Ile zarabia rolnik? Czy zarobki są współmierne do włożonej przez niego pracy?

ile zarabia rolnik

Rolnictwo to sektor gospodarki, bez którego nasze codziennie funkcjonowanie byłoby niemożliwe. Jak wygląda wynagrodzenie rolnika?

Kochamy przebywać na wsi, prawda? Kojarzy nam się ona ze spokojem, połączeniem z przyrodą, swojskością, dzieciństwem… Jednak wieś to także ciężka praca, z której wynagrodzenie nie zawsze jest zadowalające. Ile zarabiają polscy rolnicy?

Jak wygląda praca rolnika w ciągu roku?

Praca na wsi to zdecydowanie jedno z trudniejszych zajęć. Mimo że zatrudnionych w tym sektorze gospodarki jest coraz mniej, ponieważ mamy do czynienia z rozwojem fazy informacyjnej, a przemysł i rolnictwo powoli mają coraz mniejszy udział w gospodarce kraju, to bez rolnika życie byłoby dosłownie niemożliwe.

Osobom, które nie mają rodziny na wsi, lub odwiedzają ją bardzo rzadko, a większość życia spędziły w mieście może wydawać się, że praca na wsi jest łatwa i przyjemna — wszechobecna zieleń, cisza, zwierzęta, świeże warzywa i owoce na każdym kroku, sąsiedzi, którzy dobrze znają się od pokoleń, cudowna atmosfera… Oczywiście, tak możemy opisać polską wieś — panuje tutaj niesamowity klimat, do którego zawsze chce się wracać. 

– pisze Stanisław Kozłowski z Agropedia.pl.

Jednak druga strona medalu to praca na wsi — tę widzi tylko rolnik i jego najbliższa rodzina. Praca w polu, uprawa warzyw, na którą składa się przygotowanie ziemi, wsadzenie ich, pielęgnowanie podczas wzrostu, zbieranie, a w końcu przygotowanie do sprzedaży i sprzedaż wiążą się z naprawdę ciężką pracą, do której coraz częściej niezbędne jest odpowiednie wykształcenie. Maszyny wykorzystywane podczas uprawiania warzyw czy różnego rodzaju nawozy stają się coraz bardziej zaawansowane, a zarobki rolnika, zamiast rosnąć… stoją w miejscu, a właściwie spadają, ponieważ wszystko inne drożeje.

Uprawianie warzyw czy hodowla zwierząt dla wielu rolników jest nie tylko pasją, ale też sposobem na życie czy od lat rodzinnym interesem – porzucenie pracy rolnika dla wielu równałoby się z wyparciem się swojego pochodzenia – rolnicy są bardzo przywiązani do swoich gospodarstw, a ich marzeniem jest szacunek polskiej wsi wśród innych. Niestety, zarobki rolnika nie wskazują na to, aby był to zawód szczególnie szanowany.

Przeczytaj również:  Czym zajmuje się inspektor NDT? Praca kontrolera jakości oraz jego obowiązki

Ile zarabia rolnik?

Zarobki rolnika to temat dla wielu kontrowersyjny, dla innych temat tabu, a dla samych rolników coś, co coraz częściej spędza im sen z powiek. Uprawianie warzyw dla osób, które nie miały nigdy wcześniejszej styczności z pracą na wsi może wydawać się całkiem dochodowym interesem – w końcu jadąc przez polską wieś widzimy piękne, nowe domy, ogromne budynki gospodarcze i nowoczesne maszyny, których zastosowania często nie znamy, ponieważ cały czas wymyślane są nowe rozwiązania dla pracujących na wsi. 

Duże gospodarstwa faktycznie mają szanse na dość duże dochody z inwestycji w uprawianie warzyw, jednak w mniejszych wygląda to znacznie gorzej. W ostatnich latach jednak sytuacja nawet największych gospodarstw rolnych ulega drastycznym zmianom, zdecydowanie nie na lepsze. Zarobki rolnika wbrew pozorom nie są ogromne – wręcz przeciwnie. Nie sugerujmy się cenami warzyw i owoców, które widzimy w superkarmetach. Część, którą dostaje od odbiorcy rolnik jest znacznie mniejsza, często kilkukrotnie, a nawet więcej. Właśnie dlatego wiele osób myśli, że zarobki rolnika są duże – ponieważ ceny produktów rolniczych w supermarketach ciągle idą w górę. Nic więc dziwnego, że osoby, które nie znają dokładnie sytuacji na wsi, mogą tak myśleć. 

Sami rolnicy wiele razy protestowali, z powodu bardzo niskich wynagrodzeń za ich naprawdę ciężką pracę, która obecnie staje się często walką o przetrwanie kolejnego roku. Coraz więcej rolników porzuca pracę w polu na rzecz pracy na etacie – ta po prostu bardziej się opłaca, kiedy przychody z uprawy warzyw starczają ledwo na pokrycie kosztów związanych z ich wyprodukowaniem i zapłaceniem pracownikom. 

Jeśli znasz sytuację na polskiej wsi, a los naszych rolników nie jest Ci obojętny — wspieraj ich. Polski rolnik to ważna gałąź przemysłu, bez którego nasze państwo nie da sobie rady. 

Przeczytaj również:  Oferty pracy w Lubaczowie – na jaką pracę mogą liczyć mieszkańcy?
ewa

ewa

Absolwentka wydziału dziennikarstwa. Uwielbia przekazywać swoją wiedzę innym. Prywatnie mama małej Irenki oraz dwóch kotów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Porady

Skróty na pasku wypłaty – zrozumieć własne zarobki

Otrzymanie paska wypłaty może być dla wielu z nas momentem pełnym zagadek. Skróty, liczby, różne pozycje – wszystko to może wydawać się skomplikowane. Warto jednak zrozumieć, co kryje się za tymi informacjami, aby mieć pełną kontrolę nad swoimi zarobkami. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak odczytywać skróty na pasku wypłaty i co one oznaczają. Co […]

Read More
Porady

Oferty pracy w Lubaczowie – na jaką pracę mogą liczyć mieszkańcy?

Lubaczów, malownicze miasteczko położone w południowo-wschodniej Polsce, oferuje nie tylko urokliwe krajobrazy, ale także szereg możliwości zatrudnienia dla swoich mieszkańców. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się różnorodnym ofertom pracy dostępnym w Lubaczowie, które pozwalają na rozwijanie kariery zawodowej i spełnianie zawodowych marzeń. Praca w rolnictwie Lubaczów i okoliczne obszary są znane z rolniczej tradycji. Dla osób […]

Read More
Porady

Jak wygląda kupno gotowej spółki w Polsce

Kupno gotowej spółki jawi się jako atrakcyjna alternatywa dla tradycyjnego procesu zakładania firmy od podstaw. Dlaczego? Przede wszystkim, jest to sposób na błyskawiczne wejście w świat biznesu, bez konieczności przechodzenia przez skomplikowane i czasochłonne procedury rejestracyjne. Gotowe spółki to także gwarancja przeszłości wolnej od zobowiązań, co stanowi solidny fundament dla bezpieczeństwa biznesowego i ogranicza formalności […]

Read More