Pracoholizm – przyczyny, objawy, leczenie uzależnienia od pracy

pracoholizm

Pracoholizm w obecnych czasach staje się bardzo dużym problemem zdrowotnym na skalę globalną. Niestety, ale brak kontroli nad swoim życiem zawodowym będzie rozwijać uzależnienie od pracy. Oczywiście wykonywanie pracy zarobkowej jest dla nas bardzo ważne, ponieważ pozwala realizować najważniejsze potrzeby człowieka, ale kiedy narzucimy sobie zbyt wysokie cele, to możemy bardzo dużo pracować, co uniemożliwia nam zachowanie równowagi pomiędzy życiem zawodowym a wykonywaniem zadań. Czasem konieczna może być nawet pomoc psychiatry (w tym miejscu możesz się z kolei dowiedzieć, jak zostać psychiatrą: https://infojob.pl/jak-zostac-psychiatra).

Czym charakteryzuje się pracoholizm?

Obecne czasy sprzyjają temu, że pracujemy coraz więcej. Ma na to wpływ przede wszystkim szybkie tempo naszego życia, dostęp do mediów, różne kanały komunikacji oraz rozwój środków transportu. Właśnie z tych powodów bardzo często musimy dłużej zostawać w pracy, ponieważ mamy ważne konferencje z kontrahentami lub musimy wykonać dodatkowe zadania, które wyznaczył nam szef.

Pracoholizm jest zaburzeniem równowagi pomiędzy pracą zawodową a innymi sferami życia. Pracoholicy bardzo często odczuwają przymus wykonywania różnych obowiązków. Bardzo często u takich osób objawia się również obsesyjna kompulsywna i wewnętrzna potrzeba ciągłego wykonywania jakiejś pracy, co z kolei przekłada się na zaniedbywanie rodziny i przyjaciół, problemy ze snem, brak odpoczynku czy zaprzestanie wykonywania aktywności ruchowej.

Jakie są fazy pracoholizmu?

Pracoholizm to choroba, która ma różne fazy rozwoju. Faza wstępna charakteryzuje się perfekcjonizmem i chęcią osiągnięcia jak najlepszych wyników w pracy. Osoby cierpiące na tę przypadłość ciągle myślą o wykonywaniu swoich zadań, nie mają czasu na życie osobiste, ich relacje ze znajomymi się pogarszają, odczuwają lęk, a nawet bóle głowy.

Przeczytaj również:  Kawa w pracy pomaga czy przeszkadza

Faza krytyczna jest kolejnym stadium choroby. Pracoholicy mogą odczuwać objawy takie jak choroba wrzodowa, problemy z zasypianiem, stany lękowe, problemy z koncentracją, nieumiejętność pracy w zespole, obniżone samopoczucie, a nawet agresja.

Ostatnim etapem pracoholizmu jest faza chroniczna. W tym przypadku możemy zauważyć u takich osób, że źle się wysypiają albo bardzo mało śpią oraz spożywają niewielką ilość pokarmów, co niestety będzie prowadziło do wyczerpania psychicznego i fizycznego. Chory myśli cały czas wyłącznie o pracy, a to niestety w skrajnych przypadkach może doprowadzać nawet do wycieńczenia organizmu czy śmierci.

Jakie są główne przyczyny pracoholizmu?

Istnieje wiele przyczyn, które mają wpływ na pracoholizm. Najpopularniejsze jest to, że od pracownika wymaga się osiągnięcia jak najlepszych wyników i pełnego oddania firmie. Zawód natomiast wymaga tego, aby znacznie więcej czasu poświęcać obowiązkom nałożonym przez korporację, co doprowadza do braku czasu dla życia rodzinnego.

Na pracoholizm ma także wpływ osobowość i temperament. Najczęściej na tę chorobę zapadają osoby narcystyczne i te ze skłonnościami obsesyjno-kompulsywnyni. Istnieje również przyczyna rodzinna, czyli pracownik ucieka od problemów rodzinnych i trudnych sytuacji w domu.

Jakie są najpopularniejsze objawy pracoholizmu?

Pierwszym objawem pracoholizmu, który można szybko zauważyć, jest stałe zainteresowanie swoją pracą. Osoba chora przestaje myśleć o czymkolwiek innym i w nic nie wkłada tyle energii co wykonywanie swoich zadań. Pracoholik będzie odczuwać takie objawy jak bóle żołądka i bóle głowy, brak komfortu psychicznego czy rozdrażnienie.

Osoby uzależnione od pracy mają również potrzebę stałego podwyższania sobie wyznaczonych celów, które za wszelką cenę chcą osiągnąć. Mowa tu przede wszystkim o tym, aby stać się znacznie lepszym od innych i ciągle osiągać sukcesy. Pracoholicy bardzo źle reagują na porażki i nie potrafię sobie z nimi poradzić.

W jaki sposób leczy się pracoholizm?

Leczenie pracoholizmu rozpoczyna się od wizyty u psychologa. Psychoterapeuta na podstawie przeprowadzonego wywiadu rozpozna problem i wprowadzi odpowiednią terapię.

Przeczytaj również:  Jak zostać stomatologiem?

Na początek pracoholik ustala z lekarzem harmonogram swojej pracy, czyli konkretną liczbę godzin, którą poświęca na wykonywanie zadań służbowych i nie może jej przekraczać. Uczy się także rozpoznawania i kontrolowania swoich emocji oraz samokontroli. Pomoc specjalisty może być najszybszą drogę do wyleczenia się z pracoholizmu.

ewa

ewa

Absolwentka wydziału dziennikarstwa. Uwielbia przekazywać swoją wiedzę innym. Prywatnie mama małej Irenki oraz dwóch kotów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Porady

Skróty na pasku wypłaty – zrozumieć własne zarobki

Otrzymanie paska wypłaty może być dla wielu z nas momentem pełnym zagadek. Skróty, liczby, różne pozycje – wszystko to może wydawać się skomplikowane. Warto jednak zrozumieć, co kryje się za tymi informacjami, aby mieć pełną kontrolę nad swoimi zarobkami. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak odczytywać skróty na pasku wypłaty i co one oznaczają. Co […]

Read More
Porady

Oferty pracy w Lubaczowie – na jaką pracę mogą liczyć mieszkańcy?

Lubaczów, malownicze miasteczko położone w południowo-wschodniej Polsce, oferuje nie tylko urokliwe krajobrazy, ale także szereg możliwości zatrudnienia dla swoich mieszkańców. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się różnorodnym ofertom pracy dostępnym w Lubaczowie, które pozwalają na rozwijanie kariery zawodowej i spełnianie zawodowych marzeń. Praca w rolnictwie Lubaczów i okoliczne obszary są znane z rolniczej tradycji. Dla osób […]

Read More
Porady

Jak wygląda kupno gotowej spółki w Polsce

Kupno gotowej spółki jawi się jako atrakcyjna alternatywa dla tradycyjnego procesu zakładania firmy od podstaw. Dlaczego? Przede wszystkim, jest to sposób na błyskawiczne wejście w świat biznesu, bez konieczności przechodzenia przez skomplikowane i czasochłonne procedury rejestracyjne. Gotowe spółki to także gwarancja przeszłości wolnej od zobowiązań, co stanowi solidny fundament dla bezpieczeństwa biznesowego i ogranicza formalności […]

Read More