Zarobki a prowadzenie firmy. Stwórz ekologiczne biuro i zaoszczędź na kosztach

ekologiczne biuro

Na pierwszy rzut oka trudno jest wyobrazić sobie ekologiczność w miejscu, w którym jest pełno sprzętu elektronicznego, klimatyzacji czy lamp. Ekologiczne biuro jest natomiast możliwe do zorganizowania, a ponadto niesie dużo korzyści na wielu płaszczyznach. Co zrobić, aby stworzyć ekologiczne biuro?

Ekologiczne biuro – segregacja śmieci

Aby stworzyć ekologiczne biuro warto zacząć od najbardziej podstawowych działań, takich jak segregacja śmieci. Kosze na poszczególne typy odpadów muszą być oznakowane. Najlepiej, gdyby segregacja była przestrzegana na terenie całego biura, a nie tylko w pomieszczeniach socjalnych.

Oszczędność wykorzystywanych materiałów

Bardzo często w biurach zużywa się ogromne ilości papieru, a co za tym idzie – tuszu. Warto zatem, w miarę możliwości, aby pracownicy ekologicznego biura zrezygnowali z drukowania wszelkiego rodzaju faktur czy dokumentów, a pozostawić je w wersji elektronicznej. Jeśli druk materiałów jest konieczny, dobrze jest drukować dwustronnie – wtedy zużyje się znacznie mniej papieru. Co więcej, na rynku są obecnie dostępne drukarki wykorzystujące mniejszą ilość tuszu.

Sprawdź też: https://skutecznycontent.pl/case-study/

Oprócz zużywania papieru w drukarce, w każdym biurze znajdują się różnego rodzaju materiały biurowe, które także zawierają ogromną ilość papieru. Są to różnego rodzaju kalendarze, segregatory, notatniki czy dokumenty. Warto zadbać o to, aby były to produkty ekologiczne. Oznacza to, że papier wykorzystywany do takich materiałów biurowych pochodzi z recyklingu.

Można także zastanowić się, jakie jeszcze przedmioty obecne w biurze można zamienić na takie, które będą bardziej przyjazne środowisku. Na przykład, wodę w butelkach plastikowych warto zamienić na taką w butelkach szklanych.

Ekologiczne biuro a oszczędność energii

Jak tylko jest to możliwe i warunki pogodowe na to pozwalają, warto korzystać ze światła dziennego podczas pracy, odsłaniając okna. Najlepiej, gdyby w całym biurze były wykorzystywane żarówki energooszczędne. Warto także zadbać o to, aby światło nie było zapalone w pomieszczeniach, z których na dany moment nikt nie korzysta.

Przeczytaj również:  Ratownik medyczny — zarobki, na jakie może liczyć

Jeśli chodzi o urządzenia elektroniczne, które pochłaniają ogromne ilości energii, warto wprowadzić w ekologicznym biurze taką zasadę, żeby na przykład każdy pracownik wyłączał urządzenie, z którego przez dłuższą chwilę nie zamierza korzystać. Ponadto, najlepiej nie ładować telefonów czy innych urządzeń dłużej niż jest to konieczne, oraz odłączać ładowarki od prądu gdy nie są już potrzebne.

Rośliny w ekologicznym biurze

Nie od dziś wiadomo, że kwiaty doniczkowe oczyszczają i nawilżają powietrze, ożywiają pomieszczenie i nadają mu kolorów. Co więcej, obecność roślin w ekologicznym biurze wpłynie pozytywnie na samopoczucie pracowników oraz ich produktywność.

Jak ekologiczne biuro wpłynie na zarobki firmy?

Korzyści płynących z wprowadzenia ekologicznych rozwiązań w swoim biurze jest wiele, na różnych płaszczyznach:

  • minimalizacja negatywnego wpływu działalności na otoczenie,
  • wyrabianie dobrych nawyków u pracowników, które będą wykorzystywać w życiu prywatnym,
  • oszczędność papieru i tuszu, a tym samym zmniejszenie kosztów kupna materiałów biurowych,
  • coraz częściej ekologiczne biuro kojarzy się z miejscem prestiżowym i nowoczesnym,
  • działania sprzyjające środowisku wpływają na prestiż i pozytywny wizerunek firmy, co przyciąga klientów,
  • firma wyróżnia się na rynku wśród konkurencji oraz wzmacnia pozycję.

Dbałość o ekologię w miejscu pracy niesie wiele pozytywnych skutków nie tylko dla środowiska, ale także pozwala wyrobić u pracowników dobre nawyki, które także będą wykorzystywali w życiu prywatnym. Ekologiczne biuro pozwala na niższe zużycie materiałów biurowych, a zatem kosztów. Co więcej, w dzisiejszych czasach firmy dbające o środowisko są postrzegane jako nowoczesne i bardziej prestiżowe. Takie działania wpływają pozytywnie na wizerunek firmy, przez co wyróżnia się ona na rynku i przyciąga nowych klientów. Przekłada się to na zarobki przedsiębiorstwa.

ewa

ewa

Absolwentka wydziału dziennikarstwa. Uwielbia przekazywać swoją wiedzę innym. Prywatnie mama małej Irenki oraz dwóch kotów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

odprawa pośmiertna
Porady

Jak uzyskać zasiłek pogrzebowy?

Zasiłek pogrzebowy jest uzyskiwany z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Każdy z nas wie, że zorganizowanie pogrzebu wiąże się z wieloma wydatkami. Warto pamiętać o tym, że możemy skorzystać z odprawy pośmiertnej. Dzięki temu uzyskamy dodatkową gotówkę na zorganizowanie pogrzebu i stypy. Kto może dostać taki zasiłek? Jak go uzyskać? Dla kogo odprawa pośmiertna? Istotne jest to, […]

Read More
impreza w pracy
Porady

Impreza w pracy – jak zadbać o wygląd, aby czuć się komfortowo i stylowo?

Wiele firm praktykuje regularne towarzyskie spotkania po pracy. To świetna okazja, aby nawiązać nowe znajomości i poznać współpracowników od innej strony. Jak się przygotować i zadbać o wygląd na imprezie w pracy? Już nie tylko międzynarodowe korporacje, ale także mniejsze placówki organizują regularnie imprezy dla swoich pracowników. Mogą odbywać się w siedzibie firmy lub na […]

Read More
ubiór do pracy
Porady

Jak się ubrać do pracy, czyli dress code

Dress code i strój do pracy to nie to samo pojęcie. Sam dress code w różnych firmach oznacza coś innego. Strój do pracy musi zostać do niego dostosowany, żeby pracownik spełniał w tej kwestii oczekiwania pracodawcy. Jaka jest różnica między strojem do pracy a firmowym dress code?  Twoja stylizacja do pracy powinna być dobrana w […]

Read More