiadają także umiejętność programowania, mogą liczyć na naprawdę wysokie wynagrodzenia, pracując na przykład przy tworzeniu programów biznesowych.

Przeczytaj również:  Ile zarabia kierowca tira?

Czy warto rozwijać się w tej branży?

Zarobki na stanowiskach finansowych wydają się być zadowalające, jednak sektor ten przyciąga kandydatów do pracy z jeszcze jednego powodu. Ofert zatrudnienia w księgowości czy w działach finansowych nie brakuje niemal w całym kraju, a także poza jego granicami. Warunkiem jest jednak posiadanie dyplomu ukończenia studiów wyższych na kierunkach ekonomicznych. Dla niektórych pójście na studia może być zbyt dużym wydatkiem – czasami trzeba nawet zaciągnąć kredyt 20 tys, aby móc je sfinansować. Tymczasem z pomocą przychodzą szybkie pożyczki, dzięki którym można w terminie uregulować ratę za semestr czy zapłacić za kurs doszkalający. Pożyczkę można zaciągnąć w krótkim czasie, bez wychodzenia z domu i dostarczania dokumentów, które potwierdzałyby zdolność kredytową. Co istotne, zobowiązanie spłaca się w kilku miesięcznych ratach. Pożyczkę można uzyskać na kilka, a czasem i na kilkanaście tysięcy złotych, w zależności od potrzeb klienta. 

Zobacz także: Kredyt 50 tys online

ewa

ewa

Absolwentka wydziału dziennikarstwa. Uwielbia przekazywać swoją wiedzę innym. Prywatnie mama małej Irenki oraz dwóch kotów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

ile zarabia kucharz
Zarobki

Ile zarabia kucharz? Czy warto być kucharzem?

Cenimy sobie dobrą kuchnię. Zastanawiamy się, co podać na elegancki obiad. Od czasu do czasu warto także udać się do przyzwoitej restauracji, gdzie będziemy obsłużeni przez profesjonalnego kucharza. Ile zarabia taki kucharz? Kim jest kucharz, czyli co podać na elegancki obiad? Kucharz to ten, który na zamówienie klienta przygotowuje wybrane dania. Pracuje przeważnie w restauracjach, […]

Read More
ile zarabia kierownik budowy
Zarobki

Ile zarabia kierownik budowy i jakie są jego zadania?

Osoba na takim stanowisku zajmuję się organizacją pracy na placu budowy, a także sprawdza, czy pracownicy stosują się do kwestii bezpieczeństwa. Wiele osób zastanawia się ile zarabia kierownik budowy, jakie są jego zadania i kompetencje, a także czy to trudna ścieżka kariery. Praca jako kierownik budowy Organizowanie pracy na stanowisku kierownika nie jest zadaniem prostym, […]

Read More
zarobki w polsce
Zarobki

Zarobki w Polsce 2022

Ile wynosi najniższa krajowa w 2022? – umowa o pracę To ile wynosi kwota najniższej krajowej jest uregulowane w sposób formalny – konkretna kwota jest przedstawiona w Rozporządzeniu Rady Ministrów (z dnia 15.09.2021 r. w sprawie wyskości minimalnego wynagrodzenia wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2022 r. Zgodnie z tym rozporządzeniem z dniem 01.01.2022 minimalne wynagrodzenie […]

Read More