Jak uzyskać zasiłek pogrzebowy?

odprawa pośmiertna

Zasiłek pogrzebowy jest uzyskiwany z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Każdy z nas wie, że zorganizowanie pogrzebu wiąże się z wieloma wydatkami. Warto pamiętać o tym, że możemy skorzystać z odprawy pośmiertnej. Dzięki temu uzyskamy dodatkową gotówkę na zorganizowanie pogrzebu i stypy. Kto może dostać taki zasiłek? Jak go uzyskać?

Dla kogo odprawa pośmiertna?

Istotne jest to, że zasiłek pogrzebowy może uzyskać każdy, kto spełnia jeden z kilku warunków. To rozwiązanie dla osoby, która jest objęta rentowym ubezpieczeniem w ZUS, pobiera rentę lub emeryturę, a zmarła osoba była z jego rodziny. Kolejny warunek wiąże się z tym, że zmarły był objęty rentowym ubezpieczeniem, pobierał rentę/emeryturę lub spełniał warunki, aby uzyskać te świadczenia. Odprawę pogrzebową uzyskamy także wtedy, gdy zmarły nie miał ubezpieczenia, ale pobierał świadczenie rehabilitacyjne lub zasiłek chorobowy. Zasiłek pogrzebowy jest dostępny dla każdego, kto poniósł koszty za pogrzeb. Może to być obca osoba, instytucja lub osoba z rodziny. 

Zasiłek pogrzebowy – ważne dokumenty

Jeśli organizujemy pogrzeb i chcemy skorzystać z odprawy pośmiertnej, trzeba przygotować odpowiednią dokumentację. Najważniejsze dokumenty to:

  • wniosek o wypłatę zasiłku,
  • odpis skrócony aktu zgonu (ZUS może sam uzyskać odpis, zgodnie ze złożonym wnioskiem),
  • odpis skrócony aktu urodzenia dziecka, które urodziło się martwe (lub odpis zupełny),
  • oryginały poniesionych kosztów w związku z pogrzebem,
  • zaświadczenie płatnika składem o tym, że zmarły lub osoba organizująca pogrzeb podlega ubezpieczeniu rentownemu i emerytalnemu,
  • dokumenty potwierdzające więzi rodzinne,
  • dokument osobisty,
  • pełnomocnictwo wtedy, gdy ktoś inny w naszym imieniu składa dokumenty. 

Gdy już zbierzemy potrzebne dokumenty, trzeba udać się z nimi do ZUS-u. Formalności załatwimy osobiście lub skorzystamy z pomocy pełnomocnika. Ponadto, w naszym imieniu dokumenty składa często zakład pogrzebowy, gdy pokrywamy koszty pogrzebu członka rodziny. 

Przeczytaj również:  Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną? O czym pamiętać?

Ile zasiłku otrzymamy?

Zasiłek pogrzebowy otrzymamy w ciągu 30 dni kalendarzowych, licząc od dnia złożenia dokumentacji. Nie możemy zapomnieć o podaniu numeru konta, na które Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma wypłacić odprawę. Jeśli nie mamy konta bankowego, wpisujemy adres. Ile wynosi odprawa pośmiertna? Otrzymać można 4000 zł, jeśli należymy do rodziny zmarłego. Bez względu na faktyczne koszty pogrzebu, zawsze otrzymujemy tę kwotę. Co w sytuacji, gdy jesteśmy spoza rodziny zmarłego? Wtedy uzyskujemy maksymalnie 4000 zł. Musimy potwierdzić wszystkie koszty, które wiążą się z pogrzebem. Otrzymamy tyle, ile wydaliśmy na pogrzeb (ale nie więcej niż 4 tys. zł.). Gdy za pogrzeb płaci większa liczba osób, zasiłek jest dzielony proporcjonalne do naszych wydatków. Każda osoba powinna złożyć oddzielny wniosek. 

Warto wiedzieć, którzy członkowie rodziny mogą uzyskać zasiłek pogrzebowy. ZUS wypłaca zasiłek małżonkowi zmarłego, dzieciom, rodzicom, rodzeństwu, wnukom, dziadkom, rodzicom adopcyjnym, dzieciom umieszczonym w rodzinie zastępczej, które zmarła osoba wychowywała, czy też osobom, których zmarła osoba była prawnym opiekunem.

Odprawa pośmiertna

Co zrobić, gdy ZUS nie przyzna nam zasiłku pogrzebowego? W takiej sytuacji można odwołać się do rejonowego sądu pracy i ubezpieczeń społecznych. Mamy na to jeden miesiąc, od dnia otrzymania decyzji z ZUS. Za odwołanie nie trzeba nic płacić. 

Śmierć osoby z rodziny zawsze jest dla nas ciosem. W żałobie musimy zadbać o zorganizowanie pogrzebu, który uczci pamięć zmarłego. Jest to niestety związane z dużymi kosztami. Z pomocą przychodzi odprawa pośmiertną, która jest przyznawana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Zasiłek to szansa na odzyskanie części lub całości poniesionych kosztów. Bardzo ważne jest to, aby złożyć odpowiednie wnioski i dokumenty we właściwej instytucji. W efekcie otrzymamy zwrot kosztów w ciągu 30 dni od złożenia dokumentów. Kwota zasiłku dla rodziny wynosi 4000 złotych. 

Przeczytaj również:  Jak przygotować się na pierwszy dzień pracy? Zasady pielęgnacji i makijażu twarzy 
ewa

ewa

Absolwentka wydziału dziennikarstwa. Uwielbia przekazywać swoją wiedzę innym. Prywatnie mama małej Irenki oraz dwóch kotów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nadzór spawalniczy
Porady

Nadzór spawalniczy – Ochrona bezpieczeństwa i jakości w procesach spawalniczych

Nadzór spawalniczy to jedna z najważniejszych czynności w procesach spawalniczych, ponieważ zapewnia bezpieczeństwo i jakość produktu. Jest to złożona procedura, która obejmuje szereg badań technicznych, laboratoryjnych i próbek. Wszystkie te czynności muszą być wykonywane przez wykwalifikowany personel i muszą być wykonywane zgodnie z przepisami prawnymi, które regulują spawanie. Nadzór spawalniczy zapewnia, że proces spawania jest […]

Read More
Porady

Najlepsze laptopy do pracy zdalnej – najtańsze opcje

Wydajny, lekki i wygodny w transporcie – taki właśnie powinien być laptop do pracy zdalnej. Najlepiej, jeżeli miałby jeszcze podświetlaną klawiaturę, wytrzymałą baterię a jego zakup nie puścił firmy z torbami. Postanowiliśmy więc przygotować dla Was mini przegląd najciekawszych laptopów poleasingowych. Ile kosztuje laptop do pracy zdalnej? Sprawdzamy! Laptop do pracy zdalnej – parametry Jakie […]

Read More
kobieta trzyma w ręku okulary do pracy
Porady

Jakie okulary do komputera bez wady wzroku?

Lekarze okuliści oraz optycy zalecają, by osoby, które spędzają przed komputerem kilka godzin dziennie, zakładały na ten czas okulary. Dotyczy to również tych, u których nie zdiagnozowano do tej pory wady wzroku. Ważna jest bowiem prawidłowa ochrona oczu, którą zapewnia powłoka antyrefleksyjna. Jak dobrać wysokiej klasy okulary do komputera? Okulary do komputera – czy rzeczywiście […]

Read More