Jak zostać protetykiem?

zawód protetyk

Aby zostać protetykiem stomatologicznym należy ukończyć studia stomatologiczne, a następnie uzyskać kwalifikacje z zakresu protetyki. Inną drogą do uzyskania uprawnień jest wybór szkoły średniej o kierunku technik dentystyczny. Pierwsza ścieżka daje jednak więcej uprawnień. Tak wykształcona osoba może diagnozować pacjentów, leczyć u nich choroby związane ze szczęką, prowadzić rehabilitację protetyczną, a przede wszystkim wykonywać protezy trwałe i ruchome oraz implanty. Protetyk współpracuje ze stomatologiem i zajmuje się wykonywaniem protez, które będą zgodne z jego zaleceniami. Proces tworzenia protez odbywa się przy użyciu specjalistycznych narzędzi i materiałów. Protetyk powinien być bardzo precyzyjny, ponieważ efekt jego pracy musi być zgodny z potrzebami pacjenta. 

Czym zajmuje się protetyk?

Do zadań protetyka stomatologicznego należy głównie leczenie ubytków w uzębieniu. Składa się na to też przygotowanie jamy ustnej do wstawienia uzupełnienia protetycznego i jego odpowiedni dobór. Protetyk po zapoznaniu się ze stanem uzębienia pacjenta i jego oczekiwaniami podejmuje też decyzję, czy leczenie będzie się odbywać z wykorzystaniem protez trwałych, czy ruchomych. Protetyk zajmuje się też rehabilitacją po leczeniu protetycznym i ewentualną naprawą protez zębowych, jeśli uległy uszkodzeniu mechanicznemu lub po prostu zużyciu. Zadaniem protetyka jest również wszczepianie implantów zębowych.

Sprawdź też ofertę usług stomatologicznych w Estetique Wrocław

Jaką ścieżkę kształcenia wybrać, aby zostać protetykiem stomatologicznym?

Protetykiem stomatologicznym zostaje się po ukończeniu studiów wyższych na kierunku stomatologicznym, ze specjalizacją technik dentystycznych. Są to trzyletnie studia licencjackie, a następnie dwuletnie studia magisterskie. Studia odbywają się w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym, w zależności od wyboru danej osoby. Po ukończeniu takich studiów zostaje się specjalistą techniki dentystycznej. Ponadto, uprawnienia do wykonywania protetyka stomatologicznego można zdobyć także w szkole średniej, która dokonuje kształcenia na kierunku technik dentystyczny. Protetyka stomatologiczna stale się rozwija i w związku z tym osoba pracująca w zawodzie musi się na bieżąco dokształcać. Najlepiej, jeśli dokonuje tego poprzez udział w specjalistycznych kursach i szkoleniach. W taki sposób można zdecydowanie podnieść swoje kwalifikacje i skuteczniej pomagać swoim pacjentom. 

Przeczytaj również:  Jak zostać instalatorem fotowoltaiki?

Zobacz, co obejmuje praca protetyka: https://www.estetique-wroclaw.pl/protetyka/

Protetyk – codzienna praca

Praca protetyka stomatologicznego jest bardzo czasochłonna i wymaga dużej dokładności. Najczęstszymi zadaniami protetyka jest wykonywanie protez dentystycznych na zlecenie stomatologa. Ubytki w uzębieniu nie wyglądają dobrze, warto zatem zadbać o odpowiednie rozprawienie się z nimi. Stan zębów przeważnie pogarsza się wraz z upływem lat, ale również młodzi ludzie miewają problemy w tej kwestii. Pomoc protetyka pozwoli odzyskać pewność siebie i korzystnie wpłynie na sam proces przeżuwania pokarmów. Braki w uzębieniu niejednokrotnie prowadzą do nadmiernego eksploatowania innych zębów i tym samym ich zużycia. Jeśli już zdecydujemy się na uzupełnienie braków w uzębieniu, to ważne, aby usługa ta była wykonana profesjonalnie. Źle dobrana proteza może źle wpływać na naszą wymowę i tym samym samopoczucie. Nie warto zwlekać z podjęciem decyzji o leczeniu. Im dłużej będziemy zwlekać, tym bardziej nasze problemy będą się pogłębiać. Zwłoka może doprowadzić do tego, że finalnie koszty leczenia będą dużo wyższe niż pierwotnie zakładaliśmy. Zdrowy uśmiech to podstawa dobrego nastroju.

ewa

ewa

Absolwentka wydziału dziennikarstwa. Uwielbia przekazywać swoją wiedzę innym. Prywatnie mama małej Irenki oraz dwóch kotów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dieta do pracy za biurkiem - co warto jeść
Porady

Dieta do pracy za biurkiem – co warto jeść?

Współczesna praca biurowa często wymaga długich godzin spędzonych za biurkiem, co może prowadzić do siedzącego trybu życia oraz niezdrowych nawyków żywieniowych. Dieta do pracy za biurkiem jest istotnym elementem utrzymania zdrowia i dobrego samopoczucia w trakcie pracy. W tym artykule przedstawimy Ci kilka pomysłów na wartościowe produkty spożywcze, które mogą pomóc Ci utrzymać zdrową dietę […]

Read More
kwiaty doniczkowe do salonu
Porady

Zawód florysty. Zadania i obowiązki

Florysta to niezwykle kreatywna osoba, pełna zdolności manualnych. Odnajduje się w tworzeniu kwiatowych jak i roślinnych kompozycji, pomoże też wybrać kwiaty doniczkowe do domu. Jakie są obowiązki florysty i jak wygląda droga przygotowująca do tego zawodu? Jaką edukację należy odbyć, aby wybrać odpowiednie kwiaty doniczkowe do domu? Zawód florysty jest idealny dla osób cierpliwych, kreatywnych oraz […]

Read More
l4 praca zdalna
Porady

Choroba w czasie pracy zdalnej – co robić?

Praca zdalna może być wyzwaniem, szczególnie w przypadku choroby. Dowiedz się, jak efektywnie zarządzać swoim zdrowiem i dobrze sobie radzić w czasie choroby, wykonując swoje obowiązki zdalnie. Choroba w czasie pracy zdalnej może stanowić trudność, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z nieprzyjemnymi objawami. Praca w domu wymaga odpowiedniego dostosowania, aby zapewnić sobie komfort i możliwość […]

Read More