Marzysz o studiach medycznych? Dowiedz się, jak zostać lekarzem! Ile czasu trwa nauka na lekarza?

jak zostać lekarzem

Każdego roku tysiące młodych ludzi stara się o przyjęcie na studia medyczne. To pierwszy krok na długiej drodze ku wymarzonej pracy. Jak zostać lekarzem, ile czasu trwa nauka na lekarza? Dowiesz się tego, czytając nasz artykuł.

Zawód lekarza jest jednym z najbardziej poważanych. Osoby, które go wykonują, cieszą się dużym zaufaniem społecznym i prestiżem. Najbardziej zdeterminowani decyzję o podjęciu studiów medycznych podejmują jeszcze w szkole. Swojemu celowi podporządkowują cztery lata nauki w liceum – od wybranych przedmiotów maturalnych i zdobytej liczby punktów z egzaminu dojrzałości zależy przyjęcie na wymarzony kierunek. Konkurencja jest duża i każdy zadaje sobie najważniejsze pytania: jak zostać lekarzem, ile czasu trwa nauka na lekarza, co robić po studiach? Czytaj dalej!

Jak zostać lekarzem? Ile czasu trwa nauka na lekarza?

Jeśli zastanawiasz się, jak zostać lekarzem, zacznij od studiów medycznych. Tego etapu po prostu nie można pominąć. Jest to kierunek jednolity, gdzie nauka trwa aż sześć lat. To bardzo intensywny czas – studenci muszą przyswoić mnóstwo wiedzy teoretycznej i praktycznej.

Ukończenie studiów nie jest jednoznaczne z prawem do wykonywania zawodu 

To gwarantuje tylko zdanie Lekarskiego Egzaminu Końcowego (LEK), co można zrobić już po piątym roku studiów. Kończąc naukę, należy zgłosić się do okręgowej izby lekarskiej, która przyznaje tzw. ograniczone prawo do wykonywania zawodu. Świeżo upieczony absolwent musi odbyć także trzynastomiesięczny staż. W tym czasie uczy się zawodu pod okiem doświadczonych lekarzy, co oznacza, że nie może samodzielnie podejmować decyzji, na przykład, o wystawieniu zwolnienia L4 online ani wypisaniu recepty.

Przeczytaj również:  Choroba w czasie pracy zdalnej - co robić?

Pełne prawo do wykonywania zawodu gwarantuje ukończenie stażu oraz zdanie egzaminu. To jednak nie koniec nauki, ponieważ kolejnym etapem jest wybór specjalizacji. Trzeba się zdecydować na jedną z czterdziestu możliwości, ponieważ od tego zależy czas, jaki należy poświęcić na naukę – może to być od dwóch do sześciu lat.

Gdzie może pracować lekarz? Szpital nie jest jedyną opcją

Karierę w branży medycznej można rozpocząć po ukończeniu studiów i uzyskaniu prawa do wykonywania zawodu. Świeżo upieczeni absolwenci mogą szukać pracy nie tylko w szpitalu – lekarze są przyjmowani także w przychodniach. Nie trzeba nawet pracować stacjonarnie, można zostać lekarzem udzielającym porad online. Praca w takim miejscu jest bardzo wygodna, a dyżur można pełnić we własnym domu. 

Jakie inne miejsca pracy czekają na osoby po studiach lekarskich? 

Wiele z nich decyduje się na karierę naukową, pracę w służbach mundurowych, a nawet w korporacjach medycznych! Czuwają tam nad prawidłowym przebiegiem procedur i ich zgodnością ze standardami. Jednak większości przyświeca chęć niesienia pomocy potrzebującym – ratowanie życia i zdrowia ludzi to ich nadrzędny cel.

Cechy dobrego lekarza

Ukończenie studiów, odbycie stażu i specjalizacji nie czynią jeszcze z osoby wykonującej ten zawód „prawdziwego” lekarza. Oprócz umiejętności praktycznych musi wykazywać się również predyspozycjami psychicznymi. Na pewno ważna jest odporność na stres, pewność siebie i umiejętność działania pod presją czasu. W niektórych przypadkach nie ma czasu na zastanawianie się i rozważanie wszystkich opcji. Trzeba szybko podejmować decyzje i wcielać je w życie. Dobrego lekarza cechują także bardziej „miękkie” predyspozycje:

  • empatia;
  • cierpliwość;
  • łatwość nawiązywania kontaktów;
  • umiejętność słuchania.

Ile zarabia lekarz?

Czy praca w elitarnym zawodzie lekarza wiąże się z wysokimi zarobkami? Na pewno na takie mogą liczyć specjaliści, osoby prowadzące własną praktykę czy właściciele prywatnych klinik. Wtedy na ich konto może wpływać nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Średnia pensja w placówce państwowej wynosi 5748 złotych brutto – stawki zależą jednak od specjalizacji i stażu pracy. Aby zwiększyć dochody, lekarze pracują w kilku miejscach.

Przeczytaj również:  Oferty pracy w Lubaczowie – na jaką pracę mogą liczyć mieszkańcy?

Lekarz uczy się całe życie zawodowe – tylko to jest gwarancją, że będzie mógł skutecznie leczyć pacjentów. To tylko potwierdza, jak wymagającą profesję wybrał.

ewa

ewa

Absolwentka wydziału dziennikarstwa. Uwielbia przekazywać swoją wiedzę innym. Prywatnie mama małej Irenki oraz dwóch kotów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Porady

Skróty na pasku wypłaty – zrozumieć własne zarobki

Otrzymanie paska wypłaty może być dla wielu z nas momentem pełnym zagadek. Skróty, liczby, różne pozycje – wszystko to może wydawać się skomplikowane. Warto jednak zrozumieć, co kryje się za tymi informacjami, aby mieć pełną kontrolę nad swoimi zarobkami. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak odczytywać skróty na pasku wypłaty i co one oznaczają. Co […]

Read More
Porady

Oferty pracy w Lubaczowie – na jaką pracę mogą liczyć mieszkańcy?

Lubaczów, malownicze miasteczko położone w południowo-wschodniej Polsce, oferuje nie tylko urokliwe krajobrazy, ale także szereg możliwości zatrudnienia dla swoich mieszkańców. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się różnorodnym ofertom pracy dostępnym w Lubaczowie, które pozwalają na rozwijanie kariery zawodowej i spełnianie zawodowych marzeń. Praca w rolnictwie Lubaczów i okoliczne obszary są znane z rolniczej tradycji. Dla osób […]

Read More
Porady

Jak wygląda kupno gotowej spółki w Polsce

Kupno gotowej spółki jawi się jako atrakcyjna alternatywa dla tradycyjnego procesu zakładania firmy od podstaw. Dlaczego? Przede wszystkim, jest to sposób na błyskawiczne wejście w świat biznesu, bez konieczności przechodzenia przez skomplikowane i czasochłonne procedury rejestracyjne. Gotowe spółki to także gwarancja przeszłości wolnej od zobowiązań, co stanowi solidny fundament dla bezpieczeństwa biznesowego i ogranicza formalności […]

Read More