Jak uzyskać zasiłek pogrzebowy?

odprawa pośmiertna

Zasiłek pogrzebowy jest uzyskiwany z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Każdy z nas wie, że zorganizowanie pogrzebu wiąże się z wieloma wydatkami. Warto pamiętać o tym, że możemy skorzystać z odprawy pośmiertnej. Dzięki temu uzyskamy dodatkową gotówkę na zorganizowanie pogrzebu i stypy. Kto może dostać taki zasiłek? Jak go uzyskać?

Dla kogo odprawa pośmiertna?

Istotne jest to, że zasiłek pogrzebowy może uzyskać każdy, kto spełnia jeden z kilku warunków. To rozwiązanie dla osoby, która jest objęta rentowym ubezpieczeniem w ZUS, pobiera rentę lub emeryturę, a zmarła osoba była z jego rodziny. Kolejny warunek wiąże się z tym, że zmarły był objęty rentowym ubezpieczeniem, pobierał rentę/emeryturę lub spełniał warunki, aby uzyskać te świadczenia. Odprawę pogrzebową uzyskamy także wtedy, gdy zmarły nie miał ubezpieczenia, ale pobierał świadczenie rehabilitacyjne lub zasiłek chorobowy. Zasiłek pogrzebowy jest dostępny dla każdego, kto poniósł koszty za pogrzeb. Może to być obca osoba, instytucja lub osoba z rodziny. 

Zasiłek pogrzebowy – ważne dokumenty

Jeśli organizujemy pogrzeb i chcemy skorzystać z odprawy pośmiertnej, trzeba przygotować odpowiednią dokumentację. Najważniejsze dokumenty to:

  • wniosek o wypłatę zasiłku,
  • odpis skrócony aktu zgonu (ZUS może sam uzyskać odpis, zgodnie ze złożonym wnioskiem),
  • odpis skrócony aktu urodzenia dziecka, które urodziło się martwe (lub odpis zupełny),
  • oryginały poniesionych kosztów w związku z pogrzebem,
  • zaświadczenie płatnika składem o tym, że zmarły lub osoba organizująca pogrzeb podlega ubezpieczeniu rentownemu i emerytalnemu,
  • dokumenty potwierdzające więzi rodzinne,
  • dokument osobisty,
  • pełnomocnictwo wtedy, gdy ktoś inny w naszym imieniu składa dokumenty. 

Gdy już zbierzemy potrzebne dokumenty, trzeba udać się z nimi do ZUS-u. Formalności załatwimy osobiście lub skorzystamy z pomocy pełnomocnika. Ponadto, w naszym imieniu dokumenty składa często zakład pogrzebowy, gdy pokrywamy koszty pogrzebu członka rodziny. 

Przeczytaj również:  Zawód florysty. Zadania i obowiązki

Ile zasiłku otrzymamy?

Zasiłek pogrzebowy otrzymamy w ciągu 30 dni kalendarzowych, licząc od dnia złożenia dokumentacji. Nie możemy zapomnieć o podaniu numeru konta, na które Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma wypłacić odprawę. Jeśli nie mamy konta bankowego, wpisujemy adres. Ile wynosi odprawa pośmiertna? Otrzymać można 4000 zł, jeśli należymy do rodziny zmarłego. Bez względu na faktyczne koszty pogrzebu, zawsze otrzymujemy tę kwotę. Co w sytuacji, gdy jesteśmy spoza rodziny zmarłego? Wtedy uzyskujemy maksymalnie 4000 zł. Musimy potwierdzić wszystkie koszty, które wiążą się z pogrzebem. Otrzymamy tyle, ile wydaliśmy na pogrzeb (ale nie więcej niż 4 tys. zł.). Gdy za pogrzeb płaci większa liczba osób, zasiłek jest dzielony proporcjonalne do naszych wydatków. Każda osoba powinna złożyć oddzielny wniosek. 

Warto wiedzieć, którzy członkowie rodziny mogą uzyskać zasiłek pogrzebowy. ZUS wypłaca zasiłek małżonkowi zmarłego, dzieciom, rodzicom, rodzeństwu, wnukom, dziadkom, rodzicom adopcyjnym, dzieciom umieszczonym w rodzinie zastępczej, które zmarła osoba wychowywała, czy też osobom, których zmarła osoba była prawnym opiekunem.

Odprawa pośmiertna

Co zrobić, gdy ZUS nie przyzna nam zasiłku pogrzebowego? W takiej sytuacji można odwołać się do rejonowego sądu pracy i ubezpieczeń społecznych. Mamy na to jeden miesiąc, od dnia otrzymania decyzji z ZUS. Za odwołanie nie trzeba nic płacić. 

Śmierć osoby z rodziny zawsze jest dla nas ciosem. W żałobie musimy zadbać o zorganizowanie pogrzebu, który uczci pamięć zmarłego. Jest to niestety związane z dużymi kosztami. Z pomocą przychodzi odprawa pośmiertną, która jest przyznawana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Zasiłek to szansa na odzyskanie części lub całości poniesionych kosztów. Bardzo ważne jest to, aby złożyć odpowiednie wnioski i dokumenty we właściwej instytucji. W efekcie otrzymamy zwrot kosztów w ciągu 30 dni od złożenia dokumentów. Kwota zasiłku dla rodziny wynosi 4000 złotych. 

Przeczytaj również:  Relaks po pracy - kino - najlepsze sposoby na odprężenie
ewa

ewa

Absolwentka wydziału dziennikarstwa. Uwielbia przekazywać swoją wiedzę innym. Prywatnie mama małej Irenki oraz dwóch kotów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Porady

Oferty pracy w Lubaczowie – na jaką pracę mogą liczyć mieszkańcy?

Lubaczów, malownicze miasteczko położone w południowo-wschodniej Polsce, oferuje nie tylko urokliwe krajobrazy, ale także szereg możliwości zatrudnienia dla swoich mieszkańców. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się różnorodnym ofertom pracy dostępnym w Lubaczowie, które pozwalają na rozwijanie kariery zawodowej i spełnianie zawodowych marzeń. Praca w rolnictwie Lubaczów i okoliczne obszary są znane z rolniczej tradycji. Dla osób […]

Read More
Porady

Jak wygląda kupno gotowej spółki w Polsce

Kupno gotowej spółki jawi się jako atrakcyjna alternatywa dla tradycyjnego procesu zakładania firmy od podstaw. Dlaczego? Przede wszystkim, jest to sposób na błyskawiczne wejście w świat biznesu, bez konieczności przechodzenia przez skomplikowane i czasochłonne procedury rejestracyjne. Gotowe spółki to także gwarancja przeszłości wolnej od zobowiązań, co stanowi solidny fundament dla bezpieczeństwa biznesowego i ogranicza formalności […]

Read More
Dieta do pracy za biurkiem - co warto jeść
Porady

Dieta do pracy za biurkiem – co warto jeść?

Współczesna praca biurowa często wymaga długich godzin spędzonych za biurkiem, co może prowadzić do siedzącego trybu życia oraz niezdrowych nawyków żywieniowych. Dieta do pracy za biurkiem jest istotnym elementem utrzymania zdrowia i dobrego samopoczucia w trakcie pracy. W tym artykule przedstawimy Ci kilka pomysłów na wartościowe produkty spożywcze, które mogą pomóc Ci utrzymać zdrową dietę […]

Read More