Jak zostać instalatorem fotowoltaiki?

instalatorem fotowoltaiki

Mało kto wykonuje jeden zawód przez całe życie – w związku z boomem na OZE coraz więcej osób chce wiedzieć, jak zostać instalatorem fotowoltaiki. To zawód, do którego nie da się wejść z marszu. Sprawdź, czy warto podjąć wysiłek przebranżowienia się!

Rzeczywisty zakres obowiązków fachowca od elektrowni słonecznych często zaskakuje początkujące osoby. Podłączenie i odbiór instalacji PV wcale nie kończy kontaktów z klientem. Monterzy są odpowiedzialni także za wykonywanie przeglądów, naprawę usterek czy przyłączanie innych urządzeń i systemów, które mają korzystać z darmowego prądu. Aby zostać instalatorem fotowoltaiki, trzeba ukończyć specjalny kurs, zdać państwowy egzamin zawodowy oraz uzyskać niezbędne uprawnienia elektryczne. Szkolenia tego typu są też doskonałym sposobem na poszerzenie kwalifikacji zawodowych. W grupie docelowej znajdują się m.in. architekci, specjaliści od ciepłownictwa czy wodociągów. Sprawdź, jak zostać instalatorem fotowoltaiki!

Uprawnienia niezbędne monterom instalacji fotowoltaicznych

Kursy nie trwają szczególnie długo – bez problemu znajdziesz szkolenia, które da się ukończyć w 3 dni robocze. Naturalnie trzeba się wtedy przygotować na dużą intensywność zajęć. Współcześnie fotowoltaika i związane z nią technologie rozwijają się bardzo dynamicznie. Zanim gdziekolwiek się zapiszesz, sprawdź, czy organizator posiada ważną akredytację Urzędu Dozoru Technicznego. Najczęściej udziela się ich firmom, specjalistom czy placówkom edukacyjnym na okres 5 lat. Taką samą ważność mają uprawnienia uzyskiwane przez uczestników kursu.

Egzamin

Przed podjęciem pracy w zawodzie instalatora fotowoltaiki trzeba zdać państwowy egzamin, przeprowadzany przez UDT. Nie musisz robić tego bezpośrednio po szkoleniu (choć to najczęstsza praktyka), ale też nie możesz czekać w nieskończoność. Na przystąpienie do egzaminu masz 12 miesięcy od ukończenia szkolenia. Często organizuje się je razem z kursami SEP na uprawnienia elektryczne kategorii E i D. Tutaj zakres należy dobierać stosownie do parametrów urządzeń producenta. Mało kto poprzestaje na jednym zakresie.

Przeczytaj również:  Chorobowe – czym jest i jakie przywileje daje?

Instalator fotowoltaiki zajmuje się nie tylko panelami PV i falownikami

W programie szkoleń są zarówno teoretyczne zajęcia wprowadzające, jak i kilka godzin praktyki pod okiem doświadczonych fachowców. Plan może uwzględniać takie „lekcje”, jak:

  • historia fotowoltaiki;
  • stan prawny w Polsce;
  • wypełnianie wniosków;
  • budowa modułów PV;
  • aktualne standardy i normy;
  • zabezpieczenia w fotowoltaice;
  • metody optymalizacji uzysku energetycznego;
  • dachowe i gruntowe systemy montażowe;
  • konfigurowanie falowników;
  • projektowanie instalacji pod potrzeby (audyt energetyczny);
  • okablowanie;
  • odczytywanie mierników;
  • konserwacja, najczęstsze usterki, naprawy.

To tylko część spośród zagadnień poruszanych w trakcie kursów. A jak zostać instalatorem fotowoltaiki i nie tylko utrzymać się w zawodzie, ale też piąć się w hierarchii i zasłużyć na wyższe wynagrodzenie? 

Warto śledzić branżowe trendy i zdobywać nowe uprawnienia. Aktualny system rozliczeń prosumentów premiuje wysoki poziom autokonsumpcji wytworzonej energii. Jeśli wiesz, jak prawidłowo podłączyć magazyn energii 10 kW lub o większej pojemności, poszerzysz grono pracodawców zainteresowanych zatrudnieniem twojej osoby. Albo dotrzesz do większej liczby potencjalnych klientów, jeśli postawisz na własną działalność.

Jak zostać instalatorem fotowoltaiki – ceny i nabór na kursy, zarobki

Cenniki szkoleń są dostosowywane do ich charakteru i potrzeb uczestników. Osoby z pewnym doświadczeniem nie muszą przecież poznawać podstaw od nowa – wystarczy im odnowienie uprawnień raz na 5 lat w ramach egzaminu, po którym otrzymują kolejny certyfikat. Jeśli chcą dowiedzieć się czegoś nowego, mogą wybrać się na jeden z kilku dni szkoleniowych. Koszt takiego kursu oscyluje wokół 1200 zł netto, za pełen pakiet z uprawnieniami elektrycznymi i egzaminami trzeba zapłacić ok. 3–4 tys. złotych. Monterzy na umowie o pracę zarabiają 3,0–5,0 tys. na rękę. Przy samodzielnym prowadzeniu firmy i dużej liczbie zleceń (szczyt zainteresowania przypada na lato) można liczyć nawet na przekroczenie bariery 10 tys. zł przychodu.

Przeczytaj również:  Choroba w czasie pracy zdalnej - co robić?
ewa

ewa

Absolwentka wydziału dziennikarstwa. Uwielbia przekazywać swoją wiedzę innym. Prywatnie mama małej Irenki oraz dwóch kotów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Porady

Skróty na pasku wypłaty – zrozumieć własne zarobki

Otrzymanie paska wypłaty może być dla wielu z nas momentem pełnym zagadek. Skróty, liczby, różne pozycje – wszystko to może wydawać się skomplikowane. Warto jednak zrozumieć, co kryje się za tymi informacjami, aby mieć pełną kontrolę nad swoimi zarobkami. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak odczytywać skróty na pasku wypłaty i co one oznaczają. Co […]

Read More
Porady

Oferty pracy w Lubaczowie – na jaką pracę mogą liczyć mieszkańcy?

Lubaczów, malownicze miasteczko położone w południowo-wschodniej Polsce, oferuje nie tylko urokliwe krajobrazy, ale także szereg możliwości zatrudnienia dla swoich mieszkańców. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się różnorodnym ofertom pracy dostępnym w Lubaczowie, które pozwalają na rozwijanie kariery zawodowej i spełnianie zawodowych marzeń. Praca w rolnictwie Lubaczów i okoliczne obszary są znane z rolniczej tradycji. Dla osób […]

Read More
Porady

Jak wygląda kupno gotowej spółki w Polsce

Kupno gotowej spółki jawi się jako atrakcyjna alternatywa dla tradycyjnego procesu zakładania firmy od podstaw. Dlaczego? Przede wszystkim, jest to sposób na błyskawiczne wejście w świat biznesu, bez konieczności przechodzenia przez skomplikowane i czasochłonne procedury rejestracyjne. Gotowe spółki to także gwarancja przeszłości wolnej od zobowiązań, co stanowi solidny fundament dla bezpieczeństwa biznesowego i ogranicza formalności […]

Read More