Inspektor NDT – praca dla zorganizowanych i samodzielnych osób

Inspektor NDT

Inspektor NDT – praca na takim stanowisku dla wielu osób brzmi co najmniej tajemniczo. Czym zajmuje się specjalista badań nieniszczących? Jakie są obowiązki i wymagania na to stanowisko? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

Badania nieniszczące to bardzo znaczący segment przemysłu i wielu gałęzi rynku produkcyjnego (ale nie tylko!). Analizy, które pozwalają wykryć wady materiałowe konstrukcji spawanych czy elementów, prowadzi właśnie inspektor NDT. Praca na tym stanowisku wymaga drobiazgowości, dużej wiedzy oraz najlepiej wykształcenia technicznego. Co jeszcze składa się na obowiązki inspektora NDT?

Gdzie pracują inspektorzy NDT? Praca w branży badań nieniszczących

Specjaliści w zakresie badań nieniszczących są zatrudniani przede wszystkim w akredytowanych laboratoriach i firmach, które zajmują się kontrolą jakości. Często duże przedsiębiorstwa produkcyjne tworzą także własne wewnętrzne działy, które prowadzą badania nieniszczące. Praca zatrudnionych tam osób obejmuje bieżącą produkcję zakładu lub maszyny i elementy używane przy produkcji.

Dlaczego praca jako inspektor NDT jest ważna?

Każdy proces produkcyjny wymaga ciągłego monitorowania i ulepszania – nawet w przypadku pełnej automatyzacji może być konieczne wdrożenie poprawek, które zoptymalizują albo przyspieszą proces. Takie zmiany często mogą skutkować nieprzewidzianymi błędami na dalszych etapach produkcji. To może oznaczać nie tylko duże straty, ale przede wszystkim niebezpieczeństwo, jeśli problem nie zostanie wykryty na przykład w zbiornikach ciśnieniowych.

Inspektor NDT ma za zadanie przeprowadzać testy, które pozwalają na szybkie i nieinwazyjne wykrycie wad w wyrobie. Identyfikacja wad materiałowych – brak przetopu, porowatość, nieszczelności czy nadtopienia – pozwala na wykrycie nieprawidłowości w procesie produkcji. To także istotny element kontroli na przykład rurociągów czy zbiorników ciśnieniowych, także tych eksploatowanych. Badania nieniszczące pozwalają wykryć wady, które mogłyby doprowadzić do poważnych wypadków – także w trakcie eksploatacji lub jeszcze przed oddaniem elementu do użytku.

Przeczytaj również:  Laboratorium wzorcujące Tenslab

Kto powinien pracować jako inspektor NDT? Praca dla drobiazgowych osób

Osoby, które w pracy chcą stawiać na kreatywność, nie będą zadowolone z pracy jako inspektor NDT. To zawód dla osoby, która dba o każdy szczegół i lubi postępować według odgórnie narzuconych wytycznych i przepisów – w przypadku badań nieniszczących kryteria oceny są bardzo konkretne i nie ma w nich miejsca na własne interpretacje.

Istotne jest również wykształcenie techniczne, najlepiej z zakresu technologii produkcji, zarządzania procesami produkcji lub materiałoznawstwa. W zakresie obowiązków inspektora często znajduje się też konieczność powiązania konkretnych problemów materiałowych z samą produkcją. Taka wiedza jest niezbędna na przykład w sytuacji powtarzalnych problemów z ciągłością spoiny – może to oznaczać, że urządzenia są źle skalibrowane lub należy wybrać inną technologię spawania albo zmienić parametry tej obecnej.

Inne wymagania stawiane przed inspektorem NDT

Czym jeszcze zajmuje się inspektor NDT? Praca tego typu wymaga przede wszystkim nawiązywania kontaktów biznesowych – zarówno z partnerami, jak i klientami. W przypadku tych drugich często konieczna jest identyfikacja potrzeb klienta, który prawdopodobnie nie dysponuje odpowiednią wiedzą, by określić dokładnie naturę problemu i swoje oczekiwania. 

Inspektor NDT musi także ciągle się dokształcać – branża badań nieniszczących rozwija się bardzo szybko. Do użytku wchodzą nowe urządzenia i dokładniejsze metody, które wymagają stałego aktualizowania wiedzy, między innymi poprzez uczestnictwo w szkoleniach i konferencjach branżowych.

Chcesz pracować jako inspektor NDT? Praca na tym stanowisku wymaga konkretnych predyspozycji i wiedzy, ale z pewnością jest satysfakcjonująca, jeśli masz analityczny umysł. To także stale rozwijająca się branża, która będzie potrzebna jeszcze przez bardzo długi czas. Ofert pracy ci nie zabraknie – sprawdź, jakie przygotowaliśmy!

ewa

ewa

Absolwentka wydziału dziennikarstwa. Uwielbia przekazywać swoją wiedzę innym. Prywatnie mama małej Irenki oraz dwóch kotów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

odprawa pośmiertna
Porady

Jak uzyskać zasiłek pogrzebowy?

Zasiłek pogrzebowy jest uzyskiwany z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Każdy z nas wie, że zorganizowanie pogrzebu wiąże się z wieloma wydatkami. Warto pamiętać o tym, że możemy skorzystać z odprawy pośmiertnej. Dzięki temu uzyskamy dodatkową gotówkę na zorganizowanie pogrzebu i stypy. Kto może dostać taki zasiłek? Jak go uzyskać? Dla kogo odprawa pośmiertna? Istotne jest to, […]

Read More
impreza w pracy
Porady

Impreza w pracy – jak zadbać o wygląd, aby czuć się komfortowo i stylowo?

Wiele firm praktykuje regularne towarzyskie spotkania po pracy. To świetna okazja, aby nawiązać nowe znajomości i poznać współpracowników od innej strony. Jak się przygotować i zadbać o wygląd na imprezie w pracy? Już nie tylko międzynarodowe korporacje, ale także mniejsze placówki organizują regularnie imprezy dla swoich pracowników. Mogą odbywać się w siedzibie firmy lub na […]

Read More
ubiór do pracy
Porady

Jak się ubrać do pracy, czyli dress code

Dress code i strój do pracy to nie to samo pojęcie. Sam dress code w różnych firmach oznacza coś innego. Strój do pracy musi zostać do niego dostosowany, żeby pracownik spełniał w tej kwestii oczekiwania pracodawcy. Jaka jest różnica między strojem do pracy a firmowym dress code?  Twoja stylizacja do pracy powinna być dobrana w […]

Read More