Jak zostać protetykiem?

zawód protetyk

Aby zostać protetykiem stomatologicznym należy ukończyć studia stomatologiczne, a następnie uzyskać kwalifikacje z zakresu protetyki. Inną drogą do uzyskania uprawnień jest wybór szkoły średniej o kierunku technik dentystyczny. Pierwsza ścieżka daje jednak więcej uprawnień. Tak wykształcona osoba może diagnozować pacjentów, leczyć u nich choroby związane ze szczęką, prowadzić rehabilitację protetyczną, a przede wszystkim wykonywać protezy trwałe i ruchome oraz implanty. Protetyk współpracuje ze stomatologiem i zajmuje się wykonywaniem protez, które będą zgodne z jego zaleceniami. Proces tworzenia protez odbywa się przy użyciu specjalistycznych narzędzi i materiałów. Protetyk powinien być bardzo precyzyjny, ponieważ efekt jego pracy musi być zgodny z potrzebami pacjenta. 

Czym zajmuje się protetyk?

Do zadań protetyka stomatologicznego należy głównie leczenie ubytków w uzębieniu. Składa się na to też przygotowanie jamy ustnej do wstawienia uzupełnienia protetycznego i jego odpowiedni dobór. Protetyk po zapoznaniu się ze stanem uzębienia pacjenta i jego oczekiwaniami podejmuje też decyzję, czy leczenie będzie się odbywać z wykorzystaniem protez trwałych, czy ruchomych. Protetyk zajmuje się też rehabilitacją po leczeniu protetycznym i ewentualną naprawą protez zębowych, jeśli uległy uszkodzeniu mechanicznemu lub po prostu zużyciu. Zadaniem protetyka jest również wszczepianie implantów zębowych.

Sprawdź też ofertę usług stomatologicznych w Estetique Wrocław

Jaką ścieżkę kształcenia wybrać, aby zostać protetykiem stomatologicznym?

Protetykiem stomatologicznym zostaje się po ukończeniu studiów wyższych na kierunku stomatologicznym, ze specjalizacją technik dentystycznych. Są to trzyletnie studia licencjackie, a następnie dwuletnie studia magisterskie. Studia odbywają się w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym, w zależności od wyboru danej osoby. Po ukończeniu takich studiów zostaje się specjalistą techniki dentystycznej. Ponadto, uprawnienia do wykonywania protetyka stomatologicznego można zdobyć także w szkole średniej, która dokonuje kształcenia na kierunku technik dentystyczny. Protetyka stomatologiczna stale się rozwija i w związku z tym osoba pracująca w zawodzie musi się na bieżąco dokształcać. Najlepiej, jeśli dokonuje tego poprzez udział w specjalistycznych kursach i szkoleniach. W taki sposób można zdecydowanie podnieść swoje kwalifikacje i skuteczniej pomagać swoim pacjentom. 

Przeczytaj również:  Marzysz o studiach medycznych? Dowiedz się, jak zostać lekarzem! Ile czasu trwa nauka na lekarza?

Zobacz, co obejmuje praca protetyka: https://www.estetique-wroclaw.pl/protetyka/

Protetyk – codzienna praca

Praca protetyka stomatologicznego jest bardzo czasochłonna i wymaga dużej dokładności. Najczęstszymi zadaniami protetyka jest wykonywanie protez dentystycznych na zlecenie stomatologa. Ubytki w uzębieniu nie wyglądają dobrze, warto zatem zadbać o odpowiednie rozprawienie się z nimi. Stan zębów przeważnie pogarsza się wraz z upływem lat, ale również młodzi ludzie miewają problemy w tej kwestii. Pomoc protetyka pozwoli odzyskać pewność siebie i korzystnie wpłynie na sam proces przeżuwania pokarmów. Braki w uzębieniu niejednokrotnie prowadzą do nadmiernego eksploatowania innych zębów i tym samym ich zużycia. Jeśli już zdecydujemy się na uzupełnienie braków w uzębieniu, to ważne, aby usługa ta była wykonana profesjonalnie. Źle dobrana proteza może źle wpływać na naszą wymowę i tym samym samopoczucie. Nie warto zwlekać z podjęciem decyzji o leczeniu. Im dłużej będziemy zwlekać, tym bardziej nasze problemy będą się pogłębiać. Zwłoka może doprowadzić do tego, że finalnie koszty leczenia będą dużo wyższe niż pierwotnie zakładaliśmy. Zdrowy uśmiech to podstawa dobrego nastroju.

ewa

ewa

Absolwentka wydziału dziennikarstwa. Uwielbia przekazywać swoją wiedzę innym. Prywatnie mama małej Irenki oraz dwóch kotów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nadzór spawalniczy
Porady

Nadzór spawalniczy – Ochrona bezpieczeństwa i jakości w procesach spawalniczych

Nadzór spawalniczy to jedna z najważniejszych czynności w procesach spawalniczych, ponieważ zapewnia bezpieczeństwo i jakość produktu. Jest to złożona procedura, która obejmuje szereg badań technicznych, laboratoryjnych i próbek. Wszystkie te czynności muszą być wykonywane przez wykwalifikowany personel i muszą być wykonywane zgodnie z przepisami prawnymi, które regulują spawanie. Nadzór spawalniczy zapewnia, że proces spawania jest […]

Read More
Porady

Najlepsze laptopy do pracy zdalnej – najtańsze opcje

Wydajny, lekki i wygodny w transporcie – taki właśnie powinien być laptop do pracy zdalnej. Najlepiej, jeżeli miałby jeszcze podświetlaną klawiaturę, wytrzymałą baterię a jego zakup nie puścił firmy z torbami. Postanowiliśmy więc przygotować dla Was mini przegląd najciekawszych laptopów poleasingowych. Ile kosztuje laptop do pracy zdalnej? Sprawdzamy! Laptop do pracy zdalnej – parametry Jakie […]

Read More
kobieta trzyma w ręku okulary do pracy
Porady

Jakie okulary do komputera bez wady wzroku?

Lekarze okuliści oraz optycy zalecają, by osoby, które spędzają przed komputerem kilka godzin dziennie, zakładały na ten czas okulary. Dotyczy to również tych, u których nie zdiagnozowano do tej pory wady wzroku. Ważna jest bowiem prawidłowa ochrona oczu, którą zapewnia powłoka antyrefleksyjna. Jak dobrać wysokiej klasy okulary do komputera? Okulary do komputera – czy rzeczywiście […]

Read More