Jak zostać stomatologiem?

leczenie stomatologiczne

Podstawą dbania o zdrowie jest podejmowanie działań zapobiegających powstawaniu chorób a nie ich leczenie. Profilaktyka daje możliwość szybkiej interwencji wraz z pomocą lekarską na ewentualne początki rozwijających się chorób, niepokojące symptomy i indywidualne tendencje jednostki do powtarzających się schorzeń lub zmian w organizmie. Specjalistą, do którego każdy powinien udawać się na wizytę kontrolną jest lekarz dentysta.

Kim jest stomatolog?

Lekarz stomatolog lub inaczej lekarz dentysta dysponuje wiedzą teoretyczną oraz praktyczną z zakresu funkcjonowania, patologii oraz leczenia uzębienia, przyzębia, języka, ponadto zajmuje się również błoną śluzową, wszystkimi tkankami jamy ustnej i obszarem twarzoczaszki. Do zadań dentysty należy: zapobieganie i leczenie objawów próchniczych oraz chorób przyzębia, usuwanie ognisk zakażeń zębopochodnych, wczesne leczenie zapaleń miazgi zębowej, leczenie rozwojowych wad zgryzu, nadwrażliwości zębów oraz urazowych uszkodzeń uzębienia. Zawód ten wyróżnia się wysokim poziomem podejmowanej odpowiedzialności z uwagi na fakt, że specjalista ten jednocześnie zajmuje się diagnostyką i mechanicznymi czynnościami zaradczymi w obrębie jamy ustnej. Jest to powodem, dla którego powstało kilka podspecjalizacji stomatologicznych: leczenie kanałowe lub endodoncja, chirurgia stomatologiczna, chirurgia szczękowo-twarzowa, leczenie tkanek otaczających ząb, czyli periodontologia, stomatologia dziecięca, czyli pedodoncja, ortodoncja i protetyka.

Sprawdź: Ortodonta Warszawa – klinika Supradent

Jak zostać stomatologiem?

Dentysta w Warszawie jest w stanie znaleźć wyjątkowo dobrze płatną posadę oraz bez problemu otworzyć własną praktykę lekarską, jednak każdy musi przejść pewną drogę, by móc posługiwać się tytułem lekarskim.

Każda osoba marząca o kandydowaniu do szkoły medycznej musi podjąć się zdania egzaminu maturalnego na poziomie rozszerzonym z przedmiotów, jakimi mogą być w zależności od wymogów preferowanej uczelni wyższej: biologia, chemia, matematyka i/lub fizyka. Osoby, które otrzymają wyższą ilość punktów w porównaniu z kontrkandydatami, będą mogły starać się o uprawnienia zawodowe, kończąc jednolite studia magisterskie na kierunku Lekarsko – Dentystycznym w placówce uniwersyteckiej w systemie stacjonarnym lub niestacjonarnym. Specjalizacje, których można się podjąć w ramach wykonywania zawodu dentysty oraz pracy uczelnianej to oprócz wymienionych powyżej ścieżek również epidemiologia oraz zdrowie publiczne. Po ukończeniu studiów i otrzymaniu stosownego dyplomu młody adept sztuki lekarskiej posiada już uprawnienia, jednakże jeśli chodzi o studia na kierunkach medycznych to nie koniec ścieżki, którą należy ukończyć.

Przeczytaj również:  Marzysz o studiach medycznych? Dowiedz się, jak zostać lekarzem! Ile czasu trwa nauka na lekarza?

Następnie należy skierować swe kroki na staż podyplomowy, z którego znalezieniem dentysta w Warszawie nie będzie miał żadnego problemu. Stażysta pracuje w wyznaczonej placówce przez okres 1 roku, zwykle będąc pokierowanym z pomocą Okręgowej Rady Lekarskiej, a za swą pracę otrzymuje on stosowną gratyfikację pieniężną. Ostatnim etapem jest zdanie Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego.

ewa

ewa

Absolwentka wydziału dziennikarstwa. Uwielbia przekazywać swoją wiedzę innym. Prywatnie mama małej Irenki oraz dwóch kotów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Porady

Oferty pracy w Lubaczowie – na jaką pracę mogą liczyć mieszkańcy?

Lubaczów, malownicze miasteczko położone w południowo-wschodniej Polsce, oferuje nie tylko urokliwe krajobrazy, ale także szereg możliwości zatrudnienia dla swoich mieszkańców. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się różnorodnym ofertom pracy dostępnym w Lubaczowie, które pozwalają na rozwijanie kariery zawodowej i spełnianie zawodowych marzeń. Praca w rolnictwie Lubaczów i okoliczne obszary są znane z rolniczej tradycji. Dla osób […]

Read More
Porady

Jak wygląda kupno gotowej spółki w Polsce

Kupno gotowej spółki jawi się jako atrakcyjna alternatywa dla tradycyjnego procesu zakładania firmy od podstaw. Dlaczego? Przede wszystkim, jest to sposób na błyskawiczne wejście w świat biznesu, bez konieczności przechodzenia przez skomplikowane i czasochłonne procedury rejestracyjne. Gotowe spółki to także gwarancja przeszłości wolnej od zobowiązań, co stanowi solidny fundament dla bezpieczeństwa biznesowego i ogranicza formalności […]

Read More
Dieta do pracy za biurkiem - co warto jeść
Porady

Dieta do pracy za biurkiem – co warto jeść?

Współczesna praca biurowa często wymaga długich godzin spędzonych za biurkiem, co może prowadzić do siedzącego trybu życia oraz niezdrowych nawyków żywieniowych. Dieta do pracy za biurkiem jest istotnym elementem utrzymania zdrowia i dobrego samopoczucia w trakcie pracy. W tym artykule przedstawimy Ci kilka pomysłów na wartościowe produkty spożywcze, które mogą pomóc Ci utrzymać zdrową dietę […]

Read More