Jak zostać sommelierem? O czym warto pamiętać?

jak zostać sommelierem

Wiele osób zastanawia się nad tym, jak zostać sommelierem. Jest to w 100% praca z winami, opierająca się na wiedzy o nich i umiejętnym ich doborze do konkretnych potraw. Aby zostać sommelierem, najpierw trzeba zdobyć odpowiednią wiedzę.

Jak zostać sommelierem? Czym się on zajmuje?

Każdy, kto zastanawia się nad tym, jak zostać sommelierem i jaki powinien być ten pierwszy krok, na samym początku powinien sprawdzić, jakie obowiązki należą do sommeliera i czym dokładnie się on zajmuje. Dzięki temu o wiele łatwiej będzie również podjąć ostateczną decyzję dotyczącą zajęcia się tą branżą. Przede wszystkim jednym z zadań sommeliera jest doradzanie klientom w kwestii wyboru win. Dzięki temu w oparciu o swoją wiedzę i doświadczenie, jak najbardziej podpowiedzieć im może, jak dopasować rodzaj wina do posiłku i ich gustu. Wina białe, czerwone, a może wina wytrawne (o których więcej przeczytasz tutaj: https://naszewino.pl/wina-wytrawne)? To wszystko musi zostać odpowiednio dopasowane. Poza tym sommelier zajmuje się również tworzeniem karty win dla restauracji, oraz szkoleniem pracowników w tym zakresie. Oczywiście to tylko kilka z przykładów obowiązków charakterystycznych dla sommeliera.

Wina wytrawne, białe, czerwone, słodkie, półsłodkie… Wybór jest ogromny

Oczywiście, aby móc zacząć pracę sommeliera, jak najbardziej potrzebne jest ukończenie specjalnych kursów i szkoleń. Rodzajów wina jest naprawdę wiele i, aby móc odpowiednio dopasować je do danej osoby, albo posiłku, najpierw trzeba się z nimi wszystkim zapoznać. To dlatego sommelierzy bardzo często poza samymi warsztatami i szkoleniami, podróżują po całym świecie w celu próbowania przeróżnych win. To dla nich organizowane są różne eventy kulinarne i winiarskie, na których również poszerzać mogą swoje doświadczenie. Wina wytrawne, półsłodkie, słodkie czy półsłodkie to tylko niektóre z rodzajów. Profesjonalny sommelier o winach musi wiedzieć wszystko, tak samo, jak i o etapach ich produkcji i o szczepach winogron. 

Przeczytaj również:  Jaki jest  koszt pracownika?

Jak zostać sommelierem, który naprawdę ma duże pojęcie o serwowanych winach?

Kursy kursami, ale dobry i profesjonalny sommelier przede wszystkim musi również posiadać spore doświadczenie, które buduje się latami. Doświadczony sommelier nie będzie miał żadnych trudności z poprawnym odczytaniem etykiety wina. Nawet po samym zapachu, po pierwszym łyku czy kolorze wina, ocenić będzie mógł jego pochodzenie i szczep winogron. To wiedza, której zdobycie zajmuje naprawdę długie lata i wymaga ciągłego kontaktu z produktami najwyższej jakości. Czy w Polsce można zdobyć niezbędne do tego wykształcenie? Jak najbardziej. Studia enologiczne oferowane są w wielu miejscach w kraju, zazwyczaj w formie podyplomówki. Dodatkowym plusem jest to, że sommelier wykonywać może różne prace. Dlatego też warto wiedzieć, jak zostać sommelierem, aby móc realizować swoje zainteresowania w pełnym zakresie.

Jak zostać sommelierem i gdzie później pracować?

Skoro wiadomo już, jak zostać sommelierem, warto zastanowić się również nad tym, gdzie można później pracować. Przede wszystkim pracę można znaleźć w miejscach turystycznych, w których oferowane są wina. Można również otworzyć własny sklep z winami, a także organizować zajęcia szkoleniowe dla restauracji, bądź winiarni, co oczywiście cieszy się w ostatnim czasie naprawdę sporym zainteresowaniem. Oprócz tego modne są wycieczki po winnicach, które również często organizują sommelierzy. Nauczanie o winach lub pisanie artykułów w tematyce win to również doskonały pomysł. Dzięki temu, bez problemu każdy znajdzie dla siebie zajęcie, które sprawiać mu będzie przyjemność i pozwoli się dalej rozwijać. Zajmowanie się winami zdecydowanie ma przyszłość i ciągle będzie coś, co jeszcze będzie można udoskonalić i zgłębić. Dlatego to tak szalenie ciekawa branża.

ewa

ewa

Absolwentka wydziału dziennikarstwa. Uwielbia przekazywać swoją wiedzę innym. Prywatnie mama małej Irenki oraz dwóch kotów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

odprawa pośmiertna
Porady

Jak uzyskać zasiłek pogrzebowy?

Zasiłek pogrzebowy jest uzyskiwany z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Każdy z nas wie, że zorganizowanie pogrzebu wiąże się z wieloma wydatkami. Warto pamiętać o tym, że możemy skorzystać z odprawy pośmiertnej. Dzięki temu uzyskamy dodatkową gotówkę na zorganizowanie pogrzebu i stypy. Kto może dostać taki zasiłek? Jak go uzyskać? Dla kogo odprawa pośmiertna? Istotne jest to, […]

Read More
impreza w pracy
Porady

Impreza w pracy – jak zadbać o wygląd, aby czuć się komfortowo i stylowo?

Wiele firm praktykuje regularne towarzyskie spotkania po pracy. To świetna okazja, aby nawiązać nowe znajomości i poznać współpracowników od innej strony. Jak się przygotować i zadbać o wygląd na imprezie w pracy? Już nie tylko międzynarodowe korporacje, ale także mniejsze placówki organizują regularnie imprezy dla swoich pracowników. Mogą odbywać się w siedzibie firmy lub na […]

Read More
ubiór do pracy
Porady

Jak się ubrać do pracy, czyli dress code

Dress code i strój do pracy to nie to samo pojęcie. Sam dress code w różnych firmach oznacza coś innego. Strój do pracy musi zostać do niego dostosowany, żeby pracownik spełniał w tej kwestii oczekiwania pracodawcy. Jaka jest różnica między strojem do pracy a firmowym dress code?  Twoja stylizacja do pracy powinna być dobrana w […]

Read More