Kawa w pracy pomaga czy przeszkadza

kawa w pracy

Według danych Food Research Institute w Polsce pije się średnio około 95 litrów kawy rocznie na osobę. Daje to ok dwóch filiżanek dziennie. Około 50% osób pije kawę kilka razy dziennie, a 3/4 dorosłych minimum jeden raz w ciągu dnia. Kawa w pracy to prawdziwy rytuał dla wielu pracowników, który zdecydowanie pomaga w pełnieniu obowiązków.

Jaką pije się kawę w pracy

Jest wiele firm, które dają możliwość robienia kawy w pracy w pomieszczeniu socjalnym. Stoi tam udostępniony dla pracowników ekspres do kawy.  Jest to zwykle drogie urządzenie, które ma możliwość przygotowywania różnego rodzaju napojów przykładowo: kawy zbożowej. Można zrobić w nim espresso, cappuccino czy też tradycyjną kawę ze świeżo mielonego ziarna z dolewką ciepłego lub zimnego mleka. 

W mniejszych firmach korzysta się zwykle z tańszego ekspresu. Gdy nie takiego urządzenia to gotuje się wodę i przygotowuje, np. kawę po turecku albo rozpuszczalną. Z lodówki można wyjąć mleko i dodać do swojego napoju.

Najczęściej pije się kawę samodzielnie przygotowaną, ale często na biurko trafia ta wniesiona do biura. Jadąc do pracy zawsze można wstąpić do pobliskiej restauracji czy na stację benzynową i tam zaopatrzyć się w ulubioną kawę na wynos. 

Czy warto pić kawę w pracy

Zawarta w kawie kofeina działa stymulująco na organizm człowieka. Zmniejsza ona uczucie zmęczenia i senności. Kofeina ma właściwości pobudzające. Dlatego pita kawa w pracy sprawia że umysł pracuje lepiej, jest bardziej twórczy.

Szklanka kawy zmniejsza zmęczenie, poprawia nastrój i samopoczucie. Działanie kawy nie jest długotrwałe. Kolejna filiżanka pozwoli utrzymać wyższą wydajność. Nie można tego powtarzać wielokrotnie. Powinno się pamiętać, że trzy lub maksimum cztery filiżanki mocnej kawy działają dobrze na organizm. Trzeba się pilnować, aby nie przekroczyć zbyt dużej ilości kofeiny w ciągu dnia. Efekt jej działania może być odwrotny od zamierzonego. Zamiast koncentracji skutkiem nadmiernego spożycia kawy będzie rozkojarzenie, zmęczenie czy niepokój. To z pewnością nie będzie pomagało w pracy. 

Przeczytaj również:  Zarobki a prowadzenie firmy. Stwórz ekologiczne biuro i zaoszczędź na kosztach

Dlatego umiar w spożyciu tego płynu jest tak istotny. Jeśli zdarzy się wypić zbyt dużo kawy można sięgnąć po suplementy uzupełniające potas lub magnez. Można też zjeść troszkę gorzkiej czekolady posiadającej w swoim składzie magnez oraz banana, który jest bogaty w potas.

W jakich miejscach pije się kawę w pracy i w czym to pomaga

Kawa spożywana w czasie 15 minutowej przerwy śniadaniowej może być przyjemnym rytuałem. Delektować się można zapachem i ulubionym smakiem. Nie trzeba się przejmować obowiązkami, tylko skupić się na aromacie wspaniałej kawy. W innych momentach będzie równie smaczna, ale nie można się oddawać jej tak w pełni, jak w czasie przerwy.

Kawę w pracy można pić w takich miejscach jak:

  • przy własnym biurku czy stanowisku pracy
  • we wspólnym pomieszczeniu ze współpracownikami. Tutaj można swobodnie wymieniać się pomysłami, pomagać sobie wzajemnie oraz lepiej się poznać (w przypadku nowych pracowników). Razem pita kawa pomaga scalić zespół, który pracuje nad wspólnym projektem
  • spotkania biznesowe. Kawa poprawia wzajemne relacje i ułatwia nawiązanie kontaktów biznesowych.

Mile widziane jest przez pracownika jeżeli kawa w pracy dostępna będzie do ogólnego użytku. Finansowana kawa przez pracodawcę, podnosi zadowolenie i daje impuls do zwiększonej produktywność osób zatrudnionych. Takie traktowanie jest lepiej widziane, a sama firma jest lepiej postrzegana. Wówczas pracownik będzie chętniej dzielił się swoimi pomysłami z innymi osobami z zespołu. Na tym korzystają nie tylko pracownicy, ale i klienci.

Dodatkowo dbając o specjalnie kubki do kawy dla pracowników i gości, dodając jedną lub dwie przerwy na dodatkową kawę, udostępniając kuchnię można sprawić iż personel będzie lepiej zmotywowany do dalszej, wydajniejszej pracy.

Kawa parzona w profesjonalnym ekspresie motywuje dodatkowo, poprawia morale, pomaga w pracy. Do tego dodatkowe ciasteczko czy herbatnik będą miały pozytywny aspekt oraz wpływ na postrzeganie filmy i pracy w niej. 

Przeczytaj również:  Jak zostać stomatologiem?
ewa

ewa

Absolwentka wydziału dziennikarstwa. Uwielbia przekazywać swoją wiedzę innym. Prywatnie mama małej Irenki oraz dwóch kotów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Porady

Skróty na pasku wypłaty – zrozumieć własne zarobki

Otrzymanie paska wypłaty może być dla wielu z nas momentem pełnym zagadek. Skróty, liczby, różne pozycje – wszystko to może wydawać się skomplikowane. Warto jednak zrozumieć, co kryje się za tymi informacjami, aby mieć pełną kontrolę nad swoimi zarobkami. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak odczytywać skróty na pasku wypłaty i co one oznaczają. Co […]

Read More
Porady

Oferty pracy w Lubaczowie – na jaką pracę mogą liczyć mieszkańcy?

Lubaczów, malownicze miasteczko położone w południowo-wschodniej Polsce, oferuje nie tylko urokliwe krajobrazy, ale także szereg możliwości zatrudnienia dla swoich mieszkańców. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się różnorodnym ofertom pracy dostępnym w Lubaczowie, które pozwalają na rozwijanie kariery zawodowej i spełnianie zawodowych marzeń. Praca w rolnictwie Lubaczów i okoliczne obszary są znane z rolniczej tradycji. Dla osób […]

Read More
Porady

Jak wygląda kupno gotowej spółki w Polsce

Kupno gotowej spółki jawi się jako atrakcyjna alternatywa dla tradycyjnego procesu zakładania firmy od podstaw. Dlaczego? Przede wszystkim, jest to sposób na błyskawiczne wejście w świat biznesu, bez konieczności przechodzenia przez skomplikowane i czasochłonne procedury rejestracyjne. Gotowe spółki to także gwarancja przeszłości wolnej od zobowiązań, co stanowi solidny fundament dla bezpieczeństwa biznesowego i ogranicza formalności […]

Read More