Aby zostać protetykiem stomatologicznym należy ukończyć studia stomatologiczne, a następnie uzyskać kwalifikacje z zakresu protetyki. Inną drogą do uzyskania uprawnień jest wybór szkoły średniej o kierunku technik dentystyczny. Pierwsza ścieżka daje jednak więcej uprawnień. Tak wykształcona osoba może diagnozować pacjentów, leczyć u nich choroby związane ze szczęką, prowadzić rehabilitację protetyczną, a przede wszystkim wykonywać protezy trwałe i ruchome oraz implanty. Protetyk współpracuje ze stomatologiem i zajmuje się wykonywaniem protez, które będą zgodne z jego zaleceniami. Proces tworzenia protez odbywa się przy użyciu specjalistycznych narzędzi i materiałów. Protetyk powinien być bardzo precyzyjny, ponieważ efekt jego pracy musi być zgodny z potrzebami pacjenta.
Czym zajmuje się protetyk?
Do zadań protetyka stomatologicznego należy głównie leczenie ubytków w uzębieniu. Składa się na to też przygotowanie jamy ustnej do wstawienia uzupełnienia protetycznego i jego odpowiedni dobór. Protetyk po zapoznaniu się ze stanem uzębienia pacjenta i jego oczekiwaniami podejmuje też decyzję, czy leczenie będzie się odbywać z wykorzystaniem protez trwałych, czy ruchomych. Protetyk zajmuje się też rehabilitacją po leczeniu protetycznym i ewentualną naprawą protez zębowych, jeśli uległy uszkodzeniu mechanicznemu lub po prostu zużyciu. Zadaniem protetyka jest również wszczepianie implantów zębowych.
Sprawdź też ofertę usług stomatologicznych w Estetique Wrocław
Jaką ścieżkę kształcenia wybrać, aby zostać protetykiem stomatologicznym?
Protetykiem stomatologicznym zostaje się po ukończeniu studiów wyższych na kierunku stomatologicznym, ze specjalizacją technik dentystycznych. Są to trzyletnie studia licencjackie, a następnie dwuletnie studia magisterskie. Studia odbywają się w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym, w zależności od wyboru danej osoby. Po ukończeniu takich studiów zostaje się specjalistą techniki dentystycznej. Ponadto, uprawnienia do wykonywania protetyka stomatologicznego można zdobyć także w szkole średniej, która dokonuje kształcenia na kierunku technik dentystyczny. Protetyka stomatologiczna stale się rozwija i w związku z tym osoba pracująca w zawodzie musi się na bieżąco dokształcać. Najlepiej, jeśli dokonuje tego poprzez udział w specjalistycznych kursach i szkoleniach. W taki sposób można zdecydowanie podnieść swoje kwalifikacje i skuteczniej pomagać swoim pacjentom.
Zobacz, co obejmuje praca protetyka: https://www.estetique-wroclaw.pl/protetyka/
Protetyk – codzienna praca
Praca protetyka stomatologicznego jest bardzo czasochłonna i wymaga dużej dokładności. Najczęstszymi zadaniami protetyka jest wykonywanie protez dentystycznych na zlecenie stomatologa. Ubytki w uzębieniu nie wyglądają dobrze, warto zatem zadbać o odpowiednie rozprawienie się z nimi. Stan zębów przeważnie pogarsza się wraz z upływem lat, ale również młodzi ludzie miewają problemy w tej kwestii. Pomoc protetyka pozwoli odzyskać pewność siebie i korzystnie wpłynie na sam proces przeżuwania pokarmów. Braki w uzębieniu niejednokrotnie prowadzą do nadmiernego eksploatowania innych zębów i tym samym ich zużycia. Jeśli już zdecydujemy się na uzupełnienie braków w uzębieniu, to ważne, aby usługa ta była wykonana profesjonalnie. Źle dobrana proteza może źle wpływać na naszą wymowę i tym samym samopoczucie. Nie warto zwlekać z podjęciem decyzji o leczeniu. Im dłużej będziemy zwlekać, tym bardziej nasze problemy będą się pogłębiać. Zwłoka może doprowadzić do tego, że finalnie koszty leczenia będą dużo wyższe niż pierwotnie zakładaliśmy. Zdrowy uśmiech to podstawa dobrego nastroju.