Ratownik medyczny — zarobki, na jakie może liczyć

zarobki ratownika medycznego

Ratownik medyczny zarobki minimalne

Wiele zależy od tego, na jaką umowę pracuje dany ratownik medyczny zarobki mogą być zatem większe lub mniejsze. W przypadku pracy na etap stawka będzie nieco wyższa. Jednak w pracy na zlecenie warto brać pod uwagę stawkę minimalną.

Zobacz jak wygląda praca ratownika na Ratownik Medyczny!

Przeważnie zarobki mieszczą się w granicach 25-40 zł brutto za godzinę. Nie jest to szczególnie wysoka kwota jak za taką pracę.

Ratownik medyczny zarobki – od czego zależą

Obowiązki w tej pracy są dosyć jednolite. Jednak wynagrodzenie zależy od wielu czynników:

 • Miejsce pracy
 • Wykształcenie
 • Staż pracy
 • Liczba przepracowanych godzin

Najbardziej opłaca się pracować na terenie Małopolski, Śląska i Wielkopolski, gdyż tutaj stawki prezentują się najlepiej.

Ratownik medyczny zarobki – jak to wygląda w prawie

Jest to szczególnie ważne zagadnienie dla osób, które pracują na etat. We wstępie ustawy można znaleźć zapis o współczynniku pracy. A zatem wysokość kwoty bazowej jest równe przeciętnemu wynagrodzeniu miesięcznemu w kraju. Od tego, ile ratownik medyczny otrzyma zarobku zależy to, jaka była średnia krajowa w roku poprzedzającym.

Ratownik medyczny zarobki – badanie wynagrodzeń

W styczniu 2022 przeprowadzono internetową ankietę, która miała pokazać, jak w praktyce wygląda kwestia zarabiania przez ratowników medycznych Zarobki ich nieco różniły się zależnie od osoby.

Warto zwrócić uwagę na fakty:

 • Obecnie pracuje ok. 13 tys. osób w zawodzie ratownika medycznego
 • Wielu ratowników pracuje za stawki godzinowe, która wynosiła 18 zł brutto, a ma dojść do 40-60 zł brutto
 • Ze względu na mała liczbę ratowników, wielu z nich musi pracować po godzinach pracy
 • Ratownicy mogą średnio zarabiać 3149 zł na rękę, a zaledwie 25% zarabia powyżej 5100 zł brutto miesięcznie
Przeczytaj również:  Jak zostać instalatorem fotowoltaiki?

Ratownik medyczny zarobki – dodatki do wypłaty

Od października 2021 roku wprowadzono nowe dodatki dla ratowników medycznych. Pojawiły się już w przeszłości, ale zostały wycofane. Jednak znów mają wrócić. Dzięki temu pojawi się:

 • Dodatek stażowy
 • Dodatek za pracę w dni świąteczne
 • Dodatek za prace w godzinach nocnych
 • Premia

Ponadto członkowie niektórych grup otrzymają dodatkowo 30% stawki godzinowej lub 30% bazowej stawki godzinowej. Do tego: dodatki wyjazdowe.

To wszystko będzie wpływać na to, jak konkretnie będą wyglądać zarobki konkretnego ratownika medycznego.

Ratownik medyczny zarobki w czasie pandemii

W internecie krążyły pogłoski jakoby ratownik medyczny zarobki były znacznie wyższe w czasie pandemii. Jednak wyglądało to nieco inaczej w rzeczywistości. Zasady tego, jak będą wypłacane dodatki covidowe zmieniano wielokrotnie. Obecnie obowiązują zasady:

 • Wykonywania zawodu medycznego
 • Praca na oddziałach covidowych
 • Kontakt z osobami, które mają przynajmniej podejrzenie zakażenia

Ile w takim razie otrzymywał ratownik medyczny, który jeździł do pacjentów chorych na koronawirusa? Kwota ta nie przekraczała pełnego wynagrodzenia lub sumy 15 tys. zł. A najwięcej otrzymywali ci, którzy byli najbardziej narażeni na zagrożenie zarażenia.

Ratownik medyczny zarobki i benefity

Nie zawsze znajdzie się taki zapis w umowie. Jest to bowiem związane z tym, że nie wpływa to do końca na to, ile zarabia ratownik medyczny. Zarobki bowiem są tutaj czymś oddzielnym.

Wśród dodatkowych benefitów tej grupy można wymienić:

 • Otrzymanie karty sportowej lub karnetów
 • Dofinansowanie (częściowe lub całościowe) do kursów zawodowych
 • Opłacane dodatkowe ubezpieczenie i polisy

Podsumowanie — Ratownik medyczny zarobki

Wiele rzeczy może wpłynąć na to, jak będą wygląda zarobki pracownika medycznego. Trzeba jednak przyznać, że służba zdrowia od wielu lat nie miewa się najlepiej w Polsce. Nic zatem dziwnego, że osoby, które chcą zarabiać konkretne kwoty wolą postawić na inne, bardziej opłacalne zawody, dzięki czemu można godnie żyć.

Przeczytaj również:  Pracoholizm - przyczyny, objawy, leczenie uzależnienia od pracy
ewa

ewa

Absolwentka wydziału dziennikarstwa. Uwielbia przekazywać swoją wiedzę innym. Prywatnie mama małej Irenki oraz dwóch kotów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Porady

Oferty pracy w Lubaczowie – na jaką pracę mogą liczyć mieszkańcy?

Lubaczów, malownicze miasteczko położone w południowo-wschodniej Polsce, oferuje nie tylko urokliwe krajobrazy, ale także szereg możliwości zatrudnienia dla swoich mieszkańców. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się różnorodnym ofertom pracy dostępnym w Lubaczowie, które pozwalają na rozwijanie kariery zawodowej i spełnianie zawodowych marzeń. Praca w rolnictwie Lubaczów i okoliczne obszary są znane z rolniczej tradycji. Dla osób […]

Read More
Porady

Jak wygląda kupno gotowej spółki w Polsce

Kupno gotowej spółki jawi się jako atrakcyjna alternatywa dla tradycyjnego procesu zakładania firmy od podstaw. Dlaczego? Przede wszystkim, jest to sposób na błyskawiczne wejście w świat biznesu, bez konieczności przechodzenia przez skomplikowane i czasochłonne procedury rejestracyjne. Gotowe spółki to także gwarancja przeszłości wolnej od zobowiązań, co stanowi solidny fundament dla bezpieczeństwa biznesowego i ogranicza formalności […]

Read More
Dieta do pracy za biurkiem - co warto jeść
Porady

Dieta do pracy za biurkiem – co warto jeść?

Współczesna praca biurowa często wymaga długich godzin spędzonych za biurkiem, co może prowadzić do siedzącego trybu życia oraz niezdrowych nawyków żywieniowych. Dieta do pracy za biurkiem jest istotnym elementem utrzymania zdrowia i dobrego samopoczucia w trakcie pracy. W tym artykule przedstawimy Ci kilka pomysłów na wartościowe produkty spożywcze, które mogą pomóc Ci utrzymać zdrową dietę […]

Read More