Chorobowe – czym jest i jakie przywileje daje?

chorobowe

Chorobowe to dobrze znane zwolnienie lekarskie wystawiane podczas niezdolności do wykonywania pracy spowodowanej chorobą lub złym samopoczuciem wynikającym z konkretnej dolegliwości. Dzięki niemu chory pacjent nie musi podejmować wysiłku związanego z obowiązkami pracowniczym. Byłoby to nie tylko wyzwanie dla pracownika, ale także mogłoby stanowić zagrożenie dla innych osób. Jego nieobecność zostaje usprawiedliwiona, a ten może zostać w domu i w pełni skupić się na kuracji mającej na celu szybki powrót do zdrowia i pełni sił.

Kto może wystawić chorobowe?

Chorobowe jest wystawiane przez uprawnionego do tego lekarza. Aby je otrzymać należy udać się do wybranego gabinetu i poddać się badaniu, które potwierdzi potrzebę uzyskania zwolnienia chorobowego. Podczas wizyty lekarz przeprowadzi również dokładny wywiad, dzięki któremu jeszcze lepiej pozna zaobserwowane przez pacjenta objawy. Zwolnienie można otrzymać także innymi, nieco wygodniejszymi sposobami. Jeśli nadal chory chce mieć kontakt ze swoim lekarzem, może zdecydować się na odbycie konsultacji telefonicznej lub online. Podczas takiego spotkania zostanie przeprowadzona rozmowa, która wyłoni wszystkie objawy pacjenta i będzie stanowić podstawę do wystawienia L4. Lekarz podzieli się także zaleceniami dotyczącymi leczenia choroby. Istnieje jeszcze jeden sposób umożliwiający otrzymanie zwolnienia, który obecnie jest najszybszy. Wystarczy odwiedzić jedną ze stron oferujących generowanie zwolnień. Po wypełnieniu formularza dotyczącego stanu zdrowia, dostępny lekarz wystawi zwolnienie.

Jak wygląda takie zwolnienie?

Od 2018 roku zwolnienia lekarskie są generowane tylko i wyłącznie w formie elektronicznej. Nie spotkamy już papierowych zaświadczeń potwierdzających chorobę i urlop. Nowoczesna forma zwolnienia ma wiele korzyści. Przede wszystkim pozwala na szybkie, niemal natychmiastowe wygenerowanie zwolnienia. Wymagane jest tylko wprowadzenie danych do systemu. Gdy to nastąpi, zwolnienie jest gotowe do wglądu. Oprócz szybkości, elektroniczne zwolnienia lekarskie pozwalają także na pozostanie w domu i nieodwiedzanie przychodni, w której z łatwością można zarazić innych lub samemu coś złapać. Forma papierowa wymagałaby odebrania gotowego zaświadczenia z gabinetu, natomiast w przypadku formy elektronicznej jest ono automatycznie wysyłane na konto pacjenta, którego dotyczy. Dawne przepisy nakazywały również dostarczenie wystawionego przez lekarza zwolnienia lekarskiego do miejsca pracy w terminie nie przekraczającym 7 dni. Dzięki temu nowoczesnemu rozwiązaniu, zwolnienie zostaje wysłane nie tylko do pacjenta, ale także jego pracodawcy. System jest w pełni zautomatyzowany, co pozwala na samoczynny przepływ dokumentów i wyręczenie chorego z istotnych formalności.

Przeczytaj również:  Wakacyjna praca, czy to sie opłaca?

W jakich sytuacjach należy się chorobowe?

Chorobowe można uzyskać jedynie w określonych sytuacjach. Przede wszystkim jest nim zachorowanie. Niezależnie od tego czy choroba jest zakaźna czy nie, chory ma prawo do otrzymania zwolnienia lekarskiego. Dzięki niemu będzie mógł skupić się na leczeniu, które umożliwi szybszy powrót do zdrowia i pełni sił. Zwolnienie można otrzymać także podczas zaobserwowania pogorszonego samopoczucia spowodowanego konkretną dolegliwością. Praca podczas spadku sił często jest nieefektywna, ale przede wszystkim może stanowić zagrożenie dla chorego i jego współpracowników. Zwolnienie lekarskie może być też wystawione ze wsteczną datą. Zobacz, ile dni wstecz można wystawić zwolnienie lekarskie! Zwolnienie lekarskie otrzyma także osoba, która doznała urazu podczas wypadku, szczególnie podczas drogi pokonywanej w celu dojazdu lub powrotu z pracy. Hospitalizacja również jest powodem do wystawienia zwolnienia. Na podobnych zasadach działa również zwolnienie lekarskie dla kobiet w ciąży. Jest ono jednak nieco dłuższe.

Jakie daje korzyści i przywileje?

Zwolnienie lekarskie niesie ze sobą wiele korzyści, które warto znać. Przede wszystkim pozwala skupić się leczeniu. Odpowiednia i szybko rozpoczęta kuracja umożliwi powrót do zdrowia i pełni sił. Ponadto, w przypadku choroby zakaźnej, taka izolacja uniemożliwia rozprzestrzenianie się choroby. Chory pacjent ma prawo do 182 dni zwolnienia lekarskiego. Inny limit jest ustalony dla kobiet w ciąży oraz osób chorych na gruźlicę – mają one prawo do aż 270 dni urlopu chorobowego. Podczas zwolnienia, chory pracownik zachowuje prawo do dochodu i otrzymuje z góry określone wynagrodzenie. Nie jest ono tak wysokie, jak to określone w umowie o pracę, jednak stanowi większą jego część. Choremu przysługuje 80% podstawy wynagrodzenia, czyli średniej z sumy ostatnich dwunasty wypłat. W przypadku pracownika, który musiał zostać poddany hospitalizacji, wynagrodzenie jest wyższe i wynosi 100% podstawy.

Przeczytaj również:  Jak zostać stomatologiem?
ewa

ewa

Absolwentka wydziału dziennikarstwa. Uwielbia przekazywać swoją wiedzę innym. Prywatnie mama małej Irenki oraz dwóch kotów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nadzór spawalniczy
Porady

Nadzór spawalniczy – Ochrona bezpieczeństwa i jakości w procesach spawalniczych

Nadzór spawalniczy to jedna z najważniejszych czynności w procesach spawalniczych, ponieważ zapewnia bezpieczeństwo i jakość produktu. Jest to złożona procedura, która obejmuje szereg badań technicznych, laboratoryjnych i próbek. Wszystkie te czynności muszą być wykonywane przez wykwalifikowany personel i muszą być wykonywane zgodnie z przepisami prawnymi, które regulują spawanie. Nadzór spawalniczy zapewnia, że proces spawania jest […]

Read More
Porady

Najlepsze laptopy do pracy zdalnej – najtańsze opcje

Wydajny, lekki i wygodny w transporcie – taki właśnie powinien być laptop do pracy zdalnej. Najlepiej, jeżeli miałby jeszcze podświetlaną klawiaturę, wytrzymałą baterię a jego zakup nie puścił firmy z torbami. Postanowiliśmy więc przygotować dla Was mini przegląd najciekawszych laptopów poleasingowych. Ile kosztuje laptop do pracy zdalnej? Sprawdzamy! Laptop do pracy zdalnej – parametry Jakie […]

Read More
kobieta trzyma w ręku okulary do pracy
Porady

Jakie okulary do komputera bez wady wzroku?

Lekarze okuliści oraz optycy zalecają, by osoby, które spędzają przed komputerem kilka godzin dziennie, zakładały na ten czas okulary. Dotyczy to również tych, u których nie zdiagnozowano do tej pory wady wzroku. Ważna jest bowiem prawidłowa ochrona oczu, którą zapewnia powłoka antyrefleksyjna. Jak dobrać wysokiej klasy okulary do komputera? Okulary do komputera – czy rzeczywiście […]

Read More