Inspektor NDT – praca dla zorganizowanych i samodzielnych osób

Inspektor NDT

Inspektor NDT – praca na takim stanowisku dla wielu osób brzmi co najmniej tajemniczo. Czym zajmuje się specjalista badań nieniszczących? Jakie są obowiązki i wymagania na to stanowisko? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

Badania nieniszczące to bardzo znaczący segment przemysłu i wielu gałęzi rynku produkcyjnego (ale nie tylko!). Analizy, które pozwalają wykryć wady materiałowe konstrukcji spawanych czy elementów, prowadzi właśnie inspektor NDT. Praca na tym stanowisku wymaga drobiazgowości, dużej wiedzy oraz najlepiej wykształcenia technicznego. Co jeszcze składa się na obowiązki inspektora NDT?

Gdzie pracują inspektorzy NDT? Praca w branży badań nieniszczących

Specjaliści w zakresie badań nieniszczących są zatrudniani przede wszystkim w akredytowanych laboratoriach i firmach, które zajmują się kontrolą jakości. Często duże przedsiębiorstwa produkcyjne tworzą także własne wewnętrzne działy, które prowadzą badania nieniszczące. Praca zatrudnionych tam osób obejmuje bieżącą produkcję zakładu lub maszyny i elementy używane przy produkcji.

Dlaczego praca jako inspektor NDT jest ważna?

Każdy proces produkcyjny wymaga ciągłego monitorowania i ulepszania – nawet w przypadku pełnej automatyzacji może być konieczne wdrożenie poprawek, które zoptymalizują albo przyspieszą proces. Takie zmiany często mogą skutkować nieprzewidzianymi błędami na dalszych etapach produkcji. To może oznaczać nie tylko duże straty, ale przede wszystkim niebezpieczeństwo, jeśli problem nie zostanie wykryty na przykład w zbiornikach ciśnieniowych.

Inspektor NDT ma za zadanie przeprowadzać testy, które pozwalają na szybkie i nieinwazyjne wykrycie wad w wyrobie. Identyfikacja wad materiałowych – brak przetopu, porowatość, nieszczelności czy nadtopienia – pozwala na wykrycie nieprawidłowości w procesie produkcji. To także istotny element kontroli na przykład rurociągów czy zbiorników ciśnieniowych, także tych eksploatowanych. Badania nieniszczące pozwalają wykryć wady, które mogłyby doprowadzić do poważnych wypadków – także w trakcie eksploatacji lub jeszcze przed oddaniem elementu do użytku.

Przeczytaj również:  Samochód służbowy – ile płaci pracownik za samochód służbowy?

Kto powinien pracować jako inspektor NDT? Praca dla drobiazgowych osób

Osoby, które w pracy chcą stawiać na kreatywność, nie będą zadowolone z pracy jako inspektor NDT. To zawód dla osoby, która dba o każdy szczegół i lubi postępować według odgórnie narzuconych wytycznych i przepisów – w przypadku badań nieniszczących kryteria oceny są bardzo konkretne i nie ma w nich miejsca na własne interpretacje.

Istotne jest również wykształcenie techniczne, najlepiej z zakresu technologii produkcji, zarządzania procesami produkcji lub materiałoznawstwa. W zakresie obowiązków inspektora często znajduje się też konieczność powiązania konkretnych problemów materiałowych z samą produkcją. Taka wiedza jest niezbędna na przykład w sytuacji powtarzalnych problemów z ciągłością spoiny – może to oznaczać, że urządzenia są źle skalibrowane lub należy wybrać inną technologię spawania albo zmienić parametry tej obecnej.

Inne wymagania stawiane przed inspektorem NDT

Czym jeszcze zajmuje się inspektor NDT? Praca tego typu wymaga przede wszystkim nawiązywania kontaktów biznesowych – zarówno z partnerami, jak i klientami. W przypadku tych drugich często konieczna jest identyfikacja potrzeb klienta, który prawdopodobnie nie dysponuje odpowiednią wiedzą, by określić dokładnie naturę problemu i swoje oczekiwania. 

Inspektor NDT musi także ciągle się dokształcać – branża badań nieniszczących rozwija się bardzo szybko. Do użytku wchodzą nowe urządzenia i dokładniejsze metody, które wymagają stałego aktualizowania wiedzy, między innymi poprzez uczestnictwo w szkoleniach i konferencjach branżowych.

Chcesz pracować jako inspektor NDT? Praca na tym stanowisku wymaga konkretnych predyspozycji i wiedzy, ale z pewnością jest satysfakcjonująca, jeśli masz analityczny umysł. To także stale rozwijająca się branża, która będzie potrzebna jeszcze przez bardzo długi czas. Ofert pracy ci nie zabraknie – sprawdź, jakie przygotowaliśmy!

ewa

ewa

Absolwentka wydziału dziennikarstwa. Uwielbia przekazywać swoją wiedzę innym. Prywatnie mama małej Irenki oraz dwóch kotów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Porady

Oferty pracy w Lubaczowie – na jaką pracę mogą liczyć mieszkańcy?

Lubaczów, malownicze miasteczko położone w południowo-wschodniej Polsce, oferuje nie tylko urokliwe krajobrazy, ale także szereg możliwości zatrudnienia dla swoich mieszkańców. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się różnorodnym ofertom pracy dostępnym w Lubaczowie, które pozwalają na rozwijanie kariery zawodowej i spełnianie zawodowych marzeń. Praca w rolnictwie Lubaczów i okoliczne obszary są znane z rolniczej tradycji. Dla osób […]

Read More
Porady

Jak wygląda kupno gotowej spółki w Polsce

Kupno gotowej spółki jawi się jako atrakcyjna alternatywa dla tradycyjnego procesu zakładania firmy od podstaw. Dlaczego? Przede wszystkim, jest to sposób na błyskawiczne wejście w świat biznesu, bez konieczności przechodzenia przez skomplikowane i czasochłonne procedury rejestracyjne. Gotowe spółki to także gwarancja przeszłości wolnej od zobowiązań, co stanowi solidny fundament dla bezpieczeństwa biznesowego i ogranicza formalności […]

Read More
Dieta do pracy za biurkiem - co warto jeść
Porady

Dieta do pracy za biurkiem – co warto jeść?

Współczesna praca biurowa często wymaga długich godzin spędzonych za biurkiem, co może prowadzić do siedzącego trybu życia oraz niezdrowych nawyków żywieniowych. Dieta do pracy za biurkiem jest istotnym elementem utrzymania zdrowia i dobrego samopoczucia w trakcie pracy. W tym artykule przedstawimy Ci kilka pomysłów na wartościowe produkty spożywcze, które mogą pomóc Ci utrzymać zdrową dietę […]

Read More