Czy praca jako sprzedawca aut jest opłacalna?

praca w salonie samochodowym

Każdy z nas szuka swojej wymarzonej pracy, w której czułby się spełniony. Dla jednych musiałaby być ona koniecznie dobrze płatna i patrzą na tą kwestię z perspektywy finansowej, dla innych wiązałaby się ona z ich zamiłowaniami do jakiś rzeczy, pasją. A co jeśli znajdziemy taką gdzie połączymy to i to? Zdecydowanie mogłaby nią być praca w salonie samochodowym, łącząca naprawdę niezłe zarobki z miłością do motoryzacji.

 Na czym tak naprawdę polega praca w salonie samochodowym?

Jak można się domyślić do głównych obowiązków osób pracujących w takich miejscach należy sprzedaż znajdujących się w nich samochodów, ale nie tylko. Zawód dealera samochodowego jest to bowiem wręcz kompleksowa opieka i obsługa klienta już od jego wejścia przez drzwi salonu. Wiąże się z tym prezentacja pojazdów, czy składanie ofert, lub podpisywanie dokumentów związanych z transakcją. Ponadto osoby takie muszą starać się w aktywny sposób nabywać nowych potencjalnych nabywców.  W obowiązkach pracowników takich miejsc znajduję się często ponadto odpowiedzialność za dokumenty, czy pielęgnowanie pojazdów się tam znajdujących. Jak widać praca w salonie samochodowym nie jest taka prosta jak się wydaje i wymaga od osoby trudniącej się w ten sposób szeregu konkretnych, właściwych cech, oraz atutów.

To jakie właściwie cechy i atuty powinna posiadać osoba pracująca w takim miejscu?

Przede wszystkim powinna znać się na sprzedawanych przez nią produktach i mieć ogólnie pojęcie na temat motoryzacji. Nie może bowiem dojść do sytuacji, w której sprzedawca nie wie co sprzedaje i jakie ta rzecz ma cechy. Nie umiałby przez to w odpowiedni sposób zachęcić potencjalnego klienta, a nawet mógłby go zniechęcić. Ponadto osoba, której zajęciem miałaby być praca w salonie samochodowym koniecznie musi posiadać wysokie umiejętności interpersonalne. Prowadzenie swobodnej rozmowy z ludźmi nie powinno jej sprawiać dosłownie żadnego problemu, ponieważ z tym by się wiązała ściśle większość jej obowiązków. Nikt nie lubi nie miłych, chamskich sprzedawców. Takie osoby stanowczo odpychają klientów nie tylko od siebie, ale także od miejsc, w których pracują. Zdecydowanie cechami, które są niemalże niezbędne u dealera samochodowego to wysoka kultura, oraz bogate słownictwo. Do takiej pracy nie nadają się ludzie nie wychowani, którzy nie zwracaliby się z odpowiednim szacunkiem do drugiej osoby. Pracownicy reprezentują jednak firmę przed konsumentami i żaden szanujący się pracodawca nie może sobie pozwolić na takie coś. Przydatna w pracy w salonie samochodowym jest ponadto charyzma. Na pewno ułatwiłoby to sprzedawcy proces zachęcenia klienta do nabycia samochodu i zwiększyło by znacznie szanse na powodzenie wysiłku.

Przeczytaj również:  Praca w górskim schronisku: co to znaczy?

Zalety pracy w salonie samochodowym

Jednym z głównych plusów jest przede wszystkim brak wymogów dotyczących doświadczenia zawodowego w tejże branży. Kolejnymi zaletami jakie niesie za sobą praca w salonie samochodowym jest darmowy serwis, czy zniżki na zakup pojazdów różnych marek. Ponadto często dealerzy dostają specjalne dodatki, lub prowizje z tytułu sprzedanych samochodów. Można w ten sposób fajnie zarobić.

Ile można zarobić na pracy w salonie samochodowym?

Przeciętne zarobki na tym stanowisku to 5 620 zł brutto miesięcznie, wahające się między 3 270 zł, a 8000 zł, co nie oszukujmy się jest dość fajnym wynikiem. Niestety na lepsze zarobki trzeba poczekać. Przychodzą one zwykle z nabytym doświadczeniem.  Początkowo osoba trudniąca się w tym zawodzie może liczyć na całkowite wynagrodzenie sięgające średnio 3 610 zł brutto miesięcznie. Dopiero w momencie przepracowania od 4 do 9 lat doświadczenia, można liczyć na zarobki rzędu 5 240 zł. Nie ma jednak co się zrażać. Wygląda to tak bowiem w większości zawodów na rynku. Początki zawsze bywają trudne co by nie mówić, a praca w salonie  samochodowym zdecydowanie należy do ciekawszych. Niesie ona za sobą dodatkowo wiele fajnych zalet i według mnie warto się taką ewentualnością zainteresować. 

ewa

ewa

Absolwentka wydziału dziennikarstwa. Uwielbia przekazywać swoją wiedzę innym. Prywatnie mama małej Irenki oraz dwóch kotów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Porady

Oferty pracy w Lubaczowie – na jaką pracę mogą liczyć mieszkańcy?

Lubaczów, malownicze miasteczko położone w południowo-wschodniej Polsce, oferuje nie tylko urokliwe krajobrazy, ale także szereg możliwości zatrudnienia dla swoich mieszkańców. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się różnorodnym ofertom pracy dostępnym w Lubaczowie, które pozwalają na rozwijanie kariery zawodowej i spełnianie zawodowych marzeń. Praca w rolnictwie Lubaczów i okoliczne obszary są znane z rolniczej tradycji. Dla osób […]

Read More
Porady

Jak wygląda kupno gotowej spółki w Polsce

Kupno gotowej spółki jawi się jako atrakcyjna alternatywa dla tradycyjnego procesu zakładania firmy od podstaw. Dlaczego? Przede wszystkim, jest to sposób na błyskawiczne wejście w świat biznesu, bez konieczności przechodzenia przez skomplikowane i czasochłonne procedury rejestracyjne. Gotowe spółki to także gwarancja przeszłości wolnej od zobowiązań, co stanowi solidny fundament dla bezpieczeństwa biznesowego i ogranicza formalności […]

Read More
Dieta do pracy za biurkiem - co warto jeść
Porady

Dieta do pracy za biurkiem – co warto jeść?

Współczesna praca biurowa często wymaga długich godzin spędzonych za biurkiem, co może prowadzić do siedzącego trybu życia oraz niezdrowych nawyków żywieniowych. Dieta do pracy za biurkiem jest istotnym elementem utrzymania zdrowia i dobrego samopoczucia w trakcie pracy. W tym artykule przedstawimy Ci kilka pomysłów na wartościowe produkty spożywcze, które mogą pomóc Ci utrzymać zdrową dietę […]

Read More