Ratownik medyczny — zarobki, na jakie może liczyć

zarobki ratownika medycznego

Ratownik medyczny zarobki minimalne

Wiele zależy od tego, na jaką umowę pracuje dany ratownik medyczny zarobki mogą być zatem większe lub mniejsze. W przypadku pracy na etap stawka będzie nieco wyższa. Jednak w pracy na zlecenie warto brać pod uwagę stawkę minimalną.

Zobacz jak wygląda praca ratownika na Ratownik Medyczny!

Przeważnie zarobki mieszczą się w granicach 25-40 zł brutto za godzinę. Nie jest to szczególnie wysoka kwota jak za taką pracę.

Ratownik medyczny zarobki – od czego zależą

Obowiązki w tej pracy są dosyć jednolite. Jednak wynagrodzenie zależy od wielu czynników:

 • Miejsce pracy
 • Wykształcenie
 • Staż pracy
 • Liczba przepracowanych godzin

Najbardziej opłaca się pracować na terenie Małopolski, Śląska i Wielkopolski, gdyż tutaj stawki prezentują się najlepiej.

Ratownik medyczny zarobki – jak to wygląda w prawie

Jest to szczególnie ważne zagadnienie dla osób, które pracują na etat. We wstępie ustawy można znaleźć zapis o współczynniku pracy. A zatem wysokość kwoty bazowej jest równe przeciętnemu wynagrodzeniu miesięcznemu w kraju. Od tego, ile ratownik medyczny otrzyma zarobku zależy to, jaka była średnia krajowa w roku poprzedzającym.

Ratownik medyczny zarobki – badanie wynagrodzeń

W styczniu 2022 przeprowadzono internetową ankietę, która miała pokazać, jak w praktyce wygląda kwestia zarabiania przez ratowników medycznych Zarobki ich nieco różniły się zależnie od osoby.

Warto zwrócić uwagę na fakty:

 • Obecnie pracuje ok. 13 tys. osób w zawodzie ratownika medycznego
 • Wielu ratowników pracuje za stawki godzinowe, która wynosiła 18 zł brutto, a ma dojść do 40-60 zł brutto
 • Ze względu na mała liczbę ratowników, wielu z nich musi pracować po godzinach pracy
 • Ratownicy mogą średnio zarabiać 3149 zł na rękę, a zaledwie 25% zarabia powyżej 5100 zł brutto miesięcznie
Przeczytaj również:  Praca na Zanzibarze-zarobki rezydenta

Ratownik medyczny zarobki – dodatki do wypłaty

Od października 2021 roku wprowadzono nowe dodatki dla ratowników medycznych. Pojawiły się już w przeszłości, ale zostały wycofane. Jednak znów mają wrócić. Dzięki temu pojawi się:

 • Dodatek stażowy
 • Dodatek za pracę w dni świąteczne
 • Dodatek za prace w godzinach nocnych
 • Premia

Ponadto członkowie niektórych grup otrzymają dodatkowo 30% stawki godzinowej lub 30% bazowej stawki godzinowej. Do tego: dodatki wyjazdowe.

To wszystko będzie wpływać na to, jak konkretnie będą wyglądać zarobki konkretnego ratownika medycznego.

Ratownik medyczny zarobki w czasie pandemii

W internecie krążyły pogłoski jakoby ratownik medyczny zarobki były znacznie wyższe w czasie pandemii. Jednak wyglądało to nieco inaczej w rzeczywistości. Zasady tego, jak będą wypłacane dodatki covidowe zmieniano wielokrotnie. Obecnie obowiązują zasady:

 • Wykonywania zawodu medycznego
 • Praca na oddziałach covidowych
 • Kontakt z osobami, które mają przynajmniej podejrzenie zakażenia

Ile w takim razie otrzymywał ratownik medyczny, który jeździł do pacjentów chorych na koronawirusa? Kwota ta nie przekraczała pełnego wynagrodzenia lub sumy 15 tys. zł. A najwięcej otrzymywali ci, którzy byli najbardziej narażeni na zagrożenie zarażenia.

Ratownik medyczny zarobki i benefity

Nie zawsze znajdzie się taki zapis w umowie. Jest to bowiem związane z tym, że nie wpływa to do końca na to, ile zarabia ratownik medyczny. Zarobki bowiem są tutaj czymś oddzielnym.

Wśród dodatkowych benefitów tej grupy można wymienić:

 • Otrzymanie karty sportowej lub karnetów
 • Dofinansowanie (częściowe lub całościowe) do kursów zawodowych
 • Opłacane dodatkowe ubezpieczenie i polisy

Podsumowanie — Ratownik medyczny zarobki

Wiele rzeczy może wpłynąć na to, jak będą wygląda zarobki pracownika medycznego. Trzeba jednak przyznać, że służba zdrowia od wielu lat nie miewa się najlepiej w Polsce. Nic zatem dziwnego, że osoby, które chcą zarabiać konkretne kwoty wolą postawić na inne, bardziej opłacalne zawody, dzięki czemu można godnie żyć.

Przeczytaj również:  Jak zostać sommelierem? O czym warto pamiętać?
ewa

ewa

Absolwentka wydziału dziennikarstwa. Uwielbia przekazywać swoją wiedzę innym. Prywatnie mama małej Irenki oraz dwóch kotów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

odprawa pośmiertna
Porady

Jak uzyskać zasiłek pogrzebowy?

Zasiłek pogrzebowy jest uzyskiwany z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Każdy z nas wie, że zorganizowanie pogrzebu wiąże się z wieloma wydatkami. Warto pamiętać o tym, że możemy skorzystać z odprawy pośmiertnej. Dzięki temu uzyskamy dodatkową gotówkę na zorganizowanie pogrzebu i stypy. Kto może dostać taki zasiłek? Jak go uzyskać? Dla kogo odprawa pośmiertna? Istotne jest to, […]

Read More
impreza w pracy
Porady

Impreza w pracy – jak zadbać o wygląd, aby czuć się komfortowo i stylowo?

Wiele firm praktykuje regularne towarzyskie spotkania po pracy. To świetna okazja, aby nawiązać nowe znajomości i poznać współpracowników od innej strony. Jak się przygotować i zadbać o wygląd na imprezie w pracy? Już nie tylko międzynarodowe korporacje, ale także mniejsze placówki organizują regularnie imprezy dla swoich pracowników. Mogą odbywać się w siedzibie firmy lub na […]

Read More
ubiór do pracy
Porady

Jak się ubrać do pracy, czyli dress code

Dress code i strój do pracy to nie to samo pojęcie. Sam dress code w różnych firmach oznacza coś innego. Strój do pracy musi zostać do niego dostosowany, żeby pracownik spełniał w tej kwestii oczekiwania pracodawcy. Jaka jest różnica między strojem do pracy a firmowym dress code?  Twoja stylizacja do pracy powinna być dobrana w […]

Read More