Samochód służbowy – ile płaci pracownik za samochód służbowy?

Samochód służbowy

Używanie samochodu służbowego, by wykonywać obowiązki, nie wymaga od pracownika żadnych opłat. Jeżeli jednak pracownik wykorzystuje samochód do celów prywatnych, to sprawa wygląda zupełnie inaczej. Dowiedz się, ile płaci pracownik za samochód służbowy!

Samochód służbowy daje pracownikowi wiele korzyści. Należy jednak wiedzieć, że wykorzystywanie go do celów prywatnych sprawia, że musi ponieść pewne koszta. Korzystanie z samochodu służbowego do celów prywatnych jest przychodem. Oznacza to konieczność opłacenia podatku dochodowego. Dodatkowo pracodawca nalicza składkę ZUS od wartości przychodu. Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj nasz artykuł!

Samochód służbowy a podatki

Nie zawsze samochód służbowy wykorzystywany jest jedynie w czasie wykonywania obowiązków związanych z pracą. Często pracodawcy pozwalają swoim pracownikom na wykorzystywanie samochodu do celów prywatnych. W takim wypadku pracownik nie ponosi kosztów użytkowania auta, a więc uzyskuje przychód ze stosunku pracy. Przychód to nie tylko pensja, która pracownik dostaje na konto, ale też i inne świadczenia. Korzystanie z samochodu do celów prywatnych, to świadczenie nieodpłatne, a więc podlega opodatkowaniu.

Prawo dopuszcza możliwość powierzenia pracownikowi samochodu, by mógł on wykorzystywać go do celów prywatnych. Należy jednak pamiętać o tym, że jest to przychód, który podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Jeżeli jesteś właścicielem firmy, która udostępnia samochody służbowe swoim pracownikom, to pewnie wiesz, jak ważne jest ubezpieczenie pojazdu. Warto wybrać najlepszą ofertę ubezpieczenia. Tanie OC na Beesafe.pl to najlepszy wybór! Na Beesafe.pl znajdziesz także najkorzystniejsze ubezpieczenie OC dla niezarejestrowanego auta.

Ile wynosi wysokość takiej opłaty?

Ryczałt jest obecnie ustalany w zależności od mocy silnika:

  • samochody o mocy silnika do 60 kW – 250 złotych miesięcznie;
  • samochody o mocy silnika powyżej 60 kW – 400 złotych miesięcznie.
Przeczytaj również:  Impreza w pracy – jak zadbać o wygląd, aby czuć się komfortowo i stylowo?

Wartość świadczenia przysługującego pracownikowi z tytułu użytkowania samochodu służbowego nie zależy od przejechanych kilometrów, a od liczby dni, w których samochód był użytkowany na potrzeby prywatne. Sama wartość świadczenia ustalana jest za każdy dzień używania samochodu w celach prywatnych w wysokości kwot 1/30.

Składki ZUS a samochód służbowy wykorzystywany do celów prywatnych

Obowiązkiem pracodawcy jest naliczenie składki ubezpieczeniowej od wartości przychodu, który wynika z używania samochodu służbowego. Powyższa wartość musi zostać połączona z innymi przychodami, jakie w danym okresie otrzymał pracownik. Połączona kwota stanowi podstawę do ustalenia wymiaru składek ZUS. 

To właśnie pracodawca musi policzyć wartość nieodpłatnego świadczenia dla pracownika, który wykorzystuje samochód do prywatnych celów. Tę wartość będzie on musiał dodać do reszty przychodu, który w danym miesiącu osiągnął pracownik. To od tej sumy naliczane są składki. 

Paliwo w samochodzie służbowym wykorzystywanym prywatnie

Paliwo w autach firmowych jest rozliczane przez pracodawcę. Wyjątkiem są jednak sytuacje, w których samochód używany jest do prywatnych celów pracownika. W takiej sytuacji zużycie paliwa sprawia, że powstaje przychód po stronie zatrudnionego. Wartość tego przychodu ustalana jest na podstawie cen paliwa. 

Odpowiedzialność za samochód służbowy

Samochód służbowy jest tak zwanym mieniem powierzonym. Zgodnie z treścią art. 124 kp pracownik odpowiada za szkodę takiego mienia w pełnej wysokości. Nie ma tutaj znaczenia, czy szkoda powstała w czasie wykonywania obowiązków służbowych, czy podczas wykorzystywania auta do celów prywatnych. Pracownik, który uszkodził powierzone mu mienie, ma obowiązek zapłacić za poczynioną szkodę.

Pracodawca może powierzyć pracownikowi samochód służbowy do wykorzystania w celach prywatnych. Należy jednak pamiętać, że wiążą się z tym pewne koszty! Rozliczenia podatkowe są w tym przypadku bardzo istotne i nie wolno o nich zapominać.

ewa

ewa

Absolwentka wydziału dziennikarstwa. Uwielbia przekazywać swoją wiedzę innym. Prywatnie mama małej Irenki oraz dwóch kotów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Porady

Skróty na pasku wypłaty – zrozumieć własne zarobki

Otrzymanie paska wypłaty może być dla wielu z nas momentem pełnym zagadek. Skróty, liczby, różne pozycje – wszystko to może wydawać się skomplikowane. Warto jednak zrozumieć, co kryje się za tymi informacjami, aby mieć pełną kontrolę nad swoimi zarobkami. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak odczytywać skróty na pasku wypłaty i co one oznaczają. Co […]

Read More
Porady

Oferty pracy w Lubaczowie – na jaką pracę mogą liczyć mieszkańcy?

Lubaczów, malownicze miasteczko położone w południowo-wschodniej Polsce, oferuje nie tylko urokliwe krajobrazy, ale także szereg możliwości zatrudnienia dla swoich mieszkańców. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się różnorodnym ofertom pracy dostępnym w Lubaczowie, które pozwalają na rozwijanie kariery zawodowej i spełnianie zawodowych marzeń. Praca w rolnictwie Lubaczów i okoliczne obszary są znane z rolniczej tradycji. Dla osób […]

Read More
Porady

Jak wygląda kupno gotowej spółki w Polsce

Kupno gotowej spółki jawi się jako atrakcyjna alternatywa dla tradycyjnego procesu zakładania firmy od podstaw. Dlaczego? Przede wszystkim, jest to sposób na błyskawiczne wejście w świat biznesu, bez konieczności przechodzenia przez skomplikowane i czasochłonne procedury rejestracyjne. Gotowe spółki to także gwarancja przeszłości wolnej od zobowiązań, co stanowi solidny fundament dla bezpieczeństwa biznesowego i ogranicza formalności […]

Read More