Jak zostać stomatologiem?

leczenie stomatologiczne

Podstawą dbania o zdrowie jest podejmowanie działań zapobiegających powstawaniu chorób a nie ich leczenie. Profilaktyka daje możliwość szybkiej interwencji wraz z pomocą lekarską na ewentualne początki rozwijających się chorób, niepokojące symptomy i indywidualne tendencje jednostki do powtarzających się schorzeń lub zmian w organizmie. Specjalistą, do którego każdy powinien udawać się na wizytę kontrolną jest lekarz dentysta.

Kim jest stomatolog?

Lekarz stomatolog lub inaczej lekarz dentysta dysponuje wiedzą teoretyczną oraz praktyczną z zakresu funkcjonowania, patologii oraz leczenia uzębienia, przyzębia, języka, ponadto zajmuje się również błoną śluzową, wszystkimi tkankami jamy ustnej i obszarem twarzoczaszki. Do zadań dentysty należy: zapobieganie i leczenie objawów próchniczych oraz chorób przyzębia, usuwanie ognisk zakażeń zębopochodnych, wczesne leczenie zapaleń miazgi zębowej, leczenie rozwojowych wad zgryzu, nadwrażliwości zębów oraz urazowych uszkodzeń uzębienia. Zawód ten wyróżnia się wysokim poziomem podejmowanej odpowiedzialności z uwagi na fakt, że specjalista ten jednocześnie zajmuje się diagnostyką i mechanicznymi czynnościami zaradczymi w obrębie jamy ustnej. Jest to powodem, dla którego powstało kilka podspecjalizacji stomatologicznych: leczenie kanałowe lub endodoncja, chirurgia stomatologiczna, chirurgia szczękowo-twarzowa, leczenie tkanek otaczających ząb, czyli periodontologia, stomatologia dziecięca, czyli pedodoncja, ortodoncja i protetyka.

Sprawdź: Ortodonta Warszawa – klinika Supradent

Jak zostać stomatologiem?

Dentysta w Warszawie jest w stanie znaleźć wyjątkowo dobrze płatną posadę oraz bez problemu otworzyć własną praktykę lekarską, jednak każdy musi przejść pewną drogę, by móc posługiwać się tytułem lekarskim.

Każda osoba marząca o kandydowaniu do szkoły medycznej musi podjąć się zdania egzaminu maturalnego na poziomie rozszerzonym z przedmiotów, jakimi mogą być w zależności od wymogów preferowanej uczelni wyższej: biologia, chemia, matematyka i/lub fizyka. Osoby, które otrzymają wyższą ilość punktów w porównaniu z kontrkandydatami, będą mogły starać się o uprawnienia zawodowe, kończąc jednolite studia magisterskie na kierunku Lekarsko – Dentystycznym w placówce uniwersyteckiej w systemie stacjonarnym lub niestacjonarnym. Specjalizacje, których można się podjąć w ramach wykonywania zawodu dentysty oraz pracy uczelnianej to oprócz wymienionych powyżej ścieżek również epidemiologia oraz zdrowie publiczne. Po ukończeniu studiów i otrzymaniu stosownego dyplomu młody adept sztuki lekarskiej posiada już uprawnienia, jednakże jeśli chodzi o studia na kierunkach medycznych to nie koniec ścieżki, którą należy ukończyć.

Przeczytaj również:  Jak uzyskać zasiłek pogrzebowy?

Następnie należy skierować swe kroki na staż podyplomowy, z którego znalezieniem dentysta w Warszawie nie będzie miał żadnego problemu. Stażysta pracuje w wyznaczonej placówce przez okres 1 roku, zwykle będąc pokierowanym z pomocą Okręgowej Rady Lekarskiej, a za swą pracę otrzymuje on stosowną gratyfikację pieniężną. Ostatnim etapem jest zdanie Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego.

ewa

ewa

Absolwentka wydziału dziennikarstwa. Uwielbia przekazywać swoją wiedzę innym. Prywatnie mama małej Irenki oraz dwóch kotów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

odprawa pośmiertna
Porady

Jak uzyskać zasiłek pogrzebowy?

Zasiłek pogrzebowy jest uzyskiwany z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Każdy z nas wie, że zorganizowanie pogrzebu wiąże się z wieloma wydatkami. Warto pamiętać o tym, że możemy skorzystać z odprawy pośmiertnej. Dzięki temu uzyskamy dodatkową gotówkę na zorganizowanie pogrzebu i stypy. Kto może dostać taki zasiłek? Jak go uzyskać? Dla kogo odprawa pośmiertna? Istotne jest to, […]

Read More
impreza w pracy
Porady

Impreza w pracy – jak zadbać o wygląd, aby czuć się komfortowo i stylowo?

Wiele firm praktykuje regularne towarzyskie spotkania po pracy. To świetna okazja, aby nawiązać nowe znajomości i poznać współpracowników od innej strony. Jak się przygotować i zadbać o wygląd na imprezie w pracy? Już nie tylko międzynarodowe korporacje, ale także mniejsze placówki organizują regularnie imprezy dla swoich pracowników. Mogą odbywać się w siedzibie firmy lub na […]

Read More
ubiór do pracy
Porady

Jak się ubrać do pracy, czyli dress code

Dress code i strój do pracy to nie to samo pojęcie. Sam dress code w różnych firmach oznacza coś innego. Strój do pracy musi zostać do niego dostosowany, żeby pracownik spełniał w tej kwestii oczekiwania pracodawcy. Jaka jest różnica między strojem do pracy a firmowym dress code?  Twoja stylizacja do pracy powinna być dobrana w […]

Read More